Przetestuj wątrobę

Schorzenia tego arcyważnego organu nie wywołują wyraźnych objawów. Warto więc mimo dobrego samopoczucia kontrolować stan wątroby choćby raz w roku.

O czym powinnaś pamiętać i jak się przygotować do konkretnego badania?

1. Analiza krwi to podstawa

Należy w niej oznaczyć enzymy wątrobowe. Podwyższone stężenie ALAT wskazuje na uszkodzenie komórek. Gdy wzrasta AspAT, świadczy to o stanie zapalnym. Wskaźnik ALP powyżej normy sygnalizuje niedrożność przewodów żółciowych lub marskość wątroby. Zwykle oznacza się też bilirubinę i cholinoesterazę.

2. Przeciwciała, markery


Podwyższone ich stężenie we krwi może wskazywać na zakażenia wirusowe oraz stany zapalne. Wzrost markera LDH świadczy o uszkodzeniu wątroby w wyniku infekcji wirusowej lub np. zatrucia lekami czy grzybami. HCV+ może sygnalizować wirusowe zapalenie wątroby (wzw) typu C, a HBS + -typu B.

Reklama

Przy podejrzeniu choroby autoimmunologicznej bada się przeciwciała przeciwjądrowe ANA1. Na badania krwi musisz zgłosić się na czczo (nie jeść i nie pić co najmniej 12 godzin przedtem). Przez 2-3 dni wstecz nie powinnaś pić alkoholu oraz przyjmować leków wpływających na metabolizm białka i tłuszczu w organizmie (np. leków sterydowych).

3. Ultrasonografia


USG wątroby wykrywa guzy, torbiele, zwłóknienia. W przeddzień 3 razy zażyj 5 granulek Espumisanu. Odstaw tłuste i smażone dania oraz napoje gazowane. Zjedz lekką kolację. Na badanie idź na czczo, nie żuj gumy, nie pal. Weź ze sobą poprzednie USG.

4. Biopsja


Specjalną igłą pobiera się miąższ wątroby, by wykryć zwłóknienie, bąblowicę, lamblie lub nowotwór. Biopsję zleca się w diagnostyce przewlekłego i ostrego zapalenia, stłuszczenia czy marskości wątroby. Przed badaniem nie bierz leków rozrzedzających krew (np. aspiryny, ibuprofenu). Zgłoś się na czczo. Poinformuj lekarza o ewentualnej chorobie przewlekłej i lekach, które przyjmujesz.

5. Nowoczesne testy


Skanowanie wątroby specjalnym aparatem FibroScan jest, w przeciwieństwie do biopsji, nieinwazyjne, a niezwykle dokładne. Określa stopień zwłóknienia, wykrywa też stan zapalny i stłuszczenie wątroby. Służy diagnostyce chorób wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu oraz wzw B i C. FibroScan wykonasz w klinice prywatnej (nie ma refundacji).

6. Arteriografia wątroby


To badanie tomograficzne, z użyciem promieni rtg. Przedtem do krwi dostaniesz kontrast. Za pomocą arteriografii ocenia się stan naczyń krwionośnych i przepływ krwi przez wątrobę. Można wykryć nieprawidłowe naczynia, zmiany miażdżycowe, martwicę.

7. Alternatywna diagnoza ze Wschodu


Lekarz Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest w stanie już podczas pierwszej wizyty wykryć chorobę wątroby. Obejrzy Twój język, skórę, oczy, przeprowadzi też badanie palpacyjne, wykrywając napięcie w okolicy pęcherzyka żółciowego lub powiększenie tego narządu.

Na Żywo

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL