Na czym polega kolposkopia

Kolposkopia to bezbolesne, nieinwazyjne badanie szyjki macicy. Można je przeprowadzić podczas każdego badania ginekologicznego. Kolposkopia umożliwia bardzo wczesne rozpoznanie chorób, szczególnie nowotworów - wyniki są od razu.

Kolposkopia - co to za badanie?

Kolposkopia polega na bezpośrednim oglądaniu przez lekarza nabłonka szyjki macicy, pochwy, sromu i natychmiastowej ocenie ewentualnych zmian tkanek. Badanie wykonuje się za pomocą kolposkopu (specjalny mikroskop przekazujący przestrzenny obraz) lub kolpomikroskopu - różnią się możliwościami powiększenia obrazu - od kilku do nawet kilkuset razy. W trakcie badania lekarz może wykorzystać różne odczynniki (wprowadza je po kropli do pochwy) pozwalające lepiej uwidocznić niepokojące zmiany.

Kolposkopia umożliwia pobranie wycinka zmian tkanek (do badania histopatologicznego), określenie zakresu zabiegu przed planowaną operacją, a także ocenę czy po interwencji chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości. Kolposkopię można połączyć z cytologią (pobraniem materiału - wydzieliny pochwy i kanału szyjki macicy), badaniem  bakteriologicznym (posiew) i wirusologicznym.

Reklama

W połączeniu z cytologią, kolposkopia stanowi wyjątkowo skuteczne narzędzie diagnostyczne w wykrywaniu wszelkich zmian nowotworowych - wykrywalność sięga niemal 100%.

Kolposkopia - zalecenia przed i po

Kolposkopii nie wykonuje się w trakcie miesiączki - zalecany termin to najwcześniej 2 dni po ustaniu krwawienia i 4 dni przed spodziewanym. Nie wymaga specjalnego przygotowania, ale przed badaniem powinny zostać wyleczone ewentualne stany zapalne. 

Bezpośrednio przed kolposkopią nie należy wykonywać tradycyjnego badania ginekologicznego ani USG dopochwowego. Pacjentkom zaleca się powstrzymanie od stosunków seksualnych, używania tamponów, irygacji pochwy, stosowania środków i leków dopochwowych - najczęściej od doby do kilku dni przed planowanym badaniem.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL