Echokardiografia: Echo serca

Echokardiografia, nazywana USG serca, służy do oceny prawidłowości budowy i funkcjonowania tego ważnego organu. Echokardiografia to badanie bezbolesne, nieszkodliwe i nieinwazyjne, czyli nienaruszające tkanek organizmu.

Echokardiografia - na czym polega badanie?

Echokardiografia (echo serca, UKG) polega na ocenie struktury i działania serca za pomocą aparatu ultrasonograficznego (USG). Urządzenie to umożliwia bezinwazyjny podgląd jam serca (komór i przedsionków), zastawek naturalnych i sztucznych, grubości ścianek serca. Za pomocą aparatu USG lekarz ocenia objętość jam serca oraz ich kurczliwość. 

Echokardiografia pozwala także stwierdzić ewentualną obecność skrzepów w jamach serca i płynów (np. krwi) w worku osierdziowym (worek otaczający serce). Badanie przepływu krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych nazywa się echokardiografią dopplerowską.

Reklama

Echokardiografię zwykle wykonuje się przezklatkowo (przez ścianę klatki piersiowej).

Echokardiografia - najczęstsze wskazania:

- nadciśnienie tętnicze

- choroba wieńcowa

- niewydolność krążenia

- zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia

- zaburzenia rytmu serca i szmery w sercu

- podejrzenia wszelkich wad serca

- przebyty zawał serca.

Echokardiografia - to warto wiedzieć

Standardowo wykonywana echokardiografia nie wymaga specjalnego przygotowania.

Natomiast do badania echokardiograficznego przezprzełykowego należy być na czczo - badanie to przypomina gastroskopię (sonda aparatu USG wprowadzana jest do przełyku, skąd można uzyskać dokładniejszy obraz pracy serca). Niekiedy wykonuje się echokardiografię obciążeniową -  badanie echo odbywa się w określonych warunkach np. po wysiłku fizycznym lub podaniu leków wpływających na działanie serca. 

Niektóre rodzaje echokardiografii wymagają podania tzw. kontrastu - środków dożylnych ułatwiających obserwację pracy serca na monitorze. Przed przystąpieniem do badania lekarz zwykle przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący m. in. wieku pacjenta, jego budowy, celu badania, przyjmowanych leków, przebytych chorób.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL