Reklama

Leczenie nerwicy za pomocą psychoterapii i farmakoterapii

Zaburzenia nerwicowe dotyczą zaburzeń psychicznych związanych z emocjami, które wywołane są przede wszystkim przez różne lęki. Często pod mianem nerwicy rozumie się stan niepokoju związany z nieświadomymi i ukrytymi w podświadomości konfliktami.

Do zaburzeń nerwicowych należą: fobie, nerwica natręctw, zaburzenia somatyczne, depresyjne, pourazowe, z napadami lęku panicznego. Leczenie nerwicy często jest długotrwałe i wymaga podjęcia różnych metod terapii zarówno ze strony psychiatry oraz neurologa. Dopiero podjęte kompleksowe działania mogą skutecznie pomóc pacjentowi.  

Leczenie nerwicy farmakologiczne

Jedną z grup leków stosowanych w leczeniu nerwicy są preparaty przeciwdepresyjne. Skuteczne rezultaty przynoszą przy nerwicy depresyjnej i lękowej. Antydepresyjne leki poprawiają nastrój i zmniejszają objawy lęku.

Przez krótkie okresy można też stosować leki nasenne, uspokajające (anksjolityczne). Działają szybko i są skuteczne przy silnych napadach paniki. Są to leki silnie uzależniające, ale stosowane według wskazań i pod kontrolą lekarską nie są groźne i potrafią pomóc wyjść z ciężkich stanów lękowych.

Reklama

Dodatkowo do złagodzenia innych objawów nerwicy stosuje się pochodne atropiny i beta-blokery. Dzięki nim pacjent może uwolnić się od nadmiernego pocenia oraz zaburzeń jelitowych.

Leczenie nerwicy psychoterapią

Połączenia leczenia farmakologicznego z psychoterapią jest bardziej efektywne i pozwala dotrzeć do istoty problemów. Psychoterapeuta staje się wsparciem dla pacjenta, pozwala mu poczuć się bezpiecznie i otworzyć na swoje doznania.

Możliwe się staje poznanie prawdziwych przyczyn zaburzeń, co ułatwia dobranie odpowiedniego leczenia. W pewnym sensie psychoterapia uczy zachowań i sposobów radzenia sobie z tym co wywołuje pierwotnie nerwicę. 

Takie leczenie nerwicy daje szansę pacjentowi na spojrzenie na chorobę w całkiem innym świetle, a zaś taka świadomość ułatwia powrót do normalności.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje