Reklama

Picie kawy zmniejsza ryzyko niewydolności nerek. Nowe badania

Czy codzienne picie kawy jest zdrowe? Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny udowodnili, że znany i lubiany napój ma niezwykle korzystne właściwości. Tym razem okazało się, że osoby, które regularnie sięgają po "małą czarną", są mniej narażone na ostrą niewydolność nerek. Te badania to absolutny przełom!

Czy kawa jest zdrowa?

Polacy doceniają wyjątkowy aromat i smak kawy tak bardzo, że wiele osób nie wyobraża sobie rozpocząć dnia bez filiżanki "małej czarnej". Jednak, dlaczego tak właściwie warto ją pić? 

O korzystnych właściwościach kawy mówi się od dawna, a najnowsze badania naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine w Stanach Zjednoczonych tylko potwierdzają, że nigdy nie powinno zabraknąć jej w codziennym jadłospisie osób dbających o zdrowie.

Właściwości kawy. "Mała czarna" dodaje energii i poprawia trawienie

Za sprawą obecności kofeiny, kawa działa pobudzająco na organizm, dzięki czemu po jej wypiciu mamy więcej energii i motywacji do działania, a także potrafimy się łatwiej skoncentrować. Pod jej wpływem nasze ciśnienie lekko się podnosi, akcja serca przyspiesza, a sam organizm dotlenienia się. 

Reklama

Udowodniono również, że kawa ma korzystny wpływ na trawienie i przemianę materii. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, bo jak informują naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine, picie kawy przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka ostrej niewydolności nerek. 

Wnioski, do których doszli badacze, zostały przestawione szczegółowo w piśmie "Kidney International Reports".

Kawa a ryzyko niewydolności nerek. Przełomowe badania naukowców

Okazuje się jednak, że wyżej wymienione zalety picia kawy to nie wszystko, gdyż jak niedawno udało się ustalić badaczom z Johns Hopkins University School of Medicine, picie kawy przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka ostrej niewydolności nerek.

Jak napisano w piśmie "Kidney International Reports", wystarczy pić co najmniej jedną filiżankę kawy dziennie, choć oczywiście lepsze efekty może przynieść większa ilość kawy.

W przytaczanym badaniu naukowcy przyjrzeli się szczegółowej dokumentacji 14 tys. osób, których średni wiek wynosił 54 lata. Dane gromadzone były siedmiokrotnie na przestrzeni 24 lat. Okazało się, że ostrą niewydolność nerek zdiagnozowano u 1694 osób z całej grupy.

Ludzi tych łączyła pewna szczególna cecha, co badacze zauważyli, po uwzględnieniu takich czynników jak:

  • styl życia, 
  • stan zdrowia, 
  • sposób odżywiania wszystkich pacjentów 
  • przyjmowane przez nich leki

Zaobserwowano, że osoby pijące kawę były o 11-15 procent mniej narażone na ostrą niewydolność nerek niż osoby, które nie sięgały po nią wcale.

Ilość spożywanej kawy, a ryzyko niewydolności nerek. Warto pić ją regularnie!

Co ciekawe, wyniki badań potwierdziły również, że ilość spożywanej kawy ma znaczenie. Najmniejsze ryzyko zachorowania na niewydolność nerek występowało w przypadku osób, które wypijały od dwóch do trzech kubków kawy dziennie. Wynosiło ono aż o 22-23 procent mniej niż w przypadku osób, które nie były miłośnikami kawy.

CZYTAJ TAKŻE:

Zaobserwowałeś u siebie taki mocz? To objaw choroby

Kawa z cykorii. Jakie właściwości? 

Pijesz kawę? Masz rację, bo dłużej będziesz żyć 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kawa | picie kawy | badania naukowe | nerki | niewydolność nerek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL