Objawy i leczenie anemii sierpowatej
Za każdy rodzaj anemii odpowiada inny czynnik. W przypadku anemii sierpowatej rodzimy się z chorobą - przyczyną jest nieprawidłowa budowa hemoglobiny. Polega na zmianie budowy czerwonych krwinek.
Choroba nie jest zależna od płci, jednak wykazuje silną przynależność do rasy czarnej. Pojawia się głównie w Afryce i u Latynosów oraz Mulatów. Co ciekawe, ta dolegliwość ciągle utrzymuje się w populacji, gdyż zapewnia nosicielowi odporność na malarię.
Pierwsze objawy zaczynają się w wieku niemowlęcym. Powoduje ona objawy, takie jak inne typy anemii, jednak są one połączone z bólami brzucha, wysoką gorączką i puchnięciem stawów. U starszych osób nietypowy stan czerwonych krwinek powoduje uszkodzenie narządów.
Diagnostyka tej choroby nie nastręcza dużo trudności, rozpoznaje się ją podczas badania mikroskopowego krwi. Krwinki o zmienionym kształcie obumierają szybciej niż te u zdrowych osób. Często blokują się w naczyniach krwionośnych i tworzą zatory. Prowadzi to do poważnych uszkodzeń mózgu, śledziony i płuc. Objawem tej choroby jest także żółtaczka.
Lekarze podejmują próby leczenia tej choroby, jednak nie opracowano jeszcze odpowiedniej metody. Medycyna skupia się na leczeniu objawów, transfuzjach krwi i próbach przeszczepiania szpiku kostnego, co w niektórych przypadkach może poprawić stan chorego.
Ważne jest też leczenie bólu w sposób, który nie uszkadza narządów takich jak wątroba. Jeśli pojawiają się problemy ze stanem zapalnym narządów lub zakażeniem, lekarz przepisuje antybiotyki.