Sklerodermia - przyczyny, diagnoza, leczenie

Sklerodermia (twardzina) to rzadka i przewlekła choroba. Jej charakterystycznym objawem jest pojawienie się na skórze stwardniałych zmian w kolorze białym, które są w znacznym stopniu odgraniczone (sklerodermia ograniczona/skórna).

W sklerodermii układowej, która jest bardziej niebezpieczna dla życia pacjenta, dochodzą zmiany w tkance łącznej układu mięśniowego, układu krążenia i narządów wewnętrznych (przełyk, płuca, nerki).

Sklerodermia - przyczyny

Przyczyny wywołujące twardzinę nie są do końca znane. Do

najczęściej wymienianych należą:- skłonności genetyczne

- zaburzenia immunologiczne

- zaburzenia dotyczące układu nerwowego

- urazy mechaniczne

- zakażenie krętkiem Borrelia burgdorferi.

Sklerodermia - diagnoza i leczenie

Ze względu na rodzaj sklerodermii oraz na trudności w ustaleniu jej przyczyn do celów diagnostycznych stosuje się wiele różnych badań. Utrudnieniem w postawieniu odpowiedniej diagnozy w początkowej fazie choroby jest też podobieństwo objawowe do innych schorzeń: toczeń, zapalenie mięśni. Często wykonuje się badanie krwi na obecność tzw. przeciwciał jądrowych, które obecne są u pacjentów, których dotknęła sklerodermia skórna. 

Reklama

Dodatkowo analizuje się OB, które pokazuje, czy pojawiły się w organizmie stany zapalne. Gdy występuje podejrzenie, że sklerodermia jest spowodowana zakażeniem krętkiem od kleszcza, to zleca się badanie krwi na obecność przeciwciał przeciw krętkom boreliozy. Znanym badaniem w diagnostyce tej choroby jest kapilaroskopia. Jednak dużą pewność daje dopiero wynik histopatologiczny wycinku dotkniętego zmianami.

W leczeniu wykorzystuje się:

- podawanie witaminy D3

- stosowanie witaminy E

- antybiotyki

- niesteroidowe leki przeciwzapalne

- leki rozszerzające naczynia krwionośne.

Oprócz leczenia farmakologicznego stosuje się fototerapię i fizykoterapię. Zaleca się ciepłe kąpiele oraz kąpiele z wykorzystaniem wód mineralnych (kąpiele bąbelkowe).

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL