Po każdym posiłku musisz biec do toalety? To może być objaw choroby

Czas trawienia posiłków nie jest stały - zależy od tempa metabolizmu i tego, co właśnie zjadłeś. Ale jeśli zawsze po posiłku musisz biec do toalety, to znaczy, że twój organizm nie działa prawidłowo. I bardzo często nie ma to nic wspólnego z genetycznymi predyspozycjami czy "szybką przemianą materii". Sprawdziliśmy, jakie mogą być tego przyczyny i kiedy ten objaw jest niepokojący.

Szybki metabolizm? Nic z tych rzeczy

Kiedy zaraz po jedzeniu czujesz potrzebę, to nie ostatni kęs powoduje, że spieszysz się do toalety. Ile czasu zajmuje przejście pokarmu przez układ trawienny? Według badania z 2014 roku przejście pokarmu przez organizm zajmuje od 10 do 73 godz. Nowsze badanie potwierdza, że czas trawienia jest różny u różnych osób i zauważa, że średni czas trawienia wynosi ok. 28,7 godz.

Kiedy jemy, uruchamia się naturalny odruch żołądkowo-okrężniczy. Jest on regulowany przez hormony, które powodują kurczenie okrężnicy, aby przenieść pokarm przez okrężnicę i na zewnątrz organizmu. Jeśli ten odruch jest odczuwany tak silnie, że musisz natychmiast iść do toalety, to może świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach.

Reklama

Najczęstsze przyczyny silnego odruchu żołądkowo-okrężniczego:

  • zespół jelita drażliwego (IBS),
  • celiakia,
  • alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • nieżyt żołądka,
  • choroba zapalna jelit.

Warto tutaj wspomnieć o pokarmach, które wzmagają ten naturalny odruch. Są to np. bardzo tłuste potrawy. Jeśli jesz ich dużo, to może twoja potrzeba pójścia do toalety natychmiast po posiłku bierze się właśnie stąd.

Nagła potrzeba udania się do toalety - tego nie bagatelizuj

Kiedy potrzeba udania się do toalety po posiłku zawsze jest nagła i towarzyszy jej biegunka, to jest to powód do niepokoju. Jednorazowe sytuacje mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym, zjedzeniu czegoś nieświeżego czy reakcji alergicznej. Natomiast biegunka przewlekła to objaw wielu poważnych chorób - od IBS po nowotwory układu pokarmowego.

Zaburzenia pracy układu pokarmowego o podłożu psychicznym

Przyczyna potrzeby oddawania stolca po każdym posiłku nie zawsze daje się wytłumaczyć przyczynami fizycznymi. Lęk i stres wpływają na funkcjonowanie jelit przez tzw. oś jelitowo-mózgową, czyli bezpośrednie połączenie między układem nerwowym a przewodem pokarmowym. Silny stres może przyspieszać perystaltykę jelit, co może wywołać natychmiastową potrzebę wypróżnienia po posiłku.

U niektórych osób z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym potrzeba wypróżnienia po posiłku może wynikać z nawyków lub rytuałów, które pomagają im zmniejszyć odczuwany lęk lub dyskomfort psychiczny.

Również depresja może zaburzać funkcjonowanie układu pokarmowego, powodując zmiany w rytmie wypróżnień. Podobnie - u osób z zaburzeniami nastroju zmiany hormonalne i zakłócenia rytmów dobowych mogą wpływać na perystaltykę jelit.

Biegniesz do toalety po każdym posiłku? Wtedy udaj się do lekarza

Potrzeba wypróżnienia po każdym posiłku jest dość nietypowa, a w niektórych przypadkach może wymagać konsultacji z lekarzem. Zdecydowanie warto rozważyć wizytę u specjalisty, jeśli towarzyszą jej dodatkowe symptomy, takie jak:

  • ból brzucha lub skurcze - ból podczas lub po wypróżnieniu może sugerować zaburzenia, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS) czy zapalenie jelit;
  • niestrawione resztki pokarmowe w kale - może to świadczyć o przyspieszonej perystaltyce, która prowadzi do niepełnego trawienia i wchłaniania pokarmów;
  • nagła zmiana rytmu wypróżnień - jeśli wypróżnienia po posiłkach są nowym objawem i pojawiły się nagle, mogą wskazywać na infekcję jelitową, nietolerancję pokarmową, a nawet choroby przewlekłe; 
  • utrata masy ciała - jeśli częste wypróżnienia po posiłkach są powiązane z niezamierzoną utratą wagi, może to wskazywać na problemy z wchłanianiem składników odżywczych (np. w celiakii czy chorobach zapalnych jelit, takich jak choroba Crohna). To jest szczególnie ważne, bo może prowadzić do niedoborów żywieniowych i ogólnego osłabienia organizmu;
  • obecność krwi w stolcu - nawet niewielka ilość krwi w kale jest sygnałem ostrzegawczym. Może wskazywać na infekcje, stany zapalne, hemoroidy, ale także poważniejsze problemy, jak polipy jelitowe lub nowotwory przewodu pokarmowego;
  • zmiany konsystencji stolca - jeśli wypróżnienia są regularnie wodniste, maziste lub wyjątkowo luźne, może to świadczyć o przewlekłej biegunce. Częsta biegunka po posiłkach może sugerować nietolerancje pokarmowe (np. laktozy, fruktozy), infekcje bakteryjne lub pasożytnicze, a także zaburzenia trawienia, jak zespół jelita drażliwego (IBS);
  • wzmożone uczucie zmęczenia i ogólne osłabienie - częste wypróżnienia mogą powodować odwodnienie i utratę elektrolitów, co prowadzi do zmęczenia i obniżenia energii. W takich przypadkach warto udać się do lekarza, aby wykluczyć zaburzenia wchłaniania składników odżywczych lub infekcje jelitowe.

Problemy z wypróżnianiem - nie wstydź się udać po pomoc

Potrzeba wypróżniania się po każdym posiłku może mieć różnorodne przyczyny, zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Z fizjologicznego punktu widzenia przyczyną takiego stanu może być szybka perystaltyka jelit związana z zespołem jelita drażliwego (IBS), nietolerancje pokarmowe, infekcje jelitowe lub choroby zapalne jelit. Mechanizmy te przyspieszają ruch jelitowy, powodując szybkie przesuwanie się pokarmu przez układ trawienny. Ale również stres i lęk mogą prowadzić do potrzeby natychmiastowego wypróżnienia, co jest powiązane z osią jelitowo-mózgową. Lęk wpływa na napięcie mięśni jelit i przyspiesza ich pracę.

Jak sobie radzić? W pierwszej kolejności warto obserwować, czy potrzeba wypróżnienia jest związana z określonymi pokarmami lub sytuacjami stresowymi. Eliminacja niektórych produktów (np. nabiału czy glutenu) pod okiem dietetyka może pomóc w określeniu, czy za problemem stoją nietolerancje pokarmowe. Wsparcie psychiczne, techniki relaksacyjne lub terapia mogą być skuteczne w przypadku przyczyn związanych ze stresem i lękiem.

Warto też pamiętać, że jeśli problem wywołuje dyskomfort, zaburza codzienne życie lub trwa dłużej niż kilka tygodni, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Badania diagnostyczne mogą pomóc w wykluczeniu poważniejszych przyczyn i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, które pomoże poprawić jakość życia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Produkty zabronione, gdy cierpisz na hemoroidy. Wzmagają ból i pieczenie

Co jeść, a czego unikać, by "wyciszyć" wrzody żołądka? Zasady diety wrzodowej

Obciążają trzustkę, prowadzą do chorób. Im szybciej ograniczysz, tym lepiej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: trawienie | metabolizm | choroby układu pokarmowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL