Obniżone libido może świadczyć o problemach zdrowotnych lub emocjonalnych

Wbrew powszechnej opinii obniżone libido nie jest problemem wyłącznie osób dojrzałych. Brak ochoty na zbliżenia może być problemem również ludzi młodszych. Poniżej przedstawiamy pięć najpopularniejszych zdrowotnych przyczyn tego zjawiska.

Zaburzenia hormonalne

To jedna z najpowszechniejszych przyczyn obniżonego libido. Zaburzenia hormonalne najczęściej dotyczą kobiet. O tym, jak wpływają hormony na życie seksualne, przekonać się można zresztą już podczas całego cyklu menstruacyjnego. Największa ochota na seks pojawia się w pierwszej fazie i wynika z estrogenów. Po owulacji następuje wzrost progesteronu, który nieco osłabia libido. 

Najmniejsza chęć na zbliżenie zazwyczaj pojawia się tuż przed miesiączką i wynika ze znaczącego spadku zarówno progesteronu, jak i estrogenu. Sytuacja ta doskonale obrazuje zmiany, jakie następują w ciele kobiety. 

Reklama

W przypadku utrzymującego się spadku libido dobrze skontaktować się z lekarzem, który zleci badania poziomu odpowiednich hormonów. Warto także pamiętać o antykoncepcji hormonalnej, która w niektórych przypadkach również może osłabiać chęć współżycia.

Choroby i stosowane leki

Niskie libido może mieć także związek z niektórymi chorobami. Brak ochoty na seks powodować może nawet zwykłe przeziębienie i grypa. Libido obniżać mogą także cukrzyca, anemia, choroby układu krążenia, nadciśnienie i choroby nowotworowe. 

Osobną grupą schorzeń są choroby o podłożu hormonalnym, np. niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy i choroba Hashimoto, które mogą znacząco obniżać ochotę na zbliżenia. Warto przyjrzeć się także stosowanym lekom. 

Na libido wpływać mogą m.in. leki na ciśnienie, a także leki psychotropowe i antydepresyjne. Warto porozmawiać na ten temat z lekarzem i wspólnie poszukać najlepszego rozwiązania.

Nieprawidłowa dieta

Kluczowa może być również zła dieta. Libido obniżać może przede wszystkim przetworzona żywność oraz dania typu fast food. Takie produkty nie tylko są ubogie w witaminy i minerały, ale powodują także nieprzyjemne uczucie przejedzenia, które nie idzie w parze z ochotą na seks. 

Jeżeli zależy nam na udanym życiu erotycznym warto zadbać o prawidłową dietę. Kluczowe jest włączenie do niej odpowiedniej ilości warzyw, owoców oraz ryb i chudego mięsa. Wrogiem libido są także wszelkie używki. Uzależnienie od alkoholu lub papierosów znacząco obniża ochotę na seks. 

Nikotyna nie tylko podnosi poziom kortyzolu, ale i zaburza wydzielanie większości hormonów. Jak pokazują badania, u nałogowo palących mężczyzn znacznie częściej występują problemy z erekcją.

Stres i problemy w związku

Istotnym czynnikiem jest także stres. Powoduje on wydzielanie kortyzolu, który uważany jest za hormon stresu. Ten z kolei nie tylko zakłóca prawidłową pracę całego organizmu, ale i produkcję innych hormonów - zwłaszcza płciowych. 

Libido obniżać mogą również problemy w związku i strata zainteresowania partnerem. Jak pokazują badania, osoby będące w związkach z długim stażem znacznie częściej tracą zainteresowanie seksem. W przypadku pojawienia się tego typu problemów dobrze jest skonsultować się z seksuologiem, który pomoże wypracować odpowiednie rozwiązania.

Niezdrowy styl życia

Libido znacząco obniża niewystarczająca ilość snu. Badania pokazują, że niedosypianie podwyższa poziom kortyzolu oraz obniża u mężczyzn poziom testosteronu, który wydziela się głównie w nocy. 

Dla naszego libido niedobre są również wyczerpujące diety. Znaczny deficyt kaloryczny wyczerpuje organizm, czego jednym z efektów jest brak ochoty na zbliżenia. 

To samo dotyczy otyłości - duża nadwyżka kilogramów znacząco wpływa na libido. Nie ma również wątpliwości, że kluczowa jest kwestia ruchu. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Libido nie lubi bowiem ani zbyt dużej dawki aktywności, ani za małej.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: libido | obniżone libido | seks
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL