Włosogłówka ludzka - nietypowa pamiątka z podróży
Włosogłówka ludzka to pasożyt, który bardzo często przywożony jest jako „pamiątka” z tropikalnych wakacji. Powoduje przede wszystkim ból brzucha, biegunkę i nudności. U niektórych chorych objawy mogą być jednak znacznie poważniejsze. Wystąpić mogą m.in. drgawki, zawroty głowy, nadpobudliwość nerwowa i zapalenie wyrostka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat włosogłówki ludzkiej i trychocefalozy - choroby, którą powoduje ten pasożyt. Zobacz, kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Włosogłówka (inaczej trichurioza) to pasożyt z rodziny nicieni. Powoduje on chorobę zwaną trychocefalozą (inaczej włosogłószczycą). Włosogłówka ma około 3-5 cm i cechuje się charakterystycznym kształtem przypominającym bicz. Do zarażenia włosogłówką najczęściej dochodzi w klimacie tropikalnym, np. podczas egzotycznych wakacji. Najwięcej zakażeń rozpoznaje się na Karaibach oraz w Afryce Południowej i Malezji. Nie oznacza to jednak, że włosogłówki nie znajdziemy w Europie. W Polsce pasożyt występuje przede wszystkim na obszarach wiejskich.
Samice pasożyta są w stanie złożyć nawet kilka tysięcy jaj dziennie. Te z kolei wydalane są do środowiska wraz z kałem żywiciela. W zarażeniu pośredniczyć mogą muchy, które przenoszą jaja z gleby czy roślinności np. na produkty spożywcze, czy dziko rosnące owoce i warzywa. Po spożyciu jaja przez człowieka, pasożyt zmienia się w larwę, a następnie osiąga dojrzałość płciową. Zwykle osadza się w jelicie cienkim lub jelicie grubym (znacznie rzadziej), gdzie może przeżyć kilka lat. Główną przyczyną zarażenia się włosogłówką jest nieprawidłowa higiena rąk, spożywanie nieumytych lub nieprawidłowo umytych owoców i warzyw oraz spożywanie niezdatnej do picia wody. Ze względu na to, że włosogłówka często bytuje w akwenach, należy unikać kąpieli w zanieczyszczonych jeziorach czy rzekach.
Objawy zależą od ilości pasożytów, jakie występują w organizmie. W przypadku małej ilości włosogłówki bardzo często nie występują żadne nieprzyjemne dolegliwości. Możliwe objawy zarażenia włosogłówką ludzką:
- ból brzucha,
- intensywne biegunki,
- krew w stolcu,
- nudności,
- wzdęcia,
- wymioty,
- kolki,
- zawroty głowy,
- utrata masy ciała,
- alergie skórne.
W przebiegu włosogłószczycy wystąpić mogą również objawy pochodzące z układu nerwowego. To przede wszystkim bezsenność, drgawki, zawroty głowy i nadpobudliwość nerwowa. U niektórych pacjentów wystąpić może również depresja, anemia, zapalenie wyrostka i wrzody. U dzieci trychocefaloza może powodować zahamowanie wzrostu oraz zaburzenia psychiczne i opóźniony rozwój poznawczy.
W przypadku podejrzenia zarażenia się włosogłówką, wykonuje się badanie kału. Co ważne - pasożytów najczęściej nie stwierdza się w kale, zaobserwować można jedynie ich jaja. Po potwierdzeniu diagnozy wdraża się leczenie przeciwpasożytnicze przeciwpasożytnicze. Najczęściej stosuje się albendazol, mebendazol oraz iwermektynę. Choremu podać można również leki objawowe - przeciwbólowe i przeciwwymiotne.
Trychocefaloza, czyli choroba powodowana przez włosogłówkę, to schorzenie tzw. brudnych rąk. Aby nie dopuścić do zarażenia, należy pamiętać o prawidłowej higienie rąk (zwłaszcza przed posiłkiem). W przypadku, gdy nie masz możliwości dokładnego umycia rąk, np. nad jeziorem czy w lesie, należy skorzystać z żelu antybakteryjnego, który bez problemu kupisz w każdej aptece i drogerii.
Nie należy również zapominać o dokładnym myciu owoców i warzyw. Zabronione jest spożywanie np. jagód czy malin prosto z krzaczka. To samo dotyczy płynów. Nie poleca się spożywania niezdatnej do picia wody pochodzącej z akwenów. Czujność należy zachować także podczas kąpieli. Unikaj zanieczyszczonych i dzikich kąpielisk, które nie są przeznaczone do odpoczynku.
Aleksandra Chruścielewska
Zobacz także:
Do złudzenia przypomina łuszczycę. Może napędzić stracha!
Syndrom śmiejącej się kukiełki. Na to cierpi syn Colina Farrella