Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Skaling zębów to metoda usuwania kamienia nazębnego. Wykonuje się to za pomocą ręcznego lub mechanicznego skalera ultradźwiękowego. Jest to zabieg wykonywany przez stomatologa podczas standardowej wizyty w przychodni. Skaling może być naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Skaling zębów to metoda usuwania kamienia nazębnego. Wykonuje się to za pomocą ręcznego lub mechanicznego skalera ultradźwiękowego. 
Jest to zabieg wykonywany przez stomatologa podczas standardowej wizyty w przychodni. Skaling może być naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Jak przebiega skaling?

Obecnie rezygnuje się z ręcznych narzędzi i najczęściej zabieg wykonuje się za pomocą ultradżwiękowego skalera. Towarzyszą temu silne wibracje, ale jest to czynność bezbolesna. 

Jedynie osoby nadwrażliwe mogą odczuwać skaling jako coś nieprzyjemne i na granicy bólu. Czasem takiemu pacjentowi podaje się znieczulenie. Samo drganie rozbija i usuwa złogi kamienia nazębnego przy pomocy odpowiednio dobranej końcówki. 

Często finalnie stosuje się piaskowanie zębów, które jeszcze dokładniej je wygładza. Kamień usuwa się przeważnie 1-2 razy do roku, ale zależne to jest od indywidualnych skłonności pacjenta do osadzania się kamienia. Na ogół u paleczy i osób z cukrzycą odkłada się szybciej.

Reklama

Po co usuwać kamień nazębny?

Regularny skaling może uchronić przed chorobami dziąseł i zębów (zapalenie dziąseł, paradontoza, próchnica). Stomatolog oczyszczając uzębienie ze złogów kamienia nazębnego pozbywa się również miejsc, gdzie mogą gromadzić się bakterie. 

A dopiero czyste zęby to podstawa ich zdrowia. Poza tym decydują o tym również względy estetyczne. Po takim zabiegu połączonym z piaskowaniem zęby są gładsze, wolne od często żółtawych złogów kamienia, a uśmiech jest o wiele bielszy. 

Stosuje się go również przed zabiegami lakierowania zębów oraz wybielania.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL