Prosty sposób na zaparcia i łatwiejsze wypróżnianie. Postaw to przy toalecie
Fotel przy biurku w pracy zamieniamy na siedzenie w samochodzie, a potem odpoczywamy na kanapie. Siedzący tryb życia "podkręcamy" ubogą w błonnik dietą, do tego nie nawadniamy prawidłowo organizmu. W ten sposób pracujemy na chroniczne zaparcia. Doświadcza ich jedna na sześć dorosłych osób. Do tego wszystkiego okazuje się, że nasze toalety nie ułatwiają zdrowego wypróżniania. Co zrobić by wizyty w toalecie nie kojarzyły się z dyskomfortem?
Podnóżek może pomóc ci w zdrowym wypróżnianiu. Potwierdzają to testy na ochotnikach oraz opinie lekarzy. Jedno z ostatnich badań, które przeprowadzono na Uniwersytecie Stanowym Ohio, potwierdziło, że niewielka zmiana pozycji podczas wypróżniania może je ułatwić.
Co ciekawe motywacją do przeprowadzenia dowodu naukowego była wiralowa reklama podnóżków do korzystania w toalecie z uroczym jednorożcem w roli głównej. W związku z ogromnym zainteresowaniem, jakie wywołały informacje z reklamy, zespół naukowców postanowił sprawdzić, ile prawdy jest w teorii producenta akcesoriów toaletowych. Badanie nie było zlecone ani sponsorowane przez producenta podnóżków.
W badaniu wzięło udział 52. zdrowych ochotników. 23 z tych osób przed rozpoczęciem eksperymentu zgłosiło, że miewa zaparcia, natomiast 15 osób przyznało, że ma problem z całkowitym wypróżnianiem, a 29. ochotników zaznaczyło, że w ciągu ostatniego roku dostrzegło choć raz krew na papierze toaletowym.
Test trwał cztery tygodnie, podczas których ochotnicy używali podnóżka podczas defekacji. Po tym czasie 90% grupy stwierdziło mniejsze parcie, natomiast 71% ochotników przyznało, że wypróżnienie przebiega zdecydowanie szybciej, kiedy używają podnóżka.
Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Journal of Clinical Gastroenterology", a jego autorzy przyznają, że stosowanie podnóżka rzeczywiście może złagodzić zaparcia, wzdęcia i ułatwić wypróżnienia.
Zasada działania podnóżka jest bardzo prosta. Kiedy siedzisz na toalecie trzymając stopy na podłodze, kąt, który tworzy Twoje ciało nie sprzyja szybkiemu i efektywnemu wypróżnieniu. Kiedy chcemy wypróżnić się, mięsień wokół odbytnicy rozluźnia się, ten proces utrudnia pozycja, którą przyjmujemy siedząc prosto na toalecie.
Podniesienie stóp na stołku tak, aby biodra były zgięte powyżej 90 stopni, pomaga wyprostować odbytnicę. Dzięki temu stolec może przesuwać sie w dół znacznie łatwiej. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ toalety, które znamy są nowym wynalazkiem. Przez tysiące lat człowiek defekował kucając, a nie siedząc.
Ponieważ dieta zachodnia jest szczególnie uboga w błonnik z owoców, warzyw i zbóż, zaparcia są bardziej powszechne. To powoduje nadmierne parcie podczas wypróżniania - konsekwencją są hemoroidy i uchyłkowatość.
Zacznijmy od tego, kto nie powinien korzystać z podnóżka w toalecie. To rozwiązanie wymaga konsultacji z lekarzem u osób, które stale przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Pochylona pozycja podczas defekacji z podnóżkiem może sprawiać kłopoty osobom z niepełnosprawnością ruchową. Pozostali mogą bezpiecznie korzystać z niego na co dzień.
Gastrolodzy zalecają go w pierwszej kolejności, ze względu na fakt, że jest to metoda kompletnie nieinwazyjna. Warto wypróbować ją przed rozpoczęciem terapii farmakologicznej.
Podnóżek do toalety może być dobrym wsparciem dla ciężarnych, które często cierpią na zaparcia. Fizjoterapeutki uroginekologiczne zalecają ich stosowanie, ponieważ są znacznie bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży niż stosowanie leków powodujących skurcze jelit.
Możesz kupić gotowy produkt - jest ich naprawdę wiele. Jednak zwykle są to tylko podnóżki do toalety, czyli nie sprawdzą się jako stołek, na którym stanąć może twoje dziecko lub ty, gdy zechcesz sięgnąć do wysokiej półki w łazience. Dlatego lepiej wybrać coś solidnego i multifunkcyjnego, wystarczy dobrać odpowiednią wysokość produktu.
Wysokość podnóżka zależy od tego, jak wysoka jest twoja toaleta. Jeśli siedzisz wyżej niż na wysokości 40 cm, to minimalna wysokość podnóżka wynosi 22 cm. Znaczenie ma również długość twoich nóg, jeśli jesteś osobą wysoką może wystarczyć 18 cm podnóżek. Chodzi o to, aby uzyskać optymalny kąt i zapewnić ci komfort podczas kucania.
Źródło: https://journals.lww.com/jcge/fulltext/2019/03000/implementation_of_a_defecation_posture.21.aspx
CZYTAJ TAKŻE:
Jak leczyć hemoroidy, domowymi sposobami i nie tylko?
Co piąty Polak jest zakażony tym pasożytem układu pokarmowgo. Też masz objawy?