Ból głowy w tym miejscu może świadczyć o nadciśnieniu. Boli też o konkretnej porze dnia
Nadciśnienie tętnicze to narastający problem ludzi na całym świecie. Tylko w Polsce z nadciśnieniem żyje 10 milionów osób, a to oznacza, że już co trzecia osoba ma potwierdzoną chorobę. Nadciśnienie to większe ryzyko chorób serca, udaru mózgu czy zawału mięśnia sercowego, dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz wczesne rozpoznanie choroby. Jednym z objawów wysokiego ciśnienia są bóle głowy. Charakteryzują się lokalizacją i porą dnia, w której występują.
O nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy jego wartości przekraczają 140/90 mmHg. Taki stan, stale utrzymujący się, jest niezwykle groźny dla wszystkich organów wewnętrznych. Wysokie ciśnienie prowadzi do uszkodzeń naczyń tętniczych, a to z kolei może doprowadzić do niewydolności serca, nerek, a także narządu wzroku.
Uszkodzenie naczyń w obrębie serca czy mózgu zwiększa ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.
Rozpoznanie choroby na wczesnym etapie pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec konsekwencjom, jakie niesie ze sobą nadciśnienie tętnicze.
Nadciśnienie tętnicze nie boli i przez wiele miesięcy może rozwijać się po cichu. Towarzyszące mu objawy często można przypisać innym problemom, a do lekarza pacjenci często trafiają późno.
Zwiększone uczucie zmęczenia i kłopoty ze snem często są jednymi z pierwszych objawów rozwijającego się nadciśnienia. Chorzy odczuwają też większą potliwość, uczucie kołatania serca i coraz częstsze bóle głowy.
Powyższe objawy powinny być wskazaniem do regularnego pomiaru ciśnienia, by w odpowiednim czasie zareagować na wzrastające wartości.
Charakterystycznym objawem dla nadciśnienia są bóle głowy, a ich lokalizacja i pora występowania mogą jednoznacznie wskazać, że w organizmie dochodzi do wzrostu tego istotnego parametru.
Bóle głowy w nadciśnieniu tętniczym zazwyczaj mają charakter uciskający, rozpierający i są zlokalizowane w potylicy. Uczucie napierania w okolicy szyi, karku i potylicy sugerują wzrost ciśnienia. Dlaczego to właśnie tam pojawia się ból?
Nagły wzrost ciśnienia powoduje, że krew napiera na ściany tętnic, które znajdują się w okolicy szyi i głowy, zaopatrując mózg w tlen. Równocześnie drażnione są receptory bólowe, przez co chory odczuwa ucisk. Ból może mieć charakter pulsujący, a jego natężenie zwiększa się po wysiłku fizycznym.
Bóle głowy mogą być też spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych w mózgu na skutek nadciśnienia i związanym z tym zaburzeniem krążenia mózgowego.
Bóle głowy u chorych mogą pojawić się na skutek wzmożonej aktywności fizycznej, w trakcie której wzrasta ciśnienie. Jednak w początkowej fazie choroby charakterystyczne jest to, że bóle pojawiają się tuż po przebudzeniu.
W nocy dochodzi do spowolnienia wszystkich procesów w organizmie człowieka, włącznie ze spadkiem ciśnienia. Tuż po przebudzeniu organizm "przyspiesza", jednak u chorych na nadciśnienie dochodzi do znacznego wzrostu ciśnienia niż u osób zdrowych. Ten nagły skok ciśnienia powoduje napieranie na tętnice w obrębie głowy, wywołując pulsujący, ściskający ból w potylicy.
Obserwując u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu i systematycznie mierzyć ciśnienie krwi.
Źródła:
https://forumkardiologiczne.pl/artykul/wplyw-cisnienia-tetniczego-na-bol-glowy/15342.
https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/lista/79068,czy-bole-glowy-moga-byc-objawem-nadcisnienia.
CZYTAJ TAKŻE:
Pierwsze objawy nadciśnienia. Zwróć uwagę na twarz i szyję
Nadciśnienie - i co dalej? Te badania trzeba zrobić, gdy ciśnieniomierz pokazuje za dużo
Czynniki, które osłabiają serce. To prosta droga do niewydolności układu krążenia