Jaki wpływ na organizm ma aminotransferaza alaninowa?
Aminotransferaza alaninowa to ważny enzym, którego najwięcej jest w nerkach i wątrobie. Dzięki badaniu jego poziomu można zdiagnozować wiele chorób, a zbyt duża ilość tego enzymu to objaw uszkodzenia wątroby.
To badanie ma za zadanie wykrycie problemów z wątrobą i jest powiązane z określeniem poziomu innych enzymów wątrobowych. Wykonuje się je u osób z objawami żółtaczki, cierpiących na bóle brzucha i wymioty.
Dzięki zbadaniu poziomu aminotransferazy alaninowej można wykryć także przewlekłe zapalenie wątroby, które trudno rozpoznać za pomocą innych metod. Badanie pozwala także na wykrycie marskości wątroby i WZW.
Jeśli lekarz stwierdzi, że poziom aminotransferazy alaninowej jest zbyt wysoki, może to oznaczać wiele chorób. Ten objaw jest charakterystyczny dla uszkodzenia miąższu wątroby przez muchomora sromotnikowego, leki i inne trucizny.
Jest go za dużo także w kamicy żółciowej i marskości wątroby, a także wtedy, gdy pojawił się stan zapalny dróg żółciowych lub wątroby. Im silniejsze jest uszkodzenie wątroby, tym większy jest poziom tego enzymu. Podwyższenie poziomu aminotransferazy alaninowej nie zawsze jest związane z problemami z wątrobą.
Pojawia się także w przypadku zawału i mononukleozy, a także niewydolności krążenia, niedoborze karnityny o pierwotnej przyczynie i bezpośrednio po podaniu leków uszkadzających miąższ wątroby. W tych dolegliwościach rozpoznanie nigdy nie opiera się jedynie na tym czynniku, gdyż jest on nieswoisty.