Duszno strasznie!
Może pojawić się nagle albo narastać stopniowo. Bywa, że tchu brakuje z powodu np. upałów czy zdenerwowania, co nie jest bardzo groźne, bo duszności mijają. Ale też mogą sygnalizować poważną chorobę. O czym świadczą?
Choroby, które objawiają się problemem z oddychaniem:
Objawy: napady duszności pojawiają się najczęściej w nocy i nad ranem, często chwilę po wysiłku fizycznym. Masz wrażenie, że wokół klatki piersiowej zaciska się obręcz. Długo wydychasz powietrze, a Twój oddech jest świszczący. Masz suchy kaszel.
Przyczyny: atak astmy tzw. alergicznej powoduje kontakt z alergenem (pyłki, roztocza, sierść i niektóre pokarmy). Duszności w astmie tzw. nieswoistej może wywołać: mocny zapach, zmiana temperatury, zanieczyszczenia powietrza, wysiłek, emocje, niektóre leki (np. kwas acetylosalicylowy).
Leczenie: trzeba podać leki, które rozkurczają oskrzela i przerywają napad.
Objawy: zaczyna się od porannego kaszlu. Wysiłek sprawia ci trudność, po nim pojawia się duszność. Po pewnym czasie masz kłopoty z oddychaniem nawet w stanie spoczynku. Często masz infekcje układu oddechowego.
Przyczyny: palenie tytoniu (papierosy, fajki, cygara), także bierne. Wdychanie pyłów przemysłowych i substancji chemicznych.
Leczenie: natychmiast rzuć palenie. Zaawansowane stadia leczy się za pomocą sterydów, leków wykrztuśnych i rozrzedzających wydzielinę, rozkurczających oskrzela.
Objawy: duszność pojawia się po spokojnym spacerze, a nawet podczas odpoczynku. Czasem zaczyna się nagle. Może świadczyć o niewydolności, wadach serca lub chorobie wieńcowej.
Przyczyny: to efekt zwężenia naczyń krwionośnych, które spowodowała miażdżyca. Duszność powoduje niedokrwienie serca (dociera do niego zbyt mało krwi z tlenem).
Leczenie: otwórz okno, aby zyskać jak największy dostęp tlenu. Połóż się (lub osobę, która ma atak duszności) w pozycji półsiedzącej, oprzyj na wysoko ułożonych poduszkach. Zażyj krople nasercowe. Gdy wciąż nie możesz złapać tchu, wzywaj pomoc.
Objawy: masz płytki oddech i trudności ze złapaniem tchu. Problemy nasilają się po długim przebywaniu w jednej pozycji, zwłaszcza po siedzeniu (np. przy biurku).
Przyczyny: zwyrodnienie lub skrzywienie kręgosłupa (szczególnie w odcinku piersiowym) może prowadzić do ucisku na narządy wewnętrzne - głównie na płuca i serce.
Leczenie: utrzymuj prawidłową postawę - trzymaj głowę prosto, a barki tak, by wystawały nad łopatki. Często rozluźniaj i ściągaj łopatki. Gdy pracujesz za biurkiem, rób przerwy w pracy - spleć dłonie za plecami, ściągnij łopatki i odchylaj głowę do tyłu. Powtórz 15 razy.
Wzywaj natychmiast pomoc, gdy:
- masz trudności z wypowiedzeniem całego zdania (z powodu duszności możesz wypowiadać jedynie pojedyncze słowa);
- masz silne zawroty głowy;
- czujesz narastające zamroczenie;
- jesteś ogromnie zmęczona i coraz bardziej senna;
- czujesz ogromny ucisk w klatce piersiowej;
- zaczynasz pluć krwią:
- tętno przekracza 120/minutę.
29/2014 Tele Tydzień