Jakie powinno być ciśnienie krwi?
Ciśnienie krwi to siła, z jaką płynąca krew naciska na ściany naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne są elastyczne, mogą się skurczać i rozkurczać kontrolując w ten sposób ciśnienie krwi. Wysokie panuje w tych naczyniach, które są umięśnione i sprężyste. Niskie zaś w tych, które są wiotkie.
Ciśnienie krwi ulega zmianom w trakcie upływu dnia - rano jest wysokie, opada wraz z upływem dnia (uzasadniona popołudniowa kawa na moment krytyczny, gdy trzeba czas jakiś być jeszcze aktywnym).
Rankiem dla wysokociśnieniowców może być zatem niebezpiecznie - to chwila w trakcie której najczęściej występują zawały serca oraz udary mózgu. Ciśnienie krwi zatem trzeba kontrolować. Warto mieć w domu własny aparat.
Ciśnienie krwi określają dwie liczby. Pierwsza z nich to ciśnienie skurczowe, zwane potocznie górnym. Druga liczba to ciśnienie rozkurczowe, zwane też dolnym.
Prawidłowe wartości ciśnienia to 120/80 mmHg. Jeżeli ciśnienie krwi przekracza liczbę 140/90 mmHg, możemy mówić o nadciśnieniu. 180/110 mmHg to już ciężkie nadciśnienie.
Za wysokie ciśnienie krwi grozi zawałem mięśnia sercowego, niewydolnością serca, udarem, osłabieniem nerek oraz utratą wzroku. Cierpią przeważnie na nią ludzie starsi, ale zdarza się i u młodych.
Za niskie ciśnienie krwi nie jest tak niebezpieczne, a nawet daje ochronę przed wieloma chorobami układu krążenia. Codziennością bywają jednak zawroty głowy, zaburzenia koncentracji i zmęczenie. Jest domeną młodych kobiet i ma charakter dziedziczny.