Suplementy najlepsze dla mózgu. Poprawią pamięć i koncentrację
Mózg kontroluje pracę całego organizmu człowieka, począwszy od oddychania a kończąc na zdolnościach poznawczych i pamięci. Od jego zdrowia i kondycji zależy ogólne funkcjonowanie organizmu, dlatego tak ważne jest, by w codziennej diecie uwzględniać składniki niezbędne do tego, by dostarczyć mu energii. Niektóre substancje nie tylko usprawniają przewodnictwo nerwowe, ale korzystnie wpływają na koncentrację, pamięć i zdolności poznawcze. Co warto włączyć do codziennej diety?
Gingerol znajdujący się w imbirze wykazuje właściwości przeciwzapalne. Korzystnie wpływ również na układ nerwowy, zapobiegając tym samym chorobom neurodegeneracyjnym. Pozwala to na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji, wspomaga pamięć i koncentrację. Pozytywny wpływ imbiru wynika także z działania antyoksydacyjnego. Wykazano również, że imbir usprawnia przepływ krwi w naczyniach mózgowych oraz wspiera działanie neuroprzekaźników.
Kurkumina to polifenol, który wpływa na prawidłowe krążenie krwi. Dotyczy to również przepływów w mózgu. Wykazano, że kurkumina działa neuroprotekcyjnie, to oznacza, że chroni neurony i ich funkcje - nawet w przypadku infekcji, chorób neurodegeneracyjnych czy urazów mózgu.
Więcej o kurkumie przeczytasz tutaj
Ashwagandha stosowna jest w medycynie indyjskiej, a badania przeprowadzane nad tą rośliną adaptogenną dowiodły, że korzystnie wpływa ona na funkcje poznawcze. Ashwagandha zmniejsza napięcie nerwowe, zapobiega zaburzeniom organizmu, które są wywołane stresem oraz problemami ze snem. Roślina ta wykazuje się przede wszystkim działaniem wspomagającym pamięć. Poprawia nie tylko pamięć ogólną, ale także krótkotrwałą. Ułatwia koncentrację, pomaga w skupieniu niezbędnym do pracy czy nauki.
Cholina należy do witamin z grupy B i stanowi budulec błon komórkowych. Jest to istotne dla przewodnictwa nerwowego, w którym biorą udział błony. Witamina B4 jest także prekursorem acetylocholiny. To neuroprzekaźnik, który odpowiada za pobudzenie mięśni szkieletowych, rozszerzanie naczyń krwionośnych, a także stymuluje do pracy mięśnie gładkie: obecne w jelitach, oskrzelach, pęcherzu moczowym. Cholina w produktach spożywczych obecna jest m.in. w jajach, rybach, nasionach strączkowych i kiełkach pszenicy.
Flawonoidy należące do polifenoli, działają korzystnie na układ odpornościowy, sercowo-naczyniowy a także wykazują działanie neuroprotekcyjne - chronią tym samym przed chorobą Alzheimera i Parkinsona.
Ponadto poprawiają krążenie krwi, działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i regulują poziom neuroprzekaźników.
Fosfatydyloseryna to fosfolipid, który chroni komórki mózgowe i usprawni przekazywanie informacji. Zalecana jest przede wszystkim osobom, którym zagraża upośledzenie umysłowe oraz postępujące zaniki pamięci. Ta substancja nie tylko poprawia pamięć, koncentrację i wzmacnia działanie neuroprzekaźników, ale pozwala także poprawić kondycję fizyczną i zmniejszyć potreningową bolesność mięśni.
Przeprowadzono także badanie, którym poddano osoby w wieku powyżej 65 lat z potwierdzoną depresją. Po 12 tygodniach regularnego przyjmowania suplementu trzy razy dziennie, wyniki wszystkich pacjentów poprawiły się w skali oceniającej depresję.
Inne badania wskazują, że fosfatydyloseryna poprawia nastrój, pamięć słuchową i uważność u osób z diagnozą ADHD.
CZYTAJ TAKŻE:
Na wysoki cukier, stany zapalne i problemy żołądkowe. Berberyna to nowy hit wśród suplementów
Piłam złote mleko przez tydzień. Są pierwsze efekty
Dieta MIND odmładza mózg. Przepędza mgłę mózgową, poprawia samopoczucie