Nadciśnienie - jak je obniżyć bez leków?
Osoby ze stwierdzonym nadciśnieniem powinny być pod stałą opieką kardiologa, a jeśli zachodzi taka konieczność, regularnie zażywać leki, obniżające ciśnienie. Oprócz leczenia farmakologicznego ważne jest też przestrzeganie diety i korzystanie z naturalnych metod wspomagających leczenie.
Zdaniem lekarzy właśnie te proste domowe sposoby przyczyniają się do obniżenia ciśnienia, a czasem nawet pozwalają na zmniejszenie dawek zażywanych leków.
W liściach oliwnych znajduje się oleuropeina, niezwykle pomocna w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Liść z drzewa oliwnego kupimy w aptekach. Zażywa się go po jednej tabletce dziennie. W zielarniach można też kupić sproszkowane liście. Spożywajmy je w ilości 5 gramów, 2 razy dziennie, na 2 godziny przed posiłkiem.
Jak przygotować napar?
Łyżkę rozdrobnionych liści oliwki zalejmy szklanką wrzącej wody i parzmy do wystudzenia. Pijmy 2 szklanki naparu dziennie. Zróbmy też nalewkę: pół szklanki suchych liści zalejmy 2,5 szklankami alkoholu 45-50 procent. Macerujmy przez 1 tydzień. Potem zażywajmy 2-3 razy dziennie po 5 ml. Kuracja powinna trwać 4 tygodnie. Powtórzmy raz na 3 miesiące.
Z nadciśnieniem radzą sobie nać pietruszki, liście szpinaku, rukola, liście kolendry i botwinki i seler naciowy.
Jak stosować?
Pęczek natki pietruszki (lub inne liście - co wolimy) zmiksujmy z niewielką ilością chłodnej wody. Uzupełnijmy wodą do ilości szklanki i wypijmy.
Można też wyszczególnione warzywa dowolnie ze sobą mieszać w zależności od upodobań smakowych. Aby sok nieco dosłodzić, możemy dodać do zmiksowania kawałek banana i kilka migdałów. By efekty kuracji były zauważalne pijmy je codziennie przez przynajmniej 2 miesiące. Uwaga! Sok z liści warzyw wyprzedza stare sprawdzone sposoby na kaca. Klasyczne w Polsce: kefir i "woda spod ogórków" powoli odchodzą do lamusa.
Napary z tych ziół zaleca się w dolegliwościach sercowych, początkach miażdżycy. Pomogą obniżyć i wyregulować ciśnienie krwi.
Jak stosować?
Napar z głogu: łyżeczkę pokruszonych kwiatów i liści głogu zalejmy szklanką wrzątku i parzmy pod przykryciem 15 minut. Przecedźmy. Pijmy 2 razy dziennie po szklance.
Napar z głogu: 2 łyżeczki owoców głogu zalejmy szklanką wrzątku. Zostawmy pod przykryciem na 20 minut. Pijmy 3 razy dziennie. Napar z ziela jemioły: łyżkę rozdrobnionego ziela zalejmy szklanką przegotowanej wody i odstawmy na 30-60 minut. Przecedźmy i odciśnijmy ziele. Pijmy 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki.
Bardzo korzystnie na naczynia krwionośne wpływają bioflawonoidy z aronii - zwłaszcza rutyna i antocyjany. Bioflawonoidy z aronii przyczyniają się do obniżenia ciśnienia. Poprawiają też pracę najdrobniejszych naczynek krwionośnych, np. tych w oku i wokół mieszków włosowych. Opóźniają więc postępowanie chorób oczu: jaskry, zaćmy oraz degeneracji plamki żółtej na siatkówce (AMD).
Antocyjany regenerują rodopsynę, barwnik na siatkówce wpływający na jakość widzenia. Antocyjany ograniczają także utlenianie lipidów, obniżają poziom złego cholesterolu LDL, podwyższają natomiast dobry cholesterol HDL.
Jak stosować?
Nie pijmy więcej niż pół szklanki dziennie. Sok możemy uzyskać ze świeżych lub mrożonych owoców (po przemrożeniu tracą cierpkość). Szklankę takich owoców należy zmiksować, przecedzić przez sitko i wypić.
14/2014 Rewia