Psychoza u dzieci

​Psychoza to stan, w którym tracimy kontakt z rzeczywistością. Osoba na nią cierpiąca, nie jest w stanie odróżnić rzeczywistości od fikcji ani adekwatnie ocenić sytuacji. Niestety może także wystąpić u dzieci.

​Psychoza to stan, w którym tracimy kontakt z rzeczywistością. Osoba na nią cierpiąca, nie jest w stanie odróżnić rzeczywistości od fikcji ani adekwatnie ocenić sytuacji. Niestety może także wystąpić u dzieci.

Najczęstsza psychoza u dzieci

Jest nią schizofrenia. Dość fatalnie się składa, że jest to jeden z najgorszych rodzajów psychoz. To przewlekła choroba, której specyfiką jest upośledzenie postrzegania rzeczywistości. 

Jej objawami są omamy słuchowe, urojenia, dziwaczność zachowań, zaburzenia myślenia i chłód emocjonalny. Wśród dzieci możemy zaobserwować ten rodzaj psychozy już między drugim, a czwartym rokiem życia.

Objawy psychozy u dzieci

W zasadzie trudno uznać, że psychoza dziecięca w objawach różni się od tej u dorosłych. Będą tu zatem omamy wzrokowe i słuchowe oraz urojenia. Te ostatnie rozpoznaje się jednak dopiero po szóstym roku życia. Wcześniej już jednak można zaobserwować tzw. objawy negatywne.

Reklama

Tu wyróżnia się: osłabienie przeżywania, zmniejszenie aktywności, ubóstwo myśli i wypowiedzi. Zaburzenia nastroju, stany lękowe, bujne fantazje oraz natręctwa - to wszystko należy do objawów na tyle trudnych do rozpoznania jako znamiona psychozy, że może wystąpić także u zupełnie zdrowych dzieci.

Przyczyny psychozy u dzieci

Przyczyny wystąpienia psychoz u dzieci mogą być trojakiej natury, przy czym najczęściej łączy się ich wspólne działanie. Zwraca się uwagę na rolę czynników biologicznych (nieprawidłowości anatomiczne w budowie mózgu), genetycznych (dziedziczenie choroby) oraz środowiskowych (wpływ wtedy ma otoczenie oraz okoliczności, w jakich dziecko na co dzień funkcjonuje).

Leczenie psychozy u dzieci

Tak jak w przypadku psychozy u dorosłych, w leczeniu dzieci sięga się po farmakologię oraz terapię psychiatryczną. W poważniejszych przypadkach może dojść do hospitalizacji. To choroba przewlekła, więc leczenie polega na wstrzymaniu lub zmniejszeniu objawów choroby.



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL