EKUZ nie wszędzie działa. O tym pamiętaj jadąc na wczasy za granicę

Ubezpieczenie zdrowotne na wakacje zagraniczne daje poczucie spokoju i pewności, że w przypadku nagłej potrzeby medycznej będziesz chroniony. Pozwala to skoncentrować się na czerpaniu radości z podróży bez obaw o ewentualne koszty medyczne. Sprawdź, jakie prawa przysługują podróżnym i kiedy warto wykupić dodatkową polisę turystyczną.

Jaka opieka zdrowotna przysługuje za granicą?

Opieka zdrowotna i usługi medyczne za granicą mogą się różnić w zależności od kraju, w którym się znajdujesz. Różnice dotyczą zarówno standardów opieki medycznej, dostępności lekarzy i placówek medycznych, jak i kosztów.

Niektóre kraje posiadają systemy publiczne, w których opieka zdrowotna jest finansowana przez państwo, podczas gdy inne kraje polegają na ubezpieczeniach zdrowotnych lub opiece medycznej opartej na prywatnych usługach. Jednak bez względu na lokalne zasady i umowy międzynarodowe - żadna placówka medyczna na świecie nie powinna odmówić udzielenia pomocy medycznej w nagłym wypadku. 

Reklama

Opieka zdrowotna w krajach Unii Europejskiej

Podczas wakacji na terenie UE masz takie same prawa do opieki zdrowotnej jak obywatele kraju, w którym przebywasz. Warunkiem jest posiadanie ważnej europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Jeśli kraj, do którego jedziesz na wakacje, zapewnia bezpłatną opiekę zdrowotną dla obywateli, ty również nie będziesz musiał płacić. Jeśli za usługi medyczne w państwowych placówkach trzeba płacić, na podstawie karty EKUZ będziesz mógł po powrocie ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w konkretnym miejscu. Na stronie NFZ znajdziesz dokładne informacje o tym, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach UE,

Co to jest karta EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, w skrócie EKUZ to dokument, który w razie potrzeby uprości formalności związane z kosztami leczenia na terenie UE i krajów EFTA. Dzięki niej będziesz mógł korzystać bezpłatnie z państwowej opieki zdrowotnej lub otrzymać zwrot kosztów takiego leczenia za granicą. Niestety EKUZ nie jest honorowany w prywatnych placówkach. Pamiętaj, że NFZ pokryje koszty leczenia nieplanowanego i niezbędnego w danej sytuacji np. po wypadku, infekcji czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia podczas wyjazdu.

Komu przysługuje karta EKUZ?

EKUZ przysługuje każdej osobie ubezpieczonej i posiadającej prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Będą to zatem osoby odprowadzające składki na ubezpieczenie zdrowotne, emeryci oraz członkowie rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak długo jest ważna karta EKUZ?

Karta EKUZ dla osoby dorosłej ubezpieczonej do osiągnięcia wieku emerytalnego przyznawana jest na 3 lata. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny otrzymują karę na 20 lat. 

Natomiast dzieci i młodzież do 18 r.ż. otrzymują kartę EKUZ na 5 lat (w przypadku kart wydanych po 13. urodzinach dziecka karta będzie ważna do osiągnięcia przez nie pełnoletności).  Renciści, uczniowie i studenci, którzy ukończyli 18 lat otrzymują kartę EKUZ na 18 miesięcy.

W jakich krajach działa karta EKUZ?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej (UE):

  • Austria
  • Belgia
  • Bułgaria
  • Chorwacja
  • Cypr
  • Czechy
  • Dania
  • Estonia
  • Finlandia
  • Francja
  • Grecja
  • Hiszpania
  • Holandia
  • Irlandia
  • Litwa
  • Luksemburg
  • Łotwa
  • Malta
  • Niemcy
  • Polska
  • Portugalia
  • Rumunia
  • Słowacja
  • Słowenia
  • Szwecja
  • Węgry
  • Włochy

Państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA):

  • Islandia
  • Liechtenstein
  • Norwegia

oraz Szwajcaria (niebędąca członkiem ani UE, ani EFTA, ale objęta umowami o swobodnym przepływie osób z UE i EFTA).

Czy EKUZ obowiązuje jeszcze w Wielkiej Brytanii?

Tak, mimo wyjścia z UE, osoby, które posiadają ważną kartę EKUZ są uprawnione do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w placówkach państwowych NHS. Pamiętaj, że obowiązują cię takie same zasady jak obywateli Wielkiej Brytanii - część usług medycznych nie jest darmowa. W prywatnych placówkach opieka zdrowotna jest w pełni płatna.

Jak wyrobić EKUZ? Czy jest karta EKUSZ płatna? Ile się czeka na EKUZ?

EKUZ to karta bezpłatna, którą możesz łatwo wyrobić bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz karty na wyjazd wakacyjny najłatwiej wyrobisz ją za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub skrzynkę ePUAP. Na kartę wyrabianą elektronicznie czeka się do 10 dni roboczych. Wysyłana jest pocztą tradycyjną na adres wskazany we wniosku.

Jeśli nie posiadasz kont w tych serwisach, możesz udać się osobiście do oddziału NFZ, w którym wyrobisz kartę na miejscu podczas jednej wizyty.

Opieka zdrowotna poza UE

W krajach, które nie należą do Unii Europejskiej koszty opieki medycznej pokrywa pacjent lub jego towarzystwo ubezpieczeniowe. Dlatego, jeśli wybierasz się na wakacje poza UE wykup ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje zwrot kosztów leczenia i transportu medycznego.

Do jakich krajów trzeba wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w ramach polisy turystycznej jest niezbędne poza krajami UE i EFTA. Wszędzie tam, gdzie nie obowiązuje EKUZ za wszystkie świadczenia medyczne będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. 

Popularne kierunki wakacyjne takie jak Egipt, Tunezja i Turcja to miejsca, w których NIE jest honorowana karta EKUZ. Turystom zdarza sie o tym zapominać, zwłaszcza w sytacji, gdy uproszone są procedury wjazdu do niektórych krajów spoza Unii Europejskiej (do Turcji nie trzeba mieć już ani wizy ani paszpotu). Przywileje te nie dotyczą jednak opieki zdrowotnej.

Zdrowotne ubezpieczenie warto wykupić również na europejskie wakacje, ponieważ każdy system opieki zdrowotnej działa inaczej. Poza tym polisa turystyczna pokrywa również inne koszty związane z wypadkiem lub nagłym pogorszeniem stanu zdrowia.

W niektórych krajach, na przykład w Stanach Zjednoczonych, koszty opieki medycznej mogą być bardzo wysokie. Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego chroni przed nieprzewidzianymi kosztami leczenia, hospitalizacji, badań diagnostycznych i innych usług medycznych.

Ubezpieczenie zdrowotne na wakacje - co warto wiedzieć

Nagłe choroby, wypadki lub inne awaryjne sytuacje medyczne mogą się zdarzyć w każdym kraju. Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do opieki medycznej w takich sytuacjach i pokrywa koszty związane z leczeniem, ewakuacją medyczną i opieką awaryjną.Musisz jednak pamiętać, że umowy ubezpieczeniowe zawierają wyłączenia. 

Są to sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności. Na przykład, jeśli ulegniesz wypadkowi będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Ubezpieczenie nie zadziała również w kraju, w którym trwają działania wojenne lub jeśli doznasz obrażeń ciała biorąc udział w zamieszkach. Warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, ponieważ może również obejmować inne sytuacje awaryjne, takie jak utrata bagażu, opóźnione loty, anulowanie podróży, straty finansowe i inne nieprzewidziane zdarzenia.

ŹRÓDŁO:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

CZYTAJ TAKŻE: 

Sposoby na chorobę lokomocyjną. Zaklejanie pępka nie pomoże
Choroba dekompresyjna. Może dopaść cię w samolocie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenie zdrowotne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL