Kamienie w pęcherzyku żółciowym. Częsta choroba układu pokarmowego

Kamica pęcherzykowa jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji z powodu chorób przewodu pokarmowego. W Polsce na kamicę pęcherzyka żółciowego cierpi co 5 osoba. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak dochodzi do powstawania kamieni żółciowych, z jakimi objawami wiąże się kamica, jak wygląda diagnoza tej choroby, a wreszcie jak można ją leczyć - poniższy artykuł jest właśnie dla ciebie.

Po co jest pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy, nazywany często błędnie ,,woreczkiem żółciowym",  to narząd o kształcie przypominającym gruszkę, którego funkcja polega na magazynowaniu i zagęszczaniu żółci wytwarzanej przez wątrobę. Żeby zrozumieć rolę, jaką odgrywa pęcherzyk żółciowy w przebiegu procesu trawienia, należy pamiętać, że żółć jest niezbędna do emulgacji tłuszczów, czyli rozbijania dużych cząsteczek na mniejsze, co zwiększa ich powierzchnię kontaktu z enzymami. Żółć może spływać do dwunastnicy, w której odbywa się trawienie dzięki przewodowi żółciowemu wspólnemu, dzieje się to po posiłku pod wpływem hormonu cholecystokininy. Z kolei w czasie głodu, żółć pozostaje w pęcherzyku żółciowym.

Reklama

Dlaczego tworzą się kamienie żółciowe?

Zdarza się, że z żółci zaczynają wytrącać się złogi: cholesterolu, bilirubiny, białka, albo mieszane. Dochodzi wtedy do kamicy pęcherzyka żółciowego, lub dróg żółciowych w zależności od tego gdzie umiejscowiły się wspomniane złogi. Nadmiar niezwiązanej bilirubiny, która jest produktem rozpadu czerwonych krwinek, prowadzi do kamicy barwnikowej. Poziom bilirubiny zwiększa się m.in. w przebiegu marskości wątroby i zapaleń układu pokarmowego. Z kolei na wystąpienie kamicy cholesterolowej (najczęstsza postać kamicy), narażone są szczególnie kobiety powyżej 40 roku życia, do innych czynników predysponujących do zachorowania należą: ciąża, otyłość, cukrzyca, hipertriglicerydemia, szybka utrata masy ciała i niektóre przyjmowane leki, np. hormony, fibraty i somatostatyna.

Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego

U większości, bo aż 80 proc. pacjentów kamica pęcherzykowa przebiega bezobjawowo, u reszty manifestuje się jako kolka nawracająca w różnych odstępach czasu. Chorzy skarżą się na ostry ból brzucha, który pojawia się zwykle po zjedzeniu tłustego posiłku. Dyskomfort zlokalizowany jest w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu środkowym i utrzymuje się przeważnie od 30 minut do 5 godzin i może promieniować aż do prawego barku, lub łopatki. Poza bólem, spowodowanym zwiększeniem ciśnienia w pęcherzyku w wyniku zamknięcia ujścia przewodu pęcherzykowego przez złóg, osoby dotknięte kamicą pęcherzyka zgłaszają także:

  • uczucie wzdęcia;
  • mdłości i wymioty;
  • dreszcze;
  • zgagę.

Jak rozpoznaje się kamicę pęcherzyka?

Podstawowym badaniem służącym do potwierdzenia kamicy pęcherzyka żółciowego jest USG. Jeżeli wynik USG nie jest jednoznaczny, a objawy kliniczne wskazują na kamicę lekarz może zlecić wykonanie ultrasonografii przezprzełykowej, rezonansu magnetycznego, albo RTG jamy brzusznej. Oczywiście, kluczową rolę w postawieniu słusznej diagnozy odgrywa wywiad z pacjentem i badanie palpacyjne. Do chorób, które dają objawy podobne do kamicy pęcherzyka żółciowego, należą: zawał serca, choroba wrzodowa żołądka, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, rozwarstwienie aorty brzusznej i zapalenie wyrostka robaczkowego. 

Leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego

Pacjentowi zmagającemu się z bólem spowodowanym kolką żółciową, należy podać leki przeciwbólowe np. NLPZ, leki rozkurczowe i przeciwzapalne. Ponadto osoby cierpiące na kamicę pęcherzyka żółciowego powinny stosować dietę wątrobową. Jeżeli chory jest w grupie wysokiego ryzyka raka pęcherzyka żółciowego, lekarze decydują się zwykle na przeprowadzenie operacji, polegającej na jego usunięciu. Obecnie stosuje się metodę laparoskopową i metodę otwartą, z czego ta pierwsza jest preferowana ze względu na mniejsze ryzyko powikłań i zredukowane obciążenie dla pacjenta. 



CZYTAJ TAKŻE: 

Jak objawia się kamica nerkowa i jak ją leczyć?

Marskość wątroby, czyli nieodwracalne uszkodzenie narządu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kamica żółciowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL