Zmiana na paznokciu może być czerniakiem. Te cechy są dla niego charakterystyczne

Czerniak podpaznokciowy (subungual melanoma - SM) jest rzadką postacią czerniaka. Powstaje w wyniku złośliwej transformacji komórek barwnikowych skóry - melanocytów. Może powstać w obrębie każdego paznokcia, zwykle jednak obserwuje się go w obrębie kciuka i palucha. Dr n. med. Joanna Sułowicz, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej SCM estetic w Krakowie, wyjaśnia, czym charakteryzuje się czerniak podpaznokciowy. Wyjaśnia także, jakie badania pozwalają na postawienie jednoznacznej diagnozy.

Jak wygląda czerniak podpaznokciowy?

Dr n. med. Joanna Sułowicz podkreśla, że w przypadku czerniaka podpaznokciowego do czynników ryzyka jego powstania zalicza się starszy wiek, ciemny fototyp skóry oraz uraz mechaniczny. Jak wygląda czerniak podpaznokciowy? Jakie są jego cechy charakterystyczne? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? 

- Swoim obrazem czerniak podpaznokciowy może przypominać znamiona melanocytarne, krwiaka podpaznokciowego, a nawet tak popularne zakażenia grzybicze. To jest przyczyną tego, że w początkowych okresach swojego rozwoju często nie budzi niepokoju pacjentów, co sprawia, że rozpoznawany jest często dopiero w znacznym stopniu zaawansowania - tłumaczy specjalistka. 

Reklama

Niepokój pacjenta powinno wzbudzić pojawienie się pasmowatego przebarwienia w obrębie płytki paznokciowej. W przypadku bardziej zaawansowanych guzów dochodzi do pojawienia się ciemnego zabarwienia w obrębie obrąbka paznokcia, zniszczenia płytki paznokciowej lub powstania owrzodzenia. 

Czerniak podpaznokciowy - badania

Bardzo istotne jest zebranie dokładnego wywiadu, informacji na temat czasu występowania zmiany, tego, czy się powiększa i czy w przeszłości doszło do urazu. Ocenia się, czy zajęty jest tylko jeden paznokieć, czy może klika.

Dr n. med. Joanna Sułowicz zwraca uwagę, że podstawą jest ocena dermatoskopowa, która pozwala określić charakter zmiany. - Niejednokrotnie po przyłożeniu dermatoskopu można stwierdzić, iż groźnie wyglądająca zmiana jest jedynie krwiakiem. W przypadku zmiany barwnikowej ocenia się obecność i układ prążków barwnika. Ważne jest, czy układ prążków jest równoległy i czy są one jednakowej grubości - wówczas prawdopodobnie jest to znamię podpaznokciowe o charakterze łagodnym, wymagające jedynie okresowej kontroli. Natomiast nieregularne prążki, różnej grubości, ułożone nierównolegle, obecność globul lub barwnika w obrębie obrąbka paznokcia (tzw. objaw Hutchinsona) przemawiają za podejrzeniem czerniaka. Celem wykluczenia lub potwierdzenia tej diagnozy wymagane jest wykonanie biopsji okienkowej - po częściowym usunięciu płytki paznokciowej i odsłonięciu macierzy pobiera się fragment tkanki zawierającej barwnik celem jej oceny pod kątem występowania nowotworowo zmienionych komórek - tłumaczy dermatolog.

W przypadku mniej zaawansowanych zmian zalecanym postepowaniem jest usuniecie całej płytki paznokciowej wraz ze znajdującą się pod nią zmianą barwnikową. Otrzymany w ten sposób materiał poddaje się następnie badaniu histopatologicznemu. W bardziej zaawansowanych przypadkach wymagane jest poszerzenie radykalności zabiegu - wówczas amputuje się cały paliczek palca, na którym zlokalizowany był czerniak.

Niepokojąca zmiana na paznokciu? Szybko do dermatologa

Należy pamiętać, że rokowanie w przypadku czerniaka zależy od stopnia jego zaawansowania w momencie wykrycia zmiany. Dlatego też tak ważne jest, aby w chwili zauważenia jakichkolwiek zmian w postaci ciemniejszego zabarwienia płytki paznokciowej natychmiast zgłosić się do dermatologa. W tym przypadku czas to życie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czerniak czy pieprzyk? Jak je rozróżnić?

Choroby, które widać na paznokciach

Przyjrzyj się swoim paznokciom. Jaki mają kształt? Taką osobą jesteś!

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: czerniak | czerniak objawy | zmiany na paznokciach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL