Dieta MIND odmładza mózg. Przepędza mgłę mózgową, poprawia samopoczucie
Dieta MIND to sposób odżywiania, który ma wspierać pracę naszego mózgu. Została stworzona, by pomóc seniorom utrzymać sprawność intelektualną i chronić m.in. przed alzheimerem, jednak szybko stała się światowym trendem. Sprawdź, na czym polega dieta MIND, oraz po jakie produkty i jak często warto sięgać w codziennej diecie.
Dieta MIND (Mediterranean-DASH Diet Intervention for Neurodegenerative Delay) to połączenie dwóch popularnych diet: diety śródziemnomorskiej i diety DASH, zaprojektowanej specjalnie w celu wspierania zdrowia mózgu. Twórczynią diety jest Martha Claire Morris z uniwersytetu w Chicago. Dieta ta opiera się na badaniach sugerujących, że określone składniki odżywcze mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.
Dietę MIND stosować można praktycznie w każdym wieku. Według diety MIND należy minimum sześć razy w tygodniu spożywać warzywa zielonoliściaste. Na liście produktów zalecanych znajdziemy także:
- inne warzywa - co najmniej jedna porcja dziennie,
- owoce jagodowe - co najmniej 2 porcje w tygodniu,
- orzechy - co najmniej 5 porcji w tygodniu,
- pełnoziarniste produkty zbożowe - co najmniej 3 porcje dziennie,
- nasiona roślin strączkowych - więcej niż 3 posiłki w tygodniu,
- ryby (niesmażone) - co najmniej jeden posiłek w tygodniu,
- drób (niesmażony) - co najmniej 2 posiłki w tygodniu,
- oliwa z oliwek - jako główny tłuszcz wykorzystywany do przygotowywania posiłków,
Dieta MIND jest również niezwykle łatwa. Twórczyni diety wyszczególniła dwie grupy produktów - zalecane i niezalecane.
- warzywa zielonoliściaste,
- inne warzywa,
- orzechy,
- owoce jagodowe,
- nasiona roślin strączkowych,
- produkty pełnoziarniste,
- ryby,
- drób,
- oliwa z oliwek,
- wino.
- czerwone mięso,
- masło i margaryna,
- ser żółty,
- ciasta i słodycze,
- produkty smażone, dania garmażeryjne oraz żywność typu fast food.
Według diety MIND zielonoliściaste warzywa powinny być spożywane minimum 6 razy w tygodniu, orzechy z kolei minimum 5 razy w tygodniu.
Dieta MIND jest dietą bogatą w witaminy i minerały. Można ją stosować w każdym wieku. Docenią ją seniorzy, dzieci, a także osoby w średnim wieku, które wykonują na co dzień pracę umysłową. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby dietę MIND stosowały również ciężarne.
Kolejną zaletą jest przejrzystość zasad. Wyszczególnienie dwóch grup ułatwia zakupy i przygotowywanie codziennych potraw. Nie ma wątpliwości, że przez duży wybór produktów zalecanych, dieta MIND jest bardzo różnorodna. Nie ma w niej miejsca na powtarzalność. Każdego dnia można spożywać inne posiłki.
Główną wadą diety MIND są wysokie koszty. Niestety, zalecane produkty, takie jak ryby, dobrej jakości oliwa z oliwek czy orzechy, nie należą do najtańszych. W przypadku warzyw i owoców cena dodatkowo uzależniona jest od sezonu. Zimą trzeba być przygotowanym na wyższe ceny.
Problemem może być również dostępność zalecanych produktów. Oczywiście są to popularne produkty, jednak w wielu przypadkach nie kupimy ich w osiedlowym sklepiku. Trzeba liczyć się z tym, że czasami konieczne będą większe zakupy w supermarkecie lub na targowisku.
Poza poprawą funkcji poznawczych, dieta MIND zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. W przypadku pacjentów z rozpoznaną już chorobą, dieta może z kolei spowolnić postęp Alzheimera. Skuteczność diety potwierdziły badania. Przez 54-miesiące obserwowano grupę 923 osób w wieku od 59 do 98 lat. Po tym czasie u osób, które dokładnie przestrzegały zasad diety, ryzyko zachorowania na Alzheimera spadło aż o 54 proc.
Warto pamiętać, że dieta MIND nie jest przeznaczona dla osób, które zamierzają zgubić nadmiar kilogramów. Oczywiście, ze względu na pewne ograniczenia, spadek masy ciała może być jednym z efektów diety, jednak nie jest to główny cel diety. W diecie MIND chodzi przede wszystkim o poprawienie funkcji poznawczych. To nie jest dieta odchudzająca.
Dzień 1:
Śniadanie: owsianka z jagodami i orzechami,
II śniadanie: hummus z warzywami
Obiad: ryba z warzywami z ryżem lub makaronem pełnoziarnistym
Kolacja: duszone warzywa z oliwą z oliwek.
Dzień 2:
Śniadanie: jaglanka z mango i borówkami
II śniadanie: koktajl z natki pietruszki, jabłka i gruszki
Obiad: pieczona pierś indyka ze szpinakiem i brokułem i ziołami oraz komosą ryżową
Kolacja: zupa krem z zielonego groszku z grzanką z pełnoziarnistego chleba
CZYTAJ TAKŻE:
Dieta z niskim indeksem glikemicznym. Na czym polega?
Dieta odgrzybiająca organizm. Czego unikać?
Post Daniela: Detoksykacja i redukcja