Zespół jelita drażliwego. Jak sobie radzić?

To przewlekłe schorzenie układu pokarmowego. Charakterystycznym objawem są silne bóle brzucha o charakterze skurczowym oraz problemy z wypróżnianiem. Można wyróżnić odmianę zaparciową, biegunową oraz mieszaną.

Jelito drażliwe - leczenie

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to stosuje się głównie środki mające na celu łagodzenie objawów wywołanych przez jelito drażliwe. Są to preparaty rozkurczowe i odpowiednio do odmiany schorzenia leki przeciwbiegunkowe lub przeciwzaparciowe. W przypadku podejrzenia nietolerancji laktozy zleca się wykonanie testu wodorowego. Czasem konieczne jest dołączenie do leczenia psychoterapii i przyjmowanie leków antydepresyjnych, bo zespół jelita nadwrażliwego może się nasilać pod wpływem niepokoju i lęków. 

Domowe sposoby na jelito drażliwe

Wiele osób dotkniętych przez zespół jelita nadwrażliwego nie zgłasza się do lekarza i nie podejmuje leczenia. Jednakże same domowe sposoby nie rozwiążą problemu. Jelito drażliwe to schorzenie wymagające działania lekarskiego, ale również wyregulowania całego trybu życia. Począwszy od diety, poprzez regularny wypoczynek, a skończywszy na życiu osobistym. 

Reklama

Poleca się prowadzenie specjalnego dzienniczka, w którym zapisuje się przebieg poszczególnych dni. Dzięki ujęciu tam: co kiedy zostało zjedzone i jak reagował później na to organizm, lekarzowi będzie łatwiej zaplanować odpowiednią terapię. Ważnym zagadnieniem jest właśnie dieta, którą należy dobrać indywidualnie dla każdego pacjenta.

Posiłki muszą być spożywane regularnie i warto zrezygnować z potraw ciężko strawnych i działających wzdymająco.  Gdy występuje nietolerancja laktozy, należy z diety wyeliminować produkty ją zawierające. 

Przy postaci zaparciowej zaleca się codzienne żywienie uzupełnić w błonnik pokarmowy. Czynnikiem wpływającym często negatywnie jest stres, dlatego należy go unikać i korzystać z takich form wypoczynku, które wyciszą i uspokoją chorego.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zespół jelita drażliwego | SIBO leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL