​Promienica - co to za choroba i jak się ją leczy?

Promienica to choroba zakaźna, zazwyczaj atakuje nos, gardło, jamę ustną oraz żołądek i płuca, wywołując bolesne guzki i nacieki. Dowiedz się więcej o jej przyczynach, objawach i leczeniu.

Co to jest promienica?

Aktynomikoza (promienica) jest chorobą zwierząt (głownie bydła) ale również i ludzi. Człowiek może zarazić się nią od zwierzęcia bakteriami z rodzaju Actinomyces. Mogą one też przebywać w jamie ustnej i w pewnych sprzyjających warunkach (zaawansowana próchnica, urazy jamy ustnej,  upośledzenie odporności, cukrzyca) atakują wywołując promienicę.

Częściej zapadają na nią mężczyźni w wieku od 20 do 50 lat. Ze względu na różne jej umiejscowienie objawy nie są jednoznaczne.

Promienica - objawy

Głównym objawem promienicy są twarde guzki pojawiające się na skórze, w jamie ustnej oraz w tkankach narządów. Tworzą ropiejące guzy, a następnie przetoki.

Reklama

Promienica szyi i twarzy objawia się naciekami w ustach, na twarzy i szyi. Może spowodować zniszczenie kości twarzoczaszki. Przy promienicy brzusznej pojawiają się bóle brzucha, problemy z układem trawiennym: wymioty, biegunki, zaparcia. 

W jelitach tworzą się guzy, a następnie przetoki pogłębiając ich niedrożność

Promienica płucna może przypominać w objawach gruźlicę. Występuje wtedy osłabienie organizmu, stany podgorączkowe i kaszel, a nawet krwioplucie. W skrajnych przypadkach, gdy bakterie dostaną się do krwi, choroba może zająć wiele tkanek i narządów.

Leczenie promienicy

Jest to choroba bakteryjna, więc jej leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków doustnych lub dożylnych, często stosowana jest penicylina. Antybiotykoterapia trwa około pół roku. Gdy leczenie rozpocznie się wcześnie, to jest możliwość skrócenia tego okresu. 

W niektórych sytuacjach konieczne jest chirurgiczne usunięcie chorych tkanek za pomocą operacji, dotyczy to często promienicy płuc. Tak naprawdę czym szybciej zacznie się leczenie, tym mniej szkód wyrządzi promienica i chory będzie miał możliwość powrotu do normalnego życia.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL