Pasożyt niszczy cały organizm. Może osiągnąć dziesięć metrów długości

W internecie można znaleźć niezliczoną ilość preparatów wykorzystujących tasiemca w odchudzaniu. Ich producenci obiecują swoim klientom bezwysiłkową i szybką utratę zbędnych kilogramów. Czy takie praktyki są bezpieczne? Co dzieje się, gdy do organizmu człowieka wnika tasiemiec? Śpieszymy z tłumaczeniem!

Czym są tasiemczyce?

Tasiemczyce to ogólna nazwa chorób pasożytniczych układu pokarmowego, wywołanych obecnością w jelicie cienkim tasiemców różnych rodzajów. Człowiek atakowany jest najczęściej przez tasiemca nieuzbrojonego, nieco rzadziej przez uzbrojonego, karłowatego ewentualnie przez bruzdogłowca szerokiego. Szokować może fakt, że pierwszy z wymienionych pasożytów osiąga aż do 10 m długości, a bruzdogłowiec szeroki nawet 15 m! Tasiemiec uzbrojony plasuje się na trzecim miejscu spośród wymienionych płazińców z długością ciała około 3 m. Najmniejszy, jak sama nazwa wskazuje, jest tasiemiec karłowaty mierzący do 4 cm. Człowiek jest dla tasiemca żywicielem ostatecznym, co w praktyce oznacza tyle, że to właśnie w jego ciele pasożyt osiąga dojrzałość płciową i rozmnaża się.

Reklama

Jak można zarazić się tasiemcem?

Tasiemiec dostaje się do organizmu człowieka najczęściej w wyniku zjedzenia surowego mięsa wołowego (tasiemiec nieuzbrojony), wieprzowego (tasiemiec uzbrojony), rybiego (bruzdogłowiec szeroki), które zawiera larwy pasożyta. W przypadku tasiemca karłowatego do zarażenia dochodzi na skutek połknięcia owada, w którym rozwinęła się forma przejściowa płazińca, albo zjedzenia pokarmu lub wypicia wody, skażonej jajami

Objawy zakażenia tasiemcem

Objawy tasiemczycy różnią się w zależności od gatunku pasożyta, wywołującego chorobę:

  • tasiemiec nieuzbrojony zaznacza swą obecność w ciele człowieka w sposób dość drastyczny. Pasożyt ma zdolność do aktywnego wychodzenia przez odbyt, dlatego na bieliźnie osoby zakażonej mogą pojawiać się jego człony;
  • tasiemiec uzbrojony może doprowadzić do ciężkiego powikłania, jakim jest wągrzyca, czyli trudnej do wykrycia i podstępnej choroby, która objawia się m.in. drgawkami, wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym, a także zaburzeniami psychicznymi, takimi jak: halucynacje, demencja czy apatia.

Należy podkreślić, że zarażenie tasiemcem, w większości przypadków jest bezobjawowe, jedynie u ⅓ pacjentów, pasożyt powoduje: bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, brak łaknienia lub jego zwiększenie, utratę masy ciała i awitaminozę. Jeszcze rzadziej w tasiemczycy stwierdza się uogólnione alergiczne zmiany skórne. 

Objawy zarażenia bruzdogłowcem szerokim ograniczają się zwykle do widocznych w stolcu segmentów ciała pasożyta, wyjątek stanowi niedokrwistość megaloblastyczną spowodowaną niedoborem witaminy B12 rozwijająca się w około 2 proc. przypadków. Zarażenie tasiemcem karłowatym daje dolegliwości jedynie u niektórych osób, najczęściej dzieci wywołując: świąd w okolicy odbytu, rozdrażnienie, biegunkę oraz niepokój.  

Jak leczy się tasiemczycę?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: ile można żyć z tasiemcem? Pasożyt żyje tak długo, jak długo żyje jego żywiciel, a rokowanie choroby zależy od umiejscowienia cyst płazińca w organizmie człowieka.

Lekiem pierwszego rzutu w tasiemczycach jest prazykwantel, podawany jednorazowo w dawce 5-10 mg/kg m.c. dla większości rodzajów tasiemców i 25 mg/kg w przypadku zarażenia tasiemcem karłowatym. Tasiemczyce można leczyć również podając niklozamid lub albendazol  połączeniu z lekiem przeczyszczającym co ma na celu ułatwienie wydalania pasożyta. Przed zastosowaniem wspomnianych leków należy sprawdzić, czy pacjent nie choruje na wągrzycę, ponieważ mogłyby one nasilić objawy neurologiczne. Wągrzyce leczy się zazwyczaj chirurgicznie. 

Odchudzanie się tasiemcem

To, że jednym z objawów tasiemczycy jest utrata masy ciała, postanowili wykorzystać nieuczciwi producenci preparatów odchudzających, obiecując swoim klientom szybkie efekty, bez wysiłku. Nie daj się na to nabrać! Pamiętaj, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność tego typu praktyk i trudno jest przewidzieć, gdzie zagnieździ się pasożyt i jakie uszkodzenia organizmu spowoduje. Obecność tasiemca w organizmie nie jest stanem naturalnym a chorobą wymagającą leczenia! Aby zminimalizować ryzyko zakażenia tasiemcem, należy dbać o higienę, dokładnie myć spożywane pokarmy, kupować mięso wyłącznie przebadane mięso i pić wodę ze sprawdzonego źródła.

CZYTAJ TAKŻE: 

Tęgoryjca dwunastnicy możesz przywieźć znad morza

Bóle brzucha i biegunka mogą świadczyć o obecności pasożyta

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: tasiemiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL