Silne niedobory magnezu wywołują tajemniczą chorobę. Objawy są mylące

Tężyczka utajona jest chorobą, która występuje na ogół u młodych, aktywnych ludzi. Ze względu na szereg niespecyficznych objawów (zarówno fizycznych, jak i psychicznych) diagnozowanie bywa trudne i czasochłonne. Jednak nieleczona tężyczka prowadzi nie tylko do obniżenia komfortu życia, ale także do stopniowego wycofywania się z życia, w tym zawodowego. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie tężyczkę utajoną, poproś lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do neurologa.

Tężyczka utajona - co to za choroba?

Tężyczka utajona uważana jest za chorobę psychosomatyczną, a więc taką, na której powstanie i przebieg mają wpływ czynniki psychologiczne, takie jak przewlekły stres. Z dostępnych badań wynika, że chorują na nią przede wszystkim osoby młode (pierwsze objawy pojawiają się przed 30. rokiem życia), w przeważającej mierze kobiety. 

Specjaliści zajmujący się leczeniem tężyczki utajonej zwracają uwagę na pewne cechy osobowości, które predysponują do zachorowania. Są to, m.in., perfekcjonizm, skłonność do rywalizacji i agresji, które łączą się z brakiem umiejętności radzenia sobie ze stresem i życiem w stanie nieustannego napięcia.

Reklama

Objawy tężyczki utajonej

Do najczęściej występujących objawów fizycznych tężyczki utajonej należą:

  • mrowienia i drętwienia kończyn i twarzy (parestezje),
  • skurcze kończyn (zwłaszcza nóg),
  • opasujące bóle klatki piersiowej (wraz z "kłuciem" w okolicy serca),
  • zawroty głowy, uczucie zmęczenia, które nie mija po odpoczynku, zasłabnięcia,
  • problemy z żołądkiem (bóle w nadbrzuszu).

Cechą charakterystyczną tężyczki utajonej jest również występowanie objawów psychicznych, od duszności, uczucia guli w gardle (globus histericus) i rozdrażniania na  bezsenności i atakach paniki kończąc. Z powodu występowania tak wielu, pozornie niezwiązanych ze sobą, objawów, postawienie trafnej diagnozy może zająć sporo czasu.

Tężyczka utajona - przyczyny

Główną przyczyną organiczną jest silny niedobór magnezu (hipomagnezemia), któremu mogą towarzyszyć niedobory wapnia (choć te częstsze są w przypadku tężyczki jawnej, związanej z usunięciem przytarczyc) i potasu. Jednak nawet prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych nie wykluczają tężyczki, ponieważ mimo tego, że poziom magnezu we krwi jest normie, może brakować go w tkankach. Z tego powodu specjaliści rozszerzają diagnostykę o dodatkowe badania.

Diagnostyka tężyczki - czym jest badanie EMG?

W diagnostyce tężyczki utajonej najważniejsze jest badanie EMG (próba ischemiczna), czyli badanie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej.

Samo badanie jest bezbolesne i trwa około 15-20 minut. Najpierw w mięsień biegnący między palcem wskazującym a kciukiem wprowadza się cienką elektrodę igłową, a następnie na ramieniu umieszcza opaskę uciskową, której celem jest zablokowanie dopływu krwi do tkanek. Kiedy pacjent zgłosi drętwienie ręki (zazwyczaj po ok. 10 minutach), lekarz zdejmuje opaskę i sprawdza, czy pojawiły się objawy charakterystyczne dla tężyczki utajonej. Wyniki próby ischemicznej dostępne są od razu. Badanie można przeprowadzić zarówno na NFZ (potrzebne jest skierowanie od neurologa), jak i prywatnie (ceny wahają się w granicach 150-250 złotych).

Tężyczka utajona - czy jest groźna? Leczenie tężyczki

Diagnozowaniem i leczeniem tężyczki utajonej zajmuje się neurolog. Podstawą jest wyrównanie poziomu magnezu, ew. potasu i wapnia. O tym, jak długo należy przyjmować leki decyduje lekarz, nie tylko na podstawie wyników badań laboratoryjnych, ale i istniejących objawów (ze względu na wspomniane niedobory magnezu w tkankach). 

Zdarza się, że pacjent kierowany jest także do psychiatry, który dobiera leki przeciwlękowe i wyciszające (zwłaszcza, jeśli chory cierpi na ataki paniki, agorafobię, problemy ze snem). 

Coraz częściej mówi się także o korzyściach płynących z podjęcia psychoterapii, na której pacjenci uczą się technik relaksacyjnych (takich jak progresywna relaksacja mięśni Jacobsona, trening autogenny Schultza) czy adaptacyjnych metod radzenia sobie ze stresem (ponieważ u osób długotrwale zestresowanych na ogół występują niedobory magnezu).

Tężyczka utajona dobrze poddaje się leczeniu, jednak należy pamiętać, że bez zmiany stylu życia objawy mogą powracać. Dlatego chorzy powinni, nawet w okresach remisji, pozostawać pod stałą kontrolą lekarza.

CZYTAJ TAKŻE:

Czym fibromialgia? Tajemnicza choroba powoduje ból całego ciała

Choroba stawów najpierw przypomina... depresję. Młoda pacjentka wylicza objawy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby układu nerwowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL