Reklama

Możliwe przyczyny i leczenie niepłodności

​Nie należy mylić niepłodności z bezpłodnością. Niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciąże w przypadku rocznych starań rodziców bez stosowania żadnych zabezpieczeń i środków antykoncepcyjnych. Bezpłodność to całkowita niezdolność organizmu do spłodzenia potomka.

Przyczyny niepłodności

Czynników wpływających na niepłodność kobiet jest bardzo wiele. Są to zarówno przyczyny środowiskowe, związane z trybem życia oraz różne choroby. Najczęstszą przyczyną okazują się być problemy z jajeczkowaniem. Objawem są nieregularne miesiączki lub ich całkowity zanik.

Przyczyny zaburzeń jajeczkowania:

- problemy żywieniowe (anoreksja, bulimia, otyłość)

- alkoholizm, narkomania, lekomania

- bardzo intensywny i regularny wysiłek fizyczny

- silny długotrwały stres, depresja

- przyjmowane antybiotyki i niektóre inne leki

- choroby tarczycy (niedoczynność tarczycy, przewlekłe zapalenie tarczycy)

Reklama

- zmiany pourazowe i ponowotworowe.

Wpływ endometriozy na niepłodność

Endometrioza objawia się występowaniem błony śluzowej macicy w innych częściach ciała niż jama macicy. Jest to częsta przyczyna niepłodności. Ogniska endometriozy mogą pojawić się prawie wszędzie. 

Dlatego gdy narastają w organach rodnych mogą utrudniać możliwość zapłodnienia, a usuwanie ich operacyjnie może prowadzić do zrostów. Choroba ta jest ciężka do leczenia i dlatego kobieta na nią cierpiąca ma większe problemy z zajściem w ciążę.

Na niepłodność wpływają wszelkie czynniki mogące zakłócać proces owulacyjny, dlatego ważna jest kontrola ginekologiczna w każdym przypadku, gdy takie zaburzenia wystąpią.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje