Ziarniniak obrączkowaty i grzybiasty

Podczas badania histopatologicznego skupisko małych grudek określa się jako ziarniniak. Zmiany tak nazywane są objawem wielu czynników i schorzeń chorobowych. Ziarniniaki pojawiają się w gruźlicy, trądzie i kile.

Do często diagnozowanych należy ziarniniak obrączkowaty i grzybiasty.  

Jak przebiega ziarniniak obrączkowaty i jak się go leczy?

Ziarniniak obrączkowaty jest zapalną chorobą przewlekłą skóry o nieznanej przyczynie. Dotyka najczęściej dzieci i młode osoby. Nie jest zaraźliwa i przebiega w sposób łagodny. Do objawów zalicza się jedynie podskórne wykwity układające się koliście. 

Ich wielkość oscyluje przeważnie w granicach 2-5 mm, choć czasem rozrastają się do kilku centymetrów. Ich występowanie ogranicza się przeważnie do rąk i stóp.

Leczenie polega na stosowaniu miejscowych opatrunków z kortykosteroidami. W cięższych przypadkach rozszerza się podawanie leków o preparaty działające ogólnie i cyklosporynę A. Skuteczne też może być zastosowanie na zmiany kriochirurgi.

Reklama

Ziarniniak grzybiasty - objawy i leczenie

Ziarniniak grzybiasty jest to chłoniak skórny typu T-komórkowego. Choroba zazwyczaj postępuje powoli. Objawy nasilają się wraz z jej rozwojem:

  • rumienie
  • łuszczenie się skóry
  • silny świąd
  • nacieki
  • wykwity guzowate
  • -wrzodzenia.

Leczenie wstępne opiera się na naświetlaniu promieniami UVA i UVB. Można też zastosować inne rodzaje naświetleń. Przy występowaniu guzów stosuje się cytostatyki z kortykosteroidami. Niestety przy wystąpieniu powikłań około połowa pacjentów umiera.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL