Zmniejszysz ryzyko udaru i zachowasz sprawny umysł. Znany neurochirurg radzi

Zbilansowana dieta, sen i ruch to podstawa, ale zdecydowanie nie wszystko, co możemy zrobić dla mózgu. Jeśli zależy ci na tym, by jak najdłużej utrzymać go w dobrej kondycji, sprawdź, co radzi prof. Alexandru-Vladimir Ciurea, ceniony neurochirurg. Jakie nawyki pomagają cieszyć się zdrowym mózgiem przez długie lata, a także zmniejszą ryzyko wystąpienia udaru? Mamy listę.

Alexandru-Vladimir Ciurea - kim jest?

Prof. Alexandru-Vladimir Ciurea to znany i ceniony na całym świecie neurochirurg. Urodził się w 1940 roku w Rumunii. Ma dziś 83 lata i jak mało kto zna się na budowie i funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. W swojej karierze przeprowadził ponad 20 tys. operacji mózgu, z czego połowę u najmłodszych pacjentów. Wykorzystując swoje doświadczenia zawodowe, opracował szczegółowy zestaw zaleceń, które, jak twierdzi, pomagają zachować na dłużej sprawny umysł, a także znacznie obniżają ryzyko udaru. Co jest najlepsze dla naszego mózgu? Jakie nawyki powinniśmy wdrożyć? Oto co poleca światowej sławy neurochirurg.

Reklama

Nawyki dobre dla mózgu. Znany neurochirurg podpowiada, co robić

Wysypiaj się

Sen ma fundamentalne znaczenie dla układu nerwowego i jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych organizmu. Mózg bardzo go potrzebuje. Podczas snu oczyszcza się z toksyn, przetwarza doświadczenia z całego dnia, porządkuje i utrwala wiadomości. Zdrowy, dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu. Na godzinę przed snem, a według niektórych nawet wcześniej, należy odłożyć telefon i komputer, a także wyłączyć telewizor. Niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych i niektóre typy oświetlenia powoduje trudności z przechodzeniem w stan spoczynku i regeneracji.

Otwieraj okno po przebudzeniu

Prof. Alexandru-Vladimir Ciurea radzi, aby tuż po przebudzeniu otwierać okno i wdychać świeże powietrze. Dzięki temu możemy pomóc mózgowi efektywniej rozpocząć dzień. Kiedy jednak jakość powietrza jest słaba, lepiej zrezygnować z wietrzenia sypialni i wychodzenia na zewnątrz.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Już niewielkie odwodnienie może zakłócić pracę umysłu - zwracają uwagę eksperci. Objawia się to najczęściej osłabieniem zdolności koncentracji, bólami głowy, a także obniżonym nastrojem. Po przebudzeniu warto sięgnąć po dwie szklanki wody w temperaturze pokojowej i przez resztę dnia regularnie przyjmować płyny. Miej na widoku butelkę wody i szklankę, aby o tym nie zapomnieć.

Pamiętaj o śniadaniu

Nie wychodź z domu bez śniadania. Śniadanie dostarcza tak potrzebnej rano energii, poprawia czujność i koncentrację, pozwala utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, zapewnia składniki odżywcze konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zmniejsza ryzyko wielu chorób. Śniadanie, jak zauważa znany neurochirurg, powinno być zjedzone w spokoju i bez pośpiechu. Co neurolodzy polecają na śniadanie? Czytaj TUTAJ.

Stosuj niskotłuszczową dietę

Prof. Alexandru-Vladimir Ciurea wskazuje, że mózg nie lubi tłuszczu. Jak dowiedziono, niskotłuszczowa dieta zapobiega m.in. stanom zapalnym w komórkach mózgowych, które związane są z wiekiem. Najlepsza dieta dla mózgu to dieta łącząca elementy diety śródziemnomorskiej i diety DASH.

Rzuć palenie i ogranicz alkohol

Mózg osoby bez nałogów funkcjonuje zdecydowanie lepiej. Pamiętajmy też, że palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn chorób serca i udaru mózgu. Alkohol również prowadzi do szeregu problemów zdrowotnych. Badania pokazują, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu podwyższa ciśnienie tętnicze i także zwiększa ryzyko udaru.

Jedz gorzką czekoladę

Gdy najdzie cię ochota na słodkie, sięgnij po gorzką czekoladę. Gorzka czekolada jest pełna antyoksydantów, które mają zbawienny wpływ na zdrowie mózgu. Wskazuje się, że umiarkowane spożycie gorzkiej czekolady może przyczyniać się do zmniejszania ryzyka wystąpienia chorób serca. Gorzka czekolada m.in. obniża ciśnienie, sprzyja poprawie profilu lipidowego i ma mieć pozytywny wpływ na redukcję stanu zapalnego.

Pij kawę

Regularna konsumpcja kawy jest powiązana z mniejszym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca czy migotania przedsionków. Zaobserwowano również, że kofeina może zmniejszać ryzyko udaru mózgu, a także chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Prof. Alexandru-Vladimir Ciurea radzi, aby pić kawę powoli i w spokoju, dzięki czemu mózg zdąży się zrelaksować i poczuć zastrzyk energii.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu. Podczas ćwiczeń uwalniane są różne związki, m.in. czynniki wzrostu i neurotropiny, które zapewniają odpowiednią plastyczność mózgu. Aktywność fizyczna dodatkowo poprawia krążenie, obniża masę ciała i ma właściwości przeciwzapalne. Zauważa się, że regularne ćwiczenia mogą pomóc zapobiec rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych w przyszłości.

Trenuj mózg

Nie tylko nasze ciało powinno być w ruchu, ale też mózg. Rozwiązuj krzyżówki, czytaj książki, graj w szachy, planszówki, ucz się języków obcych. Mózg odwdzięczy się lepszą i wydajniejszą pracą.

Unikaj rutyny

Nie pozwól, by mózg się nudził. Stawiaj mu wyzwania, dawaj mu nowe zadania do wykonania i nie mów sobie, że niczego nowego już się nie nauczysz, bo jesteś na to za stary. Staraj się np. wykonywać codzienne czynności w różnej kolejności, znajdź nowe hobby. I pamiętaj o tym, aby mózg trenować.

Nawiązuj nowe znajomości i pielęgnuj przyjaźnie

Nie zamykaj się w domu i wychodź do ludzi. Nawiązuj nowe znajomości i pielęgnuj te dotychczasowe. Z badań wynika, że osoby samotne są bardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2, które mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu. Niedobór kontaktów z innymi ludźmi zwiększa też ryzyko choroby Alzheimera i przyspiesza degenerację kory mózgu.

Dbaj o swój komfort psychiczny i unikaj sytuacji stresowych

Przewlekły stres jest wrogiem organizmu. Zwiększa ryzyko m.in. nadciśnienia, udaru mózgu, zawału serca, cukrzycy, otyłości, depresji. Trzeba dojść do jego źródła, dowiedzieć się, co za niego odpowiada, a następnie podjąć walkę. Pomoże wizyta u psychiatry i psychoterapeuty. Każdego dnia staraj się znaleźć czas tylko dla siebie, aby móc się zrelaksować i obniżyć poziom stresu. 

Spędzaj czas na łonie natury

Relaks na łonie natury to zawsze dobry pomysł. Taka forma spędzania wolnego czasu uspokaja, poprawia nastrój, koi nerwy, łagodzi stres. Badania wykazały, że już pół godziny na łonie natury poprawia pamięć, koncentrację i zdolność twórczego myślenia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Mózg zaczyna się starzeć po 35. roku życia. To oznaki, że się zaczęło

Włącz do diety, jeśli jesteś po pięćdziesiątce. Te produkty poprawią pamięć i koncentrację

Nie tylko choroba Alzheimera. Jakie choroby mogą dawać problemy z pamięcią?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mózg | zdrowe nawyki | udar mózgu profilaktyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL