Dobry angiolog zaleci to na poprawę krążenia. Szybka ulga dla obolałych nóg

Szacuje się, że z niewydolnością żylną zmaga się niemal połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn w Polsce. Jest to uciążliwa dolegliwość, która potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Istnieje jednak wiele domowych sposobów na to, aby zmniejszyć nasilenie jej objawów. Co poradziły ci dobry angiolog, czyli lekarz od żył? Co można zrobić, by poprawić krążenie żylne w nogach? Wyjaśniamy.

Niewydolność żylna - co to?

Krew w organizmie człowieka z serca przepływa skomplikowanym systemem naczyń tętniczych do wszystkich tkanek, po czym wraca do serca przy pomocy naczyń żylnych. O ile krew w tętnicach płynie pod dużym ciśnieniem, generowanym przez pracujące jak pompa serce, tak po utlenowaniu tkanek traci je w znacznym stopniu. Jest to problemem szczególnie w naczyniach kończyn dolnych, skąd krew musi odpływać właściwie wbrew sile grawitacji. Z tego powodu naczynia żylne posiadają zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi.

Niestety czasami pod wpływem różnych czynników zastawki naczyń żylnych nie spełniają odpowiednio swojej roli. Prowadzi to do gromadzenia się krwi w naczyniach kończyn dolnych, rozwoju żylaków i w efekcie niewydolności żylnej. To z kolei jest przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości, często utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Reklama

Niewydolność żylna - czynniki ryzyka

Częstość występowania niewydolności żylnej wzrasta wraz z wiekiem, przy czym częściej dotyka ona kobiety niż mężczyzn. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są:

  • historia występowania żylaków u najbliższych członków rodziny;
  • ciąża;
  • otyłość;
  • praca głównie w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • płaskostopie;
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych;
  • zaparcia;
  • wysoki wzrost. 

Niewydolność żylna - objawy

Do typowych objawów niewydolności żylnej zalicza się m.in. widoczne żylaki kończyn dolnych, świąd skóry i hiperpigmentacja w obrębie zajętych obszarów, a także nawracające obrzęki wokół kostek. Dodatkowo zmieniona skóra nóg łatwiej ulega owrzodzeniom, które mogą trudno się goić

Pacjenci z niewydolnością żylną skarżą się również na kurczowy ból nóg i uczucie ich ciężkości, które nasilają się po dłuższym staniu bądź siedzeniu. Może pojawić się również zespół niespokojnych nóg, nasilający się głównie w nocy.

Nogi do góry!

Osobom z problemami z krążeniem zaleca się jak najczęstsze trzymanie nóg w górze. Przy udziale siły grawitacji usprawnia to odpływ krwi z obszarów dotkniętych zastojem do serca. Jeśli masz pracę głównie siedzącą lub stojącą, staraj się robić regularne przerwy na rozruszanie bądź krótki spacer, nawet wokół własnego biurka. Praca mięśni nóg stanowi dodatkową tłocznię, która pomoże w powrocie krwi żylnej z kończyn dolnych. Unoś również nogi przykładowo przy pomocy poduszek w trakcie snu bądź podczas oglądania telewizji.   

Odpowiednie buty wsparciem w niewydolności żylnej

Wybór właściwych butów jest niezwykle ważny w momencie, kiedy pojawia się problem niewydolności żylnej. Zaleca się jak największe ograniczenie chodzenia w butach ciasnych, twardych, mało elastycznych bądź posiadających obcas, takich jak szpilki. Zwiększają one napięcie mięśni nie tylko w okolicy stóp i kostek, ale także łydek i ud, co znacznie upośledza prawidłowy powrót krwi żylnej z kończyn dolnych. Zdecydowanie lepszym wyborem są buty posiadające płaski obcas, odpowiednie podparcie łuku stopy, miękką i elastyczną podeszwę. Do chodzenia na zewnątrz idealne będą dobrej jakości buty sportowe bądź ortopedyczne sandały na rzepy, a zimą wiązane botki i kozaki na płaskim obcasie.  

Zainwestuj w rajstopy uciskowe

Rajstopy uciskowe, dzięki swoim właściwościom kompresyjnym, usprawniają powrót do serca zalegającej w żyłach kończyn dolnych krwi żylnej. Pomagają zmniejszyć obrzęk i ból nóg, a także zapobiegają pogarszaniu się uciążliwych objawów. Dodatkowo ograniczają ryzyko zakrzepicy żył głębokich, która może być jednym z powikłań niewydolności żylnej.

Maści i kremy na obrzęk nóg

W aptekach dostępnych jest również wiele żeli i maści, które pomogą w łagodzeniu objawów niewydolności żylnej. Większość z nich zawiera naturalne ekstrakty z ziół, np. z kasztanowca, miłorzębu, babki lancetowatej, arniki górskiej, liści oczaru wirginijskiego, wąkroty azjatyckiej czy nawłoci. Mają one właściwości przeciwobrzękowe i wspierające prawidłowe krążenie krwi. W składzie tego typu produktów można znaleźć również mentol o właściwościach chłodzących, co daje dodatkową ulgę w dolegliwościach. Preparaty te wmasowuje się w obrzęknięte kończyny w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba.

Wypróbuj zioła wspomagające krążenie

Niektóre zioła mogą również wspomóc krążenie w nogach i złagodzić uporczywe objawy niewydolności żylnej. Zalicza się do nich m.in. pokrzywę, miętę pieprzową, dziką różę, hibiskus, kasztanowiec, wąkrotę azjatycką, głóg, serdecznik, czy nostrzyk. Są one dostępne na rynku w postaci m.in. mieszanek ziołowych do zaparzania bądź jako suplementy diety w postaci tabletek.

Operacyjne sposoby leczenia

Leczenie chirurgiczne stosuje się w momencie, kiedy terapia objawowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zabieg dobiera się indywidualnie w zależności od stopnia nasilenia problemu i obecności ewentualnych przeciwwskazań. Dostępnymi metodami są m.in. stripping żyły, operacja Lintona, skleroterapia czy też chirurgia plastyczna zmienionych chorobowo zastawek żylnych.

CZYTAJ TAKŻE:

Podróż samolotem lub długa trasa autem? Uważaj na zakrzepicę żył

Wymocz w nich spuchnięte i ciężkie nogi. Te zioła przyniosą ulgę

Masz ciężkie nogi? To może być przyczyną

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL