Sposoby na krwotok z nosa

Krwotok z nosa najczęściej pojawia się nagle i niekoniecznie z wiadomych przyczyn. W pierwszej kolejności należy spróbować zatamować takie krwawienie, bo utrata jej dużej ilości zawsze niesie za sobą zagrożenie wystąpienia wstrząsu krwotocznego.


Krwotok z nosa - przyczyny


Krwotok z nosa najczęściej jest wywołany urazem mechanicznym nosa, a także wirusowymi infekcjami błony śluzowej. Przyczyna również może leżeć po stronie chorób ogólnoustrojowych, zakaźnych i innych zaburzeń organizmu.

 - nadciśnienie tętnicze

- miażdżyca

- grypa

- malaria

- płonica

- dur plamisty

- niewydolność wątroby

- zaburzenia hormonalne

- choroba Rendu,

- choroba Oslera

- choroba Webera.

Krwotoki zdarzają się również kobietom w ciąży, a także podczas miesiączek. Problemem też może być zaburzenie krzepliwości krwi. Osobom mającym skłonności do krwawień nie należy podawać niektórych leków, są to przede wszystkim: Aspiryna, Polopiryna, Sachol, Calcypiryna. Niezależnie jednak od przyczyn jego pojawienia należy takiej osobie udzielić w tej kwestii pierwszej pomocy i próbować zatamować krwawienie.  

Reklama

Krwotok z nosa - pierwsza pomoc

Przy wystąpieniu nagłego krwotoku z nosa osoba taka powinna usiąść z lekko pochyloną głową do przodu, jeśli to jest możliwe. Nie należy odchylać głowy do tyłu, bo to nie zatrzymuje krwotoku, a jedynie krew zaczyna spływać do gardła. Może to być nawet przyczyną zakrztuszenia. 

Wacikiem należy ucisnąć nozdrza przez 10-15 minut, by zatrzymać krwawienie. Wówczas powinno się oddychać przez usta, a nie nos oraz spróbować się uspokoić. Dobrze sprawdzi się zimny okład położony na karku, nosie i czole. 

Gdy jednak po około 15 minutach i zastosowaniu powyższych metod krwotok z nosa nie ustępuje, konieczny może być szybki kontakt z lekarzem. Tak samo przymusowa jest interwencja lekarska, jeśli krwawienie związane jest z urazem głowy i/lub wystąpiła utrata świadomości.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL