Reklama

​Promienica - co to za choroba i jak się ją leczy?

Aktynomikoza (promienica) jest chorobą zwierzęcą, atakuje głównie bydło, ale również i ludzi. Człowiek może zarazić się nią od zwierzęcia bakteriami z rodzaju Actinomyces. Mogą one też przebywać w jamie ustnej i w pewnych sprzyjających warunkach (zaawansowana próchnica, urazy jamy ustnej, upośledzenie odporności, cukrzyca) atakują wywołując promienicę.

Częściej zapadają na nią mężczyźni w wieku od 20 do 50 lat. Ze względu na różne jej umiejscowienie objawy nie są jednoznaczne.

Promienica - objawy

Głównym objawem promienicy są twarde guzki pojawiające się na skórze, w jamie ustnej oraz w tkankach narządów. Tworzą ropiejące guzy, a następnie przetoki.

Promienica szyi i twarzy objawia się naciekami w ustach, na twarzy i szyi. Może spowodować zniszczenie kości twarzoczaszki. Przy promienicy brzusznej pojawiają się bóle brzucha, problemy z układem trawiennym: wymioty, biegunki, zaparcia. 

W jelitach tworzą się guzy, a następnie przetoki pogłębiając ich niedrożność. Promienica płucna może przypominać w objawach gruźlicę. Występuje wtedy osłabienie organizmu, stany podgorączkowe i kaszel, a nawet krwioplucie. W skrajnych przypadkach, gdy bakterie dostaną się do krwi, choroba może zająć wiele tkanek i narządów.

Reklama

Leczenie

Jest to choroba bakteryjna, więc jej leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków doustnych lub dożylnych, często stosowana jest penicylina. Antybiotykoterapia trwa około pół roku. Gdy leczenie rozpocznie się wcześnie, to jest możliwość skrócenia tego okresu. 

W niektórych sytuacjach konieczne jest usunięcie chorych tkanek za pomocą operacji chirurgicznej, dotyczy to często promienicy płuc. Tak naprawdę czym szybciej zacznie się leczenie, tym mniej szkód wyrządzi promienica i chory będzie miał możliwość powrotu do normalnego życia.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje