Najczęstszy objaw raka przełyku obserwuje się podczas jedzenia. Nie bagatelizuj

Zaliczany jest do najgorzej rokujących nowotworów. Znacznie częściej atakuje mężczyzn. Rzadko występuje u osób poniżej 55. roku życia. Jest bardzo podstępny, a wczesne objawy mogą przypominać chorobę refluksową. O jakim nowotworze mowa? O raku przełyku. Jakie są najczęstsze objawy raka przełyku? Jak zwykle jest wykrywany i jak leczony? Oto co warto wiedzieć.

Rak przełyku - co to za nowotwór?

Rak przełyku to nowotwór złośliwy rozwijający się w tkankach przełyku. Stanowi ok. 2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i należy do najgorzej rokujących. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ok. 1300 nowych przypadków raka przełyku, zdecydowanie częściej u mężczyzn, głównie po 55. roku życia, ale chorują też młodsi i kobiety. Najczęstszą postacią jest rak płaskonabłonkowy występujący przede wszystkim w górnej bądź środkowej części narządu. Rzadziej stwierdzany jest typ gruczołowy - zwykle dotyczy dolnego odcinka przełyku.

Reklama

Rak przełyku - czynniki ryzyka

Spożywanie alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego, i palenie tytoniu to główne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka przełyku. Inne istotne czynniki ryzyka to: przebyte wcześniej leczenie z powodu nowotworu okolicy głowy i szyi lub płuca, oparzenie przełyku, achalazja przełyku (najczęstsze zaburzenie motoryki przełyku; charakteryzuje się upośledzeniem rozkurczu dolnego zwieracza przełyku oraz brakiem ruchów jego części środkowej), otyłość, choroba refluksowa, zespół Plummera-Vinsona (zespół objawów wynikający z niedoboru żelaza obejmujący niedokrwistość oraz zapalenie zanikowe języka i przełyku), przełyk Barreta (polega na pojawieniu się nieprawidłowego nabłonka walcowatego w miejsce nabłonka płaskiego w dolnym odcinku przełyku) oraz niedobory witamin.

Objawy raka przełyku

Raka przełyku we wczesnym stadium wykrywa się rzadko, najczęściej przypadkowo podczas badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego. Choroba przeważnie wykrywana jest w zaawansowanym stadium, co przekłada się na złe rokowanie.

Najczęstszym objawem raka przełyku są problemy z połykaniem (tzw. dysfagia). Choremu może towarzyszyć uczucie, że jedzenie utknęło w gardle lub klatce piersiowej. Dysfagia może manifestować się również poprzez krztuszenie się, kaszel, łzawienie, kichanie, odruchy wymiotne. Ważnym objawem raka przełyku jest także ból przy połykaniu (odynofagia). Początkowo łagodne symptomy z czasem ulegają pogorszeniu.

Jak zwracają uwagę eksperci American Cancer Society, kiedy połykanie staje się trudniejsze, wiele osób zmienia swoją dietę i nawyki żywieniowe. "Biorą mniejsze kęsy i przeżuwają pokarm ostrożniej i wolniej" - wskazują. Z czasem chorzy zaczynają unikać chleba, mięsa i w ogóle pokarmów stałych, przechodząc stopniowo na pokarmy płynne. Jeśli rak dalej będzie się rozwijał, w pewnym momencie nawet płyny mogą stać się trudne do przełknięcia. Problemy z połykaniem uniemożliwiają przyjmowanie wystarczającej ilości pokarmu, co skutkuje zmniejszeniem masy ciała. Utrata łaknienia również jest objawem.

Osoby z rakiem przełyku odczuwają także ból lub dyskomfort w środkowej części klatki piersiowej. Skarżą się na ucisk lub pieczenie. Objawy te są jednak często spowodowane problemami innymi niż nowotwór.  

Inne objawy raka przełyku to:

  • chrypka,
  • przewlekły kaszel,
  • duszność,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • wyniszczenie.

Jak diagnozuje się raka przełyku?

Osoby zgłaszające się do lekarza z dolegliwościami, które nasuwają podejrzenie raka przełyku, po zebrania wywiadu i zbadaniu przez lekarza, są kierowane na dodatkowe badania. Najważniejszą metodą diagnostyczną, które umożliwia lekarzowi obejrzenie wnętrza przełyku, jest endoskopia. W trakcie badania endoskopowego możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W ustaleniu stopnia klinicznego zaawansowania choroby pomocna może być ultrasonografia endoskopowa. U chorych z rakiem przełyku wykonuje się również m.in. tomografię komputerową i ultrasonografię jamy brzusznej.

Leczenie raka przełyku

Wybór sposobu leczenia zależy od rodzaju nowotworu, jego lokalizacji i stopnia zaawansowania, a także od stanu ogólnego chorego. Leczenie jest niestety trudne i obarczone dużym ryzykiem powikłań.

"W przypadkach wczesnych postaci raka przełyku (nowotwór operacyjny) umiejscowionych w części piersiowej lub brzusznej postępowaniem z wyboru jest chirurgiczna resekcja przełyku, w razie konieczności wraz z częścią żołądka. Towarzyszy jej usunięcie regionalnych węzłów chłonnych śródpiersia i nadbrzusza z ewentualną resekcją węzłów szyjnych" - wskazują eksperci Krajowego Rejestru Nowotworów.

U osób, które nie kwalifikują się do operacji, a które są w dobrym stanie, wdraża się chemioradioterapię. W przypadku pacjentów, u których rak rozwija się w szyjnej części przełyku, to chemioradioterapia jest leczeniem z wyboru. W nieoperacyjnym lub rozsianym raku przełyku stosuje się leczenie paliatywne.

CZYTAJ TAKŻE:

Winna ponad 80 proc. przypadków raka żołądka. Latami nie daje objawów

Masz refluks, zgagę albo pokasłujesz? Dietetyk: tych produktów nie jedz ani nie pij

Badanie na krew utajoną pomoże wykryć wiele chorób. Na liście także ciężki rak

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | przełyk | rak przełyku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL