To dlatego najwięcej tłuszczu pojawia się na brzuchu. Tak zgubisz oponkę
Brzuch kortyzolowy to popularne określenie nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Otyłość brzuszna to ogromne ryzyko dla zdrowia - osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu są bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy choroby nowotworowe. Nie tylko ze względów estetycznych, ale właśnie zdrowotnych warto dążyć do zmniejszenia obwodu brzucha. Całą sprawę utrudniać może kortyzol. Jak wpływa na budowę ciała i czy można łatwo zrzucić oponkę z brzucha, wywołaną nadmiarem kortyzolu?
Brzuch kortyzolowy (inaczej brzuch stresowy) przypomina brzuch ciążowy. Zazwyczaj jest on odstający i twardy, jednak wynika to w dużej mierze z wzdęć. Co ważne, uwypuklenie brzucha zauważalne jest tuż pod linią żeber. W dolnej części brzucha tworzy się tzw. oponka - nagromadzenie tkanki tłuszczowej, która pojawia się także po bokach, tworząc fałdki.
Skóra na brzuchu stresowym szybko traci jędrność - jest sucha, wiotka i skłonna do występowania rozstępów, zazwyczaj fioletowych. Ich występowanie związane jest przede wszystkim z zatrzymywaniem wody w organizmie i szybkim zwiększaniem się obwodu brzucha.
Nagły wzrost obwodu brzucha mogą zauważyć osoby, które mają w codziennym życiu wysoki poziom stresu. Wszystko za sprawą kortyzolu, hormonu, który jest uwalniany w sytuacjach stresowych. Ma on za zadanie pobudzić organizm tak, by poradził sobie on z daną sytuacją, czyli był gotowy do tzw. “walki". Kortyzol reguluje poziom cukru we krwi, wpływa na metabolizm i podnosi ciśnienie tętnicze.
Długotrwałe utrzymywanie się wysokiego poziomu kortyzolu prowadzi jednak do szeregu skutków ubocznych. U osób takich pojawia się zwiększona drażliwość, kłopoty ze snem, wzmożony apetyt a tym samym - przybieranie na wadze.
Nadmiar tkanki tłuszczowej przede wszystkim pojawia się na brzuchu, ale także na twarzy oraz karku. To typowe objawy podwyższonego kortyzolu we krwi przez długi czas.
Oprócz wzrostu masy ciała, wysoki poziom kortyzolu prowadzi także do rozwoju innych objawów. Najczęściej występujące to:
- osłabienie siły mięśni,
- uogólnione, przewlekłe zmęczenie,
- wzrost poziomu cukru we krwi,
- nadciśnienie tętnicze,
- tłuszczowy garb na karku i między łopatkami,
- siniaki na ciele.
Gromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha nie zawsze musi być spowodowane stresem.
Obwód brzucha może zwiększać się u osób, które przyjmują leki sterydowe, zdiagnozowano u nich niedoczynność tarczycy lub stwierdza się u nich guz przysadki lub nadnercza.
Jeśli jednak żadne z powyższych nie występują, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że przyczyną oponki na brzuchu jest właśnie przewlekły stres. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja dla organizmu człowieka, dlatego należy jak najszybciej podjąć działania, by zredukować tkankę tłuszczową na brzuchu. Jak tego dokonać?
Aby zredukować tkankę tłuszczową, niezbędny jest deficyt kaloryczny i regularne ćwiczenia. Należy przede wszystkim unormować czas spożywanych posiłków i unikać stresowego podjadania. Dodatkowo konieczne mogą okazać się ćwiczenia - wówczas efekt utraty tkanki tłuszczowej będzie i szybszy i zdrowszy dla całego organizmu. To jednak nie pozwoli w pełni uporać się z podwyższonym kortyzolem.
Aby zmniejszyć poziom kortyzolu we krwi, konieczna jest zmiana niektórych nawyków.
Przede wszystkim należy znaleźć sposób na radzenie sobie w sytuacjach stresowych - joga, aktywność fizyczna a nawet ćwiczenia oddechowe mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwalają obniżyć ciśnienie krwi, uspokoić się i zmniejszyć napięcie.
Bardzo ważna jest także odpowiednia ilość snu. Aby organizm mógł się regenerować i był gotowy do działania, konieczny jest zdrowy sen. Krótki sen powoduje, że budzimy się rano zestresowani, z już podniesionym poziomem kortyzolu. Tak samo dzieje się, kiedy wstajemy na tzw. ostatnią chwilę i w pośpiechu szykujemy się do rozpoczęcia dnia. Warto określić godzinę, o której kładziemy się spać i zapewnić sobie 7-8 godzin snu.
Ważne jest także zadbanie o właściwe składniki odżywcze w diecie. Należy pamiętać o produktach bogatych w witaminy z grupy B, dostarczać organizmowi odpowiednią ilość błonnika pokarmowego oraz białka. Aby zlikwidować brzuch kortyzolowy, warto postawić na świeże warzywa oraz owoce i dużą ilość płynów. Należy także wyeliminować z diety używki, zwłaszcza papierosy. Ograniczenie wypijanych dziennie kaw również może wpłynąć na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi.
CZYTAJ TAKŻE:
Cukrzycę można wyczytać z twarzy. Jak wygląda twarz cukrzycowa?
Niezawodny sposób na odchudzanie i figurę. Będzie hitem 2025 roku
Weekendowa aktywność fizyczna - czy przynosi te same korzyści co regularny trening?