Nie tylko leki. Tak złagodzisz migrenowe bóle głowy i zmniejszysz częstość napadów

Szacuje się, że na migreny cierpi na całym świecie od 3 do nawet 10 proc. osób. Nawracające ataki silnego bólu głowy mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wiele osób z migreną nie jest w stanie wstać z łóżka, nie mówiąc już o wykonywaniu obowiązków domowych czy pójściu do pracy. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów do walki z nią. Jak złagodzić migrenowe bóle głowy i zmniejszyć częstość jej napadów? Wyjaśniamy.

Unikaj produktów wyzwalających ataki

Znanych jest wiele produktów spożywczych, które mogą wywoływać ataki migreny u osób do nich predysponowanych. Wymienia się wśród nich m.in. czekoladę, dojrzewające sery i inne rodzaje nabiału, wino, piwo, mięso, jaja, a także niektóre warzywa i owoce.

Oczywiście nie wszystkie u każdego muszą wywołać migreny, jednak warto obserwować reakcje organizmu po ich spożyciu. Jeśli zauważysz, że po zjedzeniu któregoś z tych produktów wystąpił u ciebie atak, być może dobrym pomysłem byłoby jego ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie z diety.

Reklama

Dbaj o higienę snu

Osoby cierpiące na częste ataki migreny powinny w szczególności dbać o odpowiednie wysypianie się. Zbyt krótki lub zbyt długi sen, budzenie się w nocy czy brak snu mogą zwiększać ryzyko napadu bólu głowy. Z tego powodu staraj się każdego dnia chodzić spać i budzić się o podobnej porze, niezależnie od tego, czy jest to dzień wolny, czy pracujący. Pozwoli to odpowiednio uregulować wewnętrzny zegar biologiczny i wesprze prawidłowy sen.

Znajdź chwilę na relaks

Przewlekły lub nagły stres i niepokój sprzyjają pojawieniu się napadów migrenowych. Każdego dnia staraj się więc znaleźć chociaż kilkanaście minut dla siebie na rozluźnienie i regenerację. Obejrzyj odcinek ulubionego serialu, poczytaj wciągającą książkę lub nie rób zupełnie nic - daj swojemu organizmowi odpocząć od codziennego stresu.

Jedz regularnie

Migrenowym bólom głowy sprzyja również nieregularne spożywanie posiłków lub pominięcie któregoś z nich. Staraj się więc jeść mniej więcej o stałych porach dnia. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu.

Wypróbuj zioła

Niektóre zioła mogą być pomocne w łagodzeniu objawów migreny. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • złocień maruna,
  • lepiężnika różowego,
  • korę wierzby,
  • walerianę,
  • kolendrę siewną,
  • dzięgiel chiński,
  • rozmaryn,
  • wiciokrzew japoński,
  • dziewannę,
  • krwawnik pospolity,
  • golterię,
  • chmiel zwyczajny.

Warto jednak pamiętać, że stosowanie tych ziół może nieść ze sobą ryzyko rozwoju działań niepożądanych, szczególnie ze strony przewodu pokarmowego. Mogą one również wchodzić w interakcje z lekami na migrenę oraz innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem ich stosowania należy skonsultować się ze specjalistą.

Spróbuj akupunktury

Akupunktura może być skutecznym sposobem na zapobieganie nawrotom migreny. W badaniu przeprowadzonym przez zespół naukowców z Monachium w Niemczech wykazano, że jej stosowanie zmniejsza częstość napadów niemal tak samo skutecznie jak przewlekłe leczenie przy pomocy beta-blokerów - leków stosowanych powszechnie w zapobieganiu migrenie.

Przyjmuj leki na migrenę

Leki stosowane w trakcie napadu migreny można podzielić na trzy główne grupy. Pierwszą z nich są leki przyjmowane doraźnie, bezpośrednio przed lub w trakcie napadu. Są to m.in. dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) lub tryptany na receptę. Należy je przyjąć jak najszybciej po rozpoczęciu się bólu głowy albo bezpośrednio po zakończeniu migrenowej aury, przed pojawieniem się bólu. Wykazują wtedy największą skuteczność.

U osób z częstymi napadami lub bólami głowy trudnymi w leczeniu specjalista może zalecić profilaktyczną terapię migreny. Jej celem jest jak największe zmniejszenie ilości ataków, ich skrócenie oraz złagodzenie intensywności bólu głowy. Aby to osiągnąć, stosuje się takie leki jak:

  • beta-blokery, np. metoprolol, propranolol;
  • antagoniści wapnia, np. flunarazyna;
  • leki przeciwpadaczkowe, np. kwas walproinowy, topiramat;
  • amitryptylinę;
  • naproksen.

Możliwą alternatywą dla stałego przyjmowania profilaktycznego leków jest regularny botoks, czyli wstrzykiwanie toksyny botulinowej w okolice czoła. W zapobieganiu migrenom zabieg ten należy powtarzać regularnie co trzy miesiące.

Ostatnią deską ratunku dla osób, u których mimo leczenia profilaktycznego napady migreny się utrzymują, jest leczenie biologiczne przy pomocy fremanezumabu. Jest to przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko białku CGRP, którego poziom znacznie zwiększa się w trakcie napadu migreny. Lek ten pozwala skutecznie ograniczyć częstość ataków bólu głowy, jeśli inne dostępne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Źródła:

Albrecht Molsberger, The role of acupuncture in the treatment of migraine, "CMAJ. Canadian Medical Association journal" t. 184 nr 4 (2012), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3291665/.

Linde K., Streng A., Jürgens S., i in., Acupuncture for Patients With Migraine, "JAMA" t. 293 nr 17 (2005), https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15870415/#full-view-affiliation-1.

A. Stępień. Kryteria diagnostyczne i leczenie migreny w oparciu o obowiązujące zalecenia międzynarodowe. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Bólu Głowy dotyczące leczenia migreny. Medycyna po Dyplomie 2011, tom 20, nr , s. 81-87.

CZYTAJ TAKŻE:

Pamięć zaczyna szwankować z wiekiem. Rób codziennie, a nie odczujesz takiej różnicy

Jedz i pij, by mieć lepszą pamięć. Mózg będzie działał jak komputer

Wcale nie problemy z pamięcią. Uważają, że to najwcześniejszy sygnał ostrzegawczy alzheimera

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: migrena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL