Zbigniew Ziobro poważnie chory. Nowotwór przełyku długo nie daje objawów

Pod koniec ubiegłego roku, po kilku posiedzeniach nowo utworzonego Sejmu, z przestrzeni publicznej nieoczekiwanie zniknął Zbigniew Ziobro. Pogłoski z tym związane mówiły, że polityk jest poważnie chory. Teraz, po wystąpieniu Jacka Ozdoby na antenie Radia ZET, wiadomo, że Zbigniew Ziobro jest w trakcie leczenia onkologicznego. Co dolega politykowi?

Zbigniew Ziobro zniknął z areny politycznej. Jest poważnie chory

Końcem ubiegłego roku partia Suwerenna Polska przekazała informację, że Zbigniew Ziobro będzie tymczasowo nieobecny z przyczyn zdrowotnych.  W komunikacie wystosowanym przez Patryka Jakiego nie pojawiły się żadne szczegóły związane z chorobą polityka, aż do teraz.

W trakcie wystąpienia na antenie Radia ZET, Jacek Ozdoba z partii Suwerenna Polska zdradził, że Zbigniew Ziobro jest w trakcie leczenia onkologicznego, a jego choroba związana jest z przełykiem.

Już końcem listopada 2023 w trakcie jednego z wystąpień Zbigniewa Ziobro, można było usłyszeć nie tylko ochrypły głos, ale także problemy z mówieniem u byłego ministra sprawiedliwości.

Reklama

Wczesne objawy raka przełyku

W Polsce co roku notuje się około 1300 nowych przypadków raka przełyku, co w ogólnym zestawieniu sprawia, że należy on do jednych z rzadziej występujących chorób nowotworowych. Pierwsze objawy choroby bywają nieuchwytne dla pacjentów i nie wzbudzają podejrzeń.

Początkowo chorujący na nowotwór przełyku mylą objawy z refluksem. Może pojawić się uczucie pieczenia lub ból za mostkiem po spożyciu posiłku. Z czasem chorzy mają wrażenie, że w ich gardle znajduje się "przeszkoda", która czasem utrudnia przełykanie pokarmów stałych.

To sygnały, że w przewodzie pokarmowym rozwija się rak, który zwęża światło przełyku, utrudniając nie tylko jedzenie, ale także przyjmowanie płynów.

Długotrwała chrypka jest również objawem, który może sugerować rozwijającą się chorobę nowotworową.

Czynniki wywołujące raka przełyku

Osoby narażone na nowotwór przełyku to przede wszystkim osoby cierpiące z powodu refleksu żołądkowo-przełykowego. Jednym z głównych czynników jest także nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.

Choroba ta częściej występuje także u osób otyłych, z niedoborami witaminowymi, osób spożywających bardzo gorące pokarmy i napoje, ale także osób narażonych na czynniki rakotwórcze, takie jak azbest czy pyły metali.

Rak przełyku - późne objawy choroby

U osób, u których choroba jest w zaawansowanym stadium i doszło do zwężenia przełyku, pojawiają się trudności z połykaniem oraz mówieniem, a także bóle w klatce piersiowej, nudności i wymioty. U pacjentów zauważalny jest drastyczny spadek apetytu, a tym samym utrata masy ciała.

Zmiany nowotworowe w przełyku mają tendencje do krwawień, co z biegiem czasu jest zauważalne u pacjentów, którzy odpluwają wydzielinę z gardła zabarwioną na czerwono.

Ból w trakcie jedzenia, spadek apetytu, a tym samym niedobory witaminowe prowadzą do wyniszczenia organizmu, a następnie do śmierci chorego.

Diagnozowanie raka przełyku

Celem potwierdzenia choroby, u pacjentów wykonuje się przede wszystkim badanie endoskopowe, by obejrzeć przełyk oraz pobrać tkankę do badania histopatologicznego. Badaniem pomocniczym może być również RTG przełyku i klatki piersiowej.

W trakcie gastroskopii lekarz ocenia stan przełyku - szuka guzów, owrzodzeń lub innych nacieków, które nie są charakterystyczne dla przełyku.

Leczenie nowotworu przełyku

Leczenie raka przełyku jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby oraz lokalizacji guza i ewentualnych przerzutów do innych narządów wewnętrznych.

Jeśli do rozwoju choroby doszło na poziomie piersiowego lub brzusznego odcinka przełyku, zawsze konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Leczenie polega na usunięciu zmienionych tkanek lub wycięciu przełyku i zastąpieniu usuniętej części fragmentem jelita lub przesuwa się żołądek do klatki piersiowej.

Zaawansowana choroba nowotworowa, która dyskwalifikuje pacjenta z leczenia chirurgicznego, wymaga zastosowania radiochemioterapii. Leczenie paliatywne polega także na umożliwieniu odżywiania drogą naturalną za pomocą założenia stentów w przełyku, które mają na celu go udrożnić.

W innych przypadkach stosuje się gastrostomię lub jejunostomię, czyli PEG-a, który umożliwia żywienie dojelitowe.

Rokowania w nowotworze przełyku

Z uwagi na fakt, że nowotwór przełyku jest chorobą rozpoznawalną stosunkowo późno - ze względu na niespecyficzne objawy, mylone z innymi chorobami - leczenie zazwyczaj rozpoczyna się w jej zaawansowanym stopniu.

To sprawia, że rokowania są złe, bowiem zaledwie 10 proc. pacjentów przeżywa 5 lat lub więcej. Ponadto choroba często daje przerzuty do węzłów chłonnych, kości, wątroby oraz płuc, co sprawia, że leczenie jest niezwykle trudne i rzadko przynosi efekty.

CZYTAJ TAKŻE:

Najczęstszy objaw raka przełyku obserwuje się podczas jedzenia. Nie bagatelizuj

Objawem może być ból pleców. Tak ujawnia się rak trzustki

Objawy raka nerki chorzy mylą ze zmęczeniem. Jest bardzo złośliwy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak przełyku | nowotwór gardła | choroba nowotworowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL