Naturalna mikstura pożądania i sukcesu. Kupisz też gotową w butelce

Gdy odkryto feromony, tajemniczą woń wydzielaną przez ciało, wiele rzeczy stało się jasnych. Na przykład to, dalszego niektórzy ludzie działają na nas jak magnes, a inni - choć obiektywnie atrakcyjni - wręcz przeciwnie. Czy wiesz jednak, że nie każdy może poczuć feromony, bo do tego potrzebny jest specjalny narząd? I że nie służą jedynie do zwiększania atrakcyjności seksualnej?

Co to są feromony?

Nazwa feromony pochodzi z języka greckiego i oznacza "nośnik pożądania" - od słów "ferein", czyli "niesie", i "horme", czyli "pożądanie". Jednak działanie feromonów nie ogranicza się tylko do wzbudzania pożądania, jest znacznie szersze.

Przeważająca grupa feromonów to skomplikowane mieszaniny wielu różnych substancji chemicznych, często z jednym dominującym składnikiem. Znacznie rzadziej są to pojedyncze związki chemiczne. 

Feromony są wytwarzane przez rośliny i zwierzęta. To sygnał, który ma na celu przekazać informację lub wywołać reakcję. Najlepiej zbadanymi feromonami są te, które występują u owadów. Zwierzęta wykorzystują feromony, by komunikować się ze sobą za pomocą zmysłu węchu: oznaczać swój teren, utrzymywać się w zwartej grupie czy też sygnalizować gotowość do spółkowania. Występowanie feromonów u ludzi jest od lat przedmiotem wielu badań naukowych.

Reklama

Rodzaje feromonów

Choć przyjęło się myśleć o feromonach jak o zapachach przyciągających potencjalnego partnera seksualnego, feromony mogą działać w bardzo zróżnicowany sposób. Natura przewidziała dla nich wiele zadań do wypełnienia. Z uwagi na funkcje rozróżniamy:

  • feromony płciowe,
  • feromony obronne,
  • feromony odstraszające,
  • feromony agregacyjne,
  • feromony wyrażające dominację,
  • feromony ścieżkowe,
  • feromony społeczne,
  • feromony odnajdywania pożywienia.

Gdzie feromony są produkowane u ssaków?

U ssaków feromony produkowane są głównie w gruczołach napletkowych, okołoodbytniczych, łojowych, gruczołach apokrynowych, gruczołach pachowych, w węzłach podszczękowych, gruczołach Hardera, gruczołach łzowych, w wątrobie, w jamie ustnej i na stopach. 

Zatem analogicznie feromony znajdziemy w ślinie, moczu, osoczu, wydzielinie pochwy i prostaty, łzach i pocie.

Działanie feromonów u ludzi

Rola feromonów oraz ich wpływ na nasze wybory jest znaczący. Każdy człowiek posiada jedyną w swoim rodzaju tożsamość zapachową. Zapach uwydatniony typem feromonów może odpowiadać danej osobie lub wręcz może odrzucać. Zatem feromony są też istotne w nawiązywaniu relacji płciowych, społecznych czy emocjonalnych. 

Co ciekawe, feromony nie mają zapachu, chyba że występują w dużym stężeniu - wtedy może być wyczuwalna bardzo delikatna woń.

Badania wykazały, że feromony mogą zwiększać atrakcyjność danej osoby. Wydzielanie feromonów przez mężczyzn sprawia, że kobiety uznają ich za przystojniejszych i wartych uwagi, z kolei w czasie owulacji kobieta jest postrzegana jako bardziej atrakcyjna przez mężczyzn. 

W przypadku kobiet wydzielanie feromonów zależy m.in. od cyklu menstruacyjnego i od wieku. W okresie menopauzalnym i postmenopauzalnym wydzielanie feromonów znacząco maleje.

Jaki organ wychwytuje feromony? Czy każdy go ma?

Za wychwytywanie feromonów oraz przekazywanie związanych z nimi sygnałów do mózgu odpowiada organ lemieszowo-nosowy (ang. vomeronasal organ, VNO). Umiejscowiony jest w nosie. Jednak nie każdy z nas go ma. U ludzi organ lemieszowo-nosowy uważa się za atawizm, czyli zanikającą pozostałość ewolucyjną. 

W badaniach poza Polską organ ten był obecny tylko u 37 proc. badanych. Według badań Wojskowego Instytutu Medycznego obecność VNO stwierdzono u 49,12 proc. badanych. Częściej też występował u mężczyzn niż u kobiet. 27 proc. badanych z narządem lemieszowo-nosowym potwierdziło, że ich podnieceniu towarzyszą osobliwe, trudne do zdefiniowania odczucia w obrębie nosa. Z kolei wśród osób pozbawionych tego narządu ten rodzaj odczuć zaobserwowało tylko 2,79 proc. badanych. Skoro nie każdy ma VNO, to nie każdy feromony może wychwycić. Jednak każdy je produkuje.

Czym są sztuczne feromony? Jak działają?

Feromony mogą zwiększać atrakcyjność mężczyzn w oczach kobiet i to właśnie głównie męskie feromony próbuje się wyprodukować z ich syntetycznych odpowiedników. To mężczyźni częściej niż kobiety sięgają po sztuczne feromony. W takich preparatach występują substancje takie jak:

  • androstenol - w naturze obecny jest w moczu i w pocie;
  • androstenon - obecny w męskiej ślinie, pocie i moczu;
  • androsteron - wzmacniający działanie innych feromonów;
  • androstadienon - wykrywany w nasieniu, moczu, pocie oraz we włosach pod pachami. Działa na emocje, ale tylko między mężczyzną a kobietą.

Feromony damskie z kolei bazują na jednej z następujących substancji:

  • estratetraenol - feromon ten jest zbliżony do żeńskich hormonów - estrogenów. W naturze występuje u kobiet w trzecim trymestrze ciąży i ponoć sprawia, że kobiety wydają się mężczyznom bardziej atrakcyjne i uwodzicielskie. Estratetraenol ma też stymulować podniecenie seksualne u obu płci.
  • kopuliny - feromony te znajdują się w wydzielinie pochwowej i podobno wpływają na znaczne zwiększenie produkcji testosteronu - nawet o 150 proc. Najwyższy poziom kopulin rejestruje się podczas dni płodnych.

Feromony wpływają nie tylko na pożądanie

Feromony mogą wpływać na to, czy dana osoba będzie chciała podjąć z nami współpracę biznesową, czy będzie darzyła nas szacunkiem, albo czy będzie czuła się bezpiecznie w naszym towarzystwie. Zatem jeżeli pokryjemy nasze ciało dodatkową dawką odpowiednich feromonów, to - według ich producentów - możemy w ten sposób wpływać na to, jak widzą nas inni. 

Pamiętaj jednak, że feromony mogą potęgować atrakcyjność, ale nie stworzą jej od zera. Jeśli jesteś osobą unikającą kontaktu z innymi czy nieprzyjemną w obyciu, feromony nie pomogą. Feromony nie są szkodliwe i można po nie sięgać bez obaw o zdrowie.

Jak stosować sztuczne feromony?

Najlepiej spryskać się feromonami ok. 15 minut przed wyjściem z domu, w tych samych miejscach, w których nanosimy perfumy, czyli nadgarstki, kark, zgięcie łokci, ewentualnie dekolt. Po aplikacji specyfiku zawierającego feromony damskie nie należy go rozcierać. Związki te mają działać przez ok. 4-6 godzin. Nakładamy je na nawilżoną skórę, a następnie wkładamy ubranie. Feromony naniesione na ubranie nie działają.

Gdzie kupić feromony i ile kosztują?

Feromony są sprzedawane zarówno w czystej postaci, we flakonach, lub też jako składniki zapachowe perfum. Kupisz je głównie w internecie. Można też kupić perfumy zawierające feromony. Feromony damskie, głównie estratetraenol, sprzedaje się zazwyczaj w formie koncentratów do mieszania z ulubionymi perfumami lub gotowych zapachów z domieszką damskiego feromonu. 

Same feromony są dość drogie, trzeba zapłacić nawet 500 zł. Jeśli nie stać cię na feromon, szukaj substancji występujących w powszechnie dostępnych perfumach, które działają bardzo podobnie. Na przykład piżmo i ambra od stuleci wykorzystywano do sporządzania mikstur mających budzić pożądanie. Tuberoza, wanilia, jaśmin, cynamon, imbir i drzewo sandałowe wykazują pozytywny wpływ na popęd seksualny u obojga płci. Wykazano doświadczalnie, że zapach wanilii potrafi zwiększyć pożądanie u mężczyzn o 9 proc., a jaśmin poprawia libido u kobiet.

CZYTAJ TAKŻE

Naturalne produkty na poprawę libido. Zwiększą ochotę i doznania 

Co to jest fetyszyzm. Jakie są najczęstsze fetysze?

Atrakcyjni ludzie są zdrowsi? Sprawdzili to polscy naukowcy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne