Jakie działanie mają androgeny?
Androgeny to hormony, które nadają organizmowi cechy męskie. W okresie płodowym powodują wykształcenie męskich narządów płciowych, jednak są produkowane także przez organizm kobiet.
Hormony z grupy androgenów kształtują męską sylwetkę i mają wpływ na zachowanie. W okresie mutacji dzięki androgenom mężczyźni przechodzą mutację, przez co ich głos jest niższy, niż kobiet.
Androgeny w dużym stopniu odpowiadają za owłosienie ciała (poza włosami na głowie), dlatego, jeśli u kobiet pojawia się niechciane owłosienie, to zwykle są temu winne te hormony.
Testosteron i jego odmiany (dihydrotestosteron i androstendion) są odpowiedzialne także za siłę fizyczną i szybszy rozwój mięśni u panów.
Badanie poziomu androgenów wykonuje się w przypadku hipogonadyzmu męskiego, kiedy to chory uskarża się na niski poziom libido i nie wykształcają się u niego cechy męskie.
To badanie jest konieczne w przypadku pojawienia się guzów jąder. Często przeprowadza się je u kobiet. Androgeny warto zbadać wtedy, gdy miesiączki przebiegają w nieprawidłowy sposób lub gdy kobieta nie może zajść w ciążę.
To także standardowa diagnoza w przypadku podejrzenia guza na nadnerczach bądź jajnikach. Powoduje on wydzielanie hormonów męskich, przez co nasila się trądzik i łojotok.
Przeprowadzenie badania poziomu hormonów męskich pozwala na wyeliminowanie tych problemów przez rozpoczęcie prawidłowego leczenia.
Badanie poziomu androgenów przeprowadza się z surowicy krwi. Chory musi być na czczo, a pobranie wykonuje się z żyły łokciowej.
Stężenie testosteronu u mężczyzn powinno być ponad dziesięciokrotnie wyższe niż u kobiet. Poziom androstendionu u obydwu płci jest taki sam, natomiast dihydroepiandostendion (dolna granica), jest u mężczyzn wyższy około trzykrotnie.