Pamięć zaczyna szwankować z wiekiem. Rób codziennie, a nie odczujesz takiej różnicy
Z wiekiem częściej skarżymy się na problemy z pamięcią. Zapominamy czegoś kupić w sklepie czy np. złożyć komuś życzenia z okazji urodzin. Nie zawsze musi to być objaw choroby, ale nie można go ignorować. Zapomniałeś o czymś po raz kolejny? Niech to będzie sygnał, że pora zatroszczyć się o mózg i pamięć. Sprawdź, co znany neurolog radzi na poprawę pamięci i zachowanie jej w dobrej kondycji.
Pamięć z wiekiem ulega pogorszeniu. Zaczyna się pogarszać tak naprawdę wcześniej, niż nam się wydaje - pierwsze sygnały mogą bowiem pojawić się już ok. 30. roku życia. Według dr. Richarda Restaka nie jest to jednak nieunikniony proces i nad pamięcią można, a nawet trzeba pracować.
Richard Restak to znany amerykański neurolog, neuropsychiatra, profesor neurologii klinicznej na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona w Waszyngtonie, autor ponad 20 książek na temat ludzkiego mózgu, autorytet w swojej dziedzinie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Dziś ma 82 lata i wciąż dzieli się cennymi wskazówkami m.in. poprzez kolejne publikacje.
Jak podkreśla, nasz styl życia, nasze nawyki i codzienne czynności mają ogromny wpływ na zdrowie mózgu. Zauważa, że jest kilka prostych rzeczy, które możemy robić każdego dnia, aby zapobiec pogarszaniu się pamięci. Sprawdzamy, co według eksperta jest najlepsze dla mózgu.
Znany neurolog zaleca szereg czynności na poprawę pamięci.
Zwracaj większą uwagę
Rozmawiałeś wczoraj z kimś sympatycznym na imprezie, ale dziś nie pamiętasz już, jak ta osoba miała na imię? Może to być spowodowane tym, że rozmawiałeś z kilkoma osobami w tym samym czasie i nie zwróciłeś należytej uwagi, gdy się przedstawiała. Jak twierdzi dr Restak, brak uwagi jest najczęstszą przyczyną problemów z pamięcią. Radzi, by w sytuacji, gdy musimy przyswoić nowe informacje, np. właśnie imię, powiązać ze słowem konkretny obraz. Dr Restak, kiedy musiał zapamiętać nazwisko lekarza, dr. Kinga (choć to łatwy przykład), wyobraził go sobie w białym fartuchu, z koroną na głowie i berłem w dłoni zamiast stetoskopu.
Rób listę zakupów, ale z niej nie korzystaj
Dr Restak radzi, aby codziennie rzucać wyzwania swojej pamięci. Sporządź np. listę zakupów, na kartce lub w telefonie, weź ją ze sobą na zakupy, ale gdy już dotrzesz do sklepu, nie korzystaj z niej. "Spróbuj zobaczyć pozycje w swoim umyśle" - wskazuje ekspert cytowany przez "The New York Times". W razie potrzeby zapoznaj się z nią na koniec zakupów.
Od czasu do czasu nie korzystaj z nawigacji GPS
Raz na jakiś czas, najlepiej wtedy, gdy się akurat nigdzie nie spieszysz, nie korzystaj z nawigacji GPS w samochodzie. Spróbuj dojechać z punktu A do punktu B, polegając na swojej pamięci. W jednym z badań zaobserwowano, że u osób, które z biegiem czasu częściej korzystały z GPS-u, trzy lata później wystąpił bardziej gwałtowny spadek funkcji poznawczych w zakresie pamięci przestrzennej.
Gotuj
Gotowanie to doskonały sposób na utrzymanie aktywności mózgu - zauważa dr Restak. Poprawia m.in. pamięć sensoryczną, zdolności motoryczne, uwagę, pozytywnie wpływa na pamięć roboczą. Warto korzystać z różnorodnych przepisów. Podczas gotowania z przepisu koncentrujemy się na wskazówkach w nim zawartych, planujemy poszczególne kroki, bierzemy pod uwagę czas, smakujemy, zastanawiamy się nad wyglądem dania, a potem cieszymy się posiłkiem z bliskimi - wszystko to pozytywnie wpływa na nasz mózg.
Graj w gry
Nie chodzi o wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem czy granie na konsoli. Chodzi o gry karciane, jak np. o brydża, a także o szachy. Poprawiają zdolność logicznego myślenia, koncentrację i pamięć. Poza tym warto rozwiązywać krzyżówki i sięgać po sudoku.
Czytaj więcej powieści
"Ludzie, gdy zaczynają mieć problemy z pamięcią, zwykle przechodzą na czytanie literatury faktu" - wskazuje dr Restak. Według niego powinniśmy czytać zdecydowanie więcej powieści. Jak mówi, z jego obserwacji wynika, że fikcja wymaga aktywniejszego zaangażowania w tekst - zapamiętania imion bohaterów, ich cech oraz przebiegu zdarzeń.
Nie przesadzaj z technologią
Przechowywanie wszystkiego w telefonie oznacza, że nie wiesz tego - wskazuje dr Restak. "Po co zawracać sobie głowę skupieniem, koncentracją i wysiłkiem, aby zwizualizować coś, skoro aparat w telefonie komórkowym może wykonać całą pracę za ciebie?" - pisze w jednej ze swoich książek. Poza tym technologia często odwraca naszą uwagę od wykonywanego zadania. W naszych czasach, podkreśla, największą przeszkodą w zapamiętywaniu jest roztargnienie. Obecnie możemy sprawdzić e-maile podczas oglądania filmu, rozmowy z przyjacielem czy spaceru. Wszystko to według eksperta utrudnia skupienie się na chwili obecnej, która ma kluczowe znaczenie dla kodowania wspomnień.
Jeśli zajdzie taka potrzeba, skontaktuj się ze specjalistą
Nastrój odgrywa dużą rolę w tym, co robisz lub czego nie pamiętasz - zwraca uwagę dr Restak. Podaje, że wśród osób kierowanych do neurologów z powodu problemów z pamięcią jedną z najczęstszych przyczyn jest depresja. Badania wykazały pozytywny wpływ terapii na poprawę koncentracji i pamięci.
CZYTAJ TAKŻE:
Alzheimer wpływa na nastrój. Chorzy zmieniają się na długo przed diagnozą
Neurolodzy jedzą to na śniadanie. Mózg będzie działał na wysokich obrotach
Poprawia sen, pamięć, zwiększa dokładność. Wystarczy 20 minut