Mózg zaczyna się starzeć po 35. roku życia. To oznaki, że się zaczęło

Z wiekiem przybywa zmarszczek i skóra traci na elastyczności, jednak to nie wszystko: wraz z upływem lat starzeje się również mózg. Naturalne niewielkie osłabienie funkcji poznawczych może być mylone z wieloma patologiami wymagającymi pilnej interwencji. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić? Czy rozwiązywanie krzyżówek i podtrzymywanie kontaktów społecznych mogą wpłynąć na kondycję intelektualną? Sprawdź co robić, by nie przegapić znaków, które wysyła ci organizm.

Przyczyny starzenia się mózgu

Ludzki mózg tworzą miliardy neuronów. Konstruowanie się tej imponującej sieci jest stymulowane przez uczenie się i zapamiętywanie. Zwiększenie stresu oksydacyjnego, choroby układu nerwowego, długotrwałe doświadczanie nerwowych sytuacji, urazy, ciągłe niedosypianie, niektóre choroby przewlekłe i zapalenia mogą osłabiać połączenia nerwowe i utrudniać powstawanie nowych neuronów. Prowadzi to do nienaturalnego spowolnienia funkcji mózgu i problemów z przyswajaniem nowych informacji.

Jakie są objawy starzenia się mózgu?

Z drugiej strony starzenie się mózgu związane z wiekiem jest czymś naturalnym - u 50-60 latków impulsy nerwowe zaczynają przemieszczać się wolniej i dochodzi do stopniowego zaniku neuronów. Masa mózgu, a zwłaszcza istota szara, powoli ulega atrofii, komory powiększają się, a tętnice zatykają blaszkami miażdżycowymi. Jak się to objawia?

Reklama
  • Mózg staje mniej skłonny do przetwarzania zmian,
  • reakcje na bodźce zewnętrzne ulegają opóźnieniu, 
  • wzrasta ryzyko skłonności do epizodów depresyjnych,
  • zmniejsza się pole widzenia.

Należy jednak zachować czujność, objawy takie jak: dezorientacja, zmiany osobowości, zapominanie imion i faktów, mogą być pierwszymi symptomami choroby Alzheimera i stanowią wskazanie do konsultacji z lekarzem.

Wiek to tylko liczba!

Zasób neuronów zmienia się w ciągu życia, o ile noworodek ma ich stosunkowo niewiele to już u siedmioletniego dziecka liczba ta, staje się ogromna. Następnie powoli zaczyna ich być coraz mniej. Szacuje się, że po 35 roku życia z kory mózgowej może ubywać codziennie nawet 10 tys. neuronów! Na szczęście w mózgu dorosłego człowieka jest  ok. 100 miliardów komórek nerwowych o rozgałęzieniach umożliwiających istnienie ponad 100 bilionów połączeń, a utrata nawet dużej liczby neuronów nie powoduje drastycznych zmian w funkcjonowaniu mózgu. 

To, że dwie osoby są w tym samym wieku, wcale nie oznacza, że biologicznie mają te same możliwości. Ktoś, kto trenuje swój mózg przez cały czas, tj. nie rezygnuje z kontaktów międzyludzkich, nauki i poznawania świata będzie prawdopodobnie cieszył się lepszą sprawnością intelektualną niż jego równolatek niedostarczających umysłowi zbyt wielu bodźców.

Brak towarzystwa jest zabójczy dla mózgu

Co można zrobić, aby opóźnić proces starzenia się mózgu? Przede wszystkim warto zadbać o codzienny wysiłek umysłowy (wzmaga to produkcję neuroprzekaźników). Wspomniana aktywność wcale nie musi oznaczać rozwiązywania trudnych quizów czy nauki języków. 

Zupełnie wystarczające mogą okazać się spotkania z przyjaciółmi - okazuje się, że brak towarzystwa wpływa na mózg gorzej nawet niż palenie papierosów. W dzisiejszych czasach seniorzy nie są już kojarzeni z ręcznymi robótkami i zabawianiem wnuków -  istnieje niemal nieskończona ilość możliwości spędzania wolnego czasu, której w żaden sposób nie ogranicza wiek. Rzecz jasna, nie można bagatelizować przy tym znaczenia diety i wysiłku fizycznego. 

Jadłospis bogaty w świeże warzywa, owoce morza, produkty pełnoziarniste, a ubogi w żywność przetworzoną jadłospis, może spowolnić starzenie się mózgu. Ponadto należy zadbać o to, by spożywane posiłki zawierały odpowiednią ilość magnezu i kwasów omega 3. Wśród mniej oczywistych technik służących podtrzymaniu kondycji mózgu, wymienia się: częstsze używanie niedominującej ręki, gry polegające na zapamiętywaniu położenia kolorowych kwadratów zlokalizowanych na matrycy i odtwarzaniu takiego układu oraz dopasowywanie symboli.

Czy mózg się regeneruje?

Termin "neuroplastyczność mózgu" odnosi się do zdolności regeneracyjnych tego organu i oznacza zdolność do przywracania funkcji, a nawet kompensacji powstałego uszkodzenia. Z najnowszych badań wynika, że mózg regeneruje się w każdym wieku, chociaż oczywiście samo starzenie się jest procesem jednokierunkowym.

Co prawda opinie naukowców odnośnie potencjału komórek nerwowych niejednokrotnie pozostają sprzeczne, to jedno jest pewne: mózg wciąż zaskakuje.

CZYTAJ TAKŻE:

Psychobiotyki. Co jeść i pić, aby dłużej utrzymać dobrą kondycję mózgu

Borelioza i neuroborelioza. Te objawy mogą o niej świadczyć

Młodzi z chorobą Alzheimera - czy to możliwe?


  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL