Przyczyny braku miesiączki. To musi wiedzieć każda z nas!

Brak miesiączki najczęściej kojarzy się z ciąża. Oczywiście jest to jeden z możliwych powodów, który zawsze powinien być brany pod uwagę, jednak nie jedyny. Przyczyn zatrzymania krwawienia może być znacznie więcej.

Jednym z najważniejszych elementów cyklu miesiączkowego jest menstruacja. Pojawia się ona średnio co 25-35 dni. Co w przypadku, gdy w danym miesiącu następuje brak miesiączki? Przede wszystkim należy wkluczyć ciążę. Najrozsądniejszym wyjściem jest wykonanie testu z krwi, który określi ilość hormonu hCG. To najdokładniejszy typ testu ciążowego, który można wykonać już w pierwszym dniu planowanej miesiączki. W przypadku negatywnego wyniku należy rozważyć inne możliwości opóźnienia lub braku miesiączki.  

Warto zachować spokój i pamiętać, że brak miesiączki jest powszechnym problemem. Jak pokazują badania, zaburzenia miesiączkowania dotyczyć mogą nawet co piątej Polki. Nieregularne cykle lub cykle bez krwawienia pojawić się mogą także u bardzo młodych kobiet, które dopiero rozpoczynają miesiączkowanie. To normalne zjawisko — poziom hormonów w ich ciele jest dopiero na etapie regulowania się. Poniżej przedstawiamy inne możliwe przyczyny braku miesiączki.     

Reklama

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne to jedna z najczęstszych przyczyn braku miesiączki. Zatrzymanie krwawienia jest jednym z głównych objawów rozwijającego się zespołu policystycznych jajników — PCOS. Szacuje się, że choroba dotykać może nawet 3-12 proc. populacji kobiet. Cechą charakterystyczną PCOS są powiększone jajniki, które wypełnione są licznymi pęcherzykami. 

Inną przyczyną braku miesiączki mogą być choroby tarczycy. Dotyczy to zarówno choroby Hashimoto, nadczynności tarczycy, jak i niedoczynności tarczycy. W przypadku zatrzymania krwawienia najlepiej zgłosić się do ginekologa, który zleci badania stosownych hormonów. Najczęściej określa się poziom estradiolu, progesteronu, luteotropiny, folikulotropiny oraz TSH.   

Brak miesiączki a nieprawidłowy styl życia

Brak miesiączki bardzo często wiąże się również ze złym stylem życia. Warto wymienić tutaj przede wszystkim silny stres. Powoduje on nadmiar kortyzolu i adrenaliny, które to z kolei blokują owulację. Kolejnym czynnikiem jest nieprawidłowe odżywanie, a dokładnie uboga w witaminy i minerały dieta. Miesiączka może zatrzymać się także u kobiet z nieprawidłową wagą. Dotyczy to zarówno nadwagi, która powoduje nadmiar estrogenu, jak i niedowagi, która z kolei skutkuje niedoborem tego hormonu. 

Brak krwawienia wystąpić może również u bardzo aktywnych kobiet, które wyczynowo uprawiają sport. Jak pokazują badania, spadek poziomu tkanki tłuszczowej poniżej 16 proc. skutkować może zaburzeniami miesiączkowania. Cykl menstruacyjny zachwiać mogą także podróże — zwłaszcza do krajów znajdujących się w innej szerokości geograficznej. Zmiana klimatu i czasu destabilizuje nasz organizm i pracę hormonów.           

Endometrioza i inne choroby

 Brak miesiączki wynikać może także z endometriozy. To popularna choroba, zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym. Badania pokazują, że może ona dotykać nawet 15 proc. kobiet. Endometrioza charakteryzuje się niewłaściwym umiejscowieniem błony śluzowej macicy. Zamiast w jamie macicy — gdzie powinna się normalnie znajdować — błona pojawia się w zupełnie innej lokalizacji. Czasami bardzo odległej jak płuca, nerki czy jelita. 

Brak miesiączki może mieć związek także z innymi chorobami. To m.in. cukrzyca, zespół Turnera, niewydolność ciałka żółciowego, guz jajnika lub nadnerczy, zespół Ashermana — zrosty wewnątrzmaciczne. Warto pamiętać również, że zatrzymanie krwawienia może mieć również związek z przyjmowanymi lekami — zwłaszcza nasennymi i przeciwdepresyjnymi.  

Brak miesiączki po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych reguluje gospodarkę hormonalną i wyrównuje cały cykl miesiączkowy. Niestety, problemy pojawiają się w przypadku, gdy kobieta zamierza na jakiś czas zrezygnować z doustnej antykoncepcji. Odstawienie pigułek skutkować może znacznym opóźnieniem lub nawet zatrzymaniem miesiączki. W takim wypadku organizm kobiety musi przyzwyczaić się do nowych warunków.  

Brak miesiączki — leczenie

Należy pamiętać, że kilkudniowe opóźnienia miesiączki, czy nawet jej brak w danym cyklu, nie zawsze musi oznaczać chorobę. Czasami jest efektem stresu czy zmiany otoczenia. W przypadku, gdy brak krwawienia utrzymuje się dłużej niż 2 miesiące, konieczna jest jednak konsultacja z ginekologiem, który zleci odpowiednie badania. 

Leczenie braku miesiączki przede wszystkim zależy od przyczyny zaniku krwawienia. W przypadku nieprawidłowego stylu życia, zwykle wystarczające okazuje się wdrożenie zdrowych nawyków. Jeżeli zaburzenia krwawienia wynikają z innej choroby, np. cukrzycy, konieczne jest włączenie specjalistycznego leczenia.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zaburzenia hormonalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL