Rotawirus w podróży - u dziecka i rodzica. Jak sobie z nim radzić?

Rotawirusy stanowią najczęstszą przyczynę ostrego zapalenia żołądka i jelit. Zakażenie nimi jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ponieważ może prowadzić do znacznego odwodnienia. Czy rotawirusem możesz zarazić się w podróży? Jak zapobiegać zarażeniu? Przeczytaj przed wyjazdem!

Przyczyny zakażenia rotawirusem w podróży

Rotawirusy są bardzo oporne na działanie czynników zewnętrznych - nie straszne im bardzo wysokie temperatury, kilkukrotne zamrażanie i odmrażanie czy ekstremalne wartości pH. Dzięki tym właściwościom potrafią bardzo długo przetrwać na powierzchniach dłoni, przedmiotów codziennego użytku, a także w żywności i wodzie.

Zakażeniu rotawirusowemu w podróży sprzyja wiele czynników. Podróżując, często nie mamy możliwości regularnego mycia rąk ani kontroli jakości spożywanych przez nas produktów. W szczególności tyczy się to dań kupowanych w budkach od ulicznych kucharzy. Dodatkowo, dzięki temu, że wirus rozprzestrzenia się również drogą kropelkową, łatwo o transmisję wirusa bezpośrednio z chorego na osoby zdrowe, zwłaszcza jeśli podróżni przebywają w jednym pokoju hotelowym lub jednym namiocie.

Reklama

Objawy zakażenia rotawirusem

Rotawirus, niezależnie od grupy wiekowej, wywołuje podobne objawy, różnią się one jednak nasileniem.

U dzieci

Zdecydowanie ciężej zakażenie rotawirusem przebiega u małych dzieci, w szczególności między czwartym a 24. miesiącem życia. Początkowo występuje okres wylęgania, który trwa od 24 do 72 godzin i jest bezobjawowy. W około trzeciej dobie zaczynają się pojawiać pierwsze symptomy zakażenia - biegunka, wymioty i gorączka do 38,5 st. 

Bardzo nasilona biegunka i wymioty mogą być przyczyną znacznego odwodnienia, na które najmniejsi są szczególnie wrażliwi. Dlatego bacznie obserwuj, czy u dziecka nie występują następujące objawy:

  • zimna i sucha skóra,
  • suche usta,
  • zapadnięte gałki oczne,
  • zapadnięte ciemiączko u niemowląt,
  • zaprzestanie oddawania moczu,
  • wyraźne wycieńczenie.

W przypadku braku poprawy lub narastania objawów odwodnienia zadzwoń po pomoc - ciężkie zakażenia rotawirusem u małych dzieci mogą wymagać hospitalizacji.

Oprócz powyższych objawów zakażeniu rotawirusowemu u dziecka mogą towarzyszyć bóle brzucha, a dziecko może być znacznie osłabione, niechętne do jedzenia i mieć złe samopoczucie.

Zakażenie rotawirusem u dorosłych

Dorośli przechodzą zakażenie zdecydowanie lepiej - wynika to z faktu, że poprzednie zachorowania warunkują łagodniejszy przebieg choroby. Dodatkowo osoby, które w dzieciństwie przeszły zakażenie rotawirusowe, w dorosłym życiu chorują bardzo rzadko. 

Wśród dorosłych szczególnie narażone są osoby starsze, z upośledzoną odpornością, a także na co dzień opiekujące się małymi dziećmi. Objawy to, podobnie jak u dzieci, biegunka, wymioty i gorączka, natomiast nie są one tak nasilone i rzadko prowadzą do niebezpiecznego odwodnienia. Również tylko w niektórych przypadkach wymagają hospitalizacji.

Zakażenie rotawirusem - leczenie

Niestety, nie ma swoistego leczenia zakażenia rotawirusem. W przypadku łagodnego przebiegu zaleca się odpoczynek i picie dużych ilości wody. Jeśli objawy są znacznie nasilone, może być konieczne dożylne podawanie elektrolitów w szpitalu. Jeżeli towarzysząca gorączka jest nasilona, można podać leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol i ibuprofen. Pamiętaj, że małemu dziecku nie wolno podawać aspiryny i innych preparatów z kwasem acetylosalicylowym - u najmłodszych może powodować niewydolność wątroby.

Objawy zakażenia rotawirusami utrzymują się średnio od trzech do siedmiu dni, jednak u niemowląt i małych dzieci może trwać nawet 10 dni. Po okresie ostrej choroby wirus jest wydalany z kałem przez kolejne 2-3 tygodnie lub dłużej - w tym czasie osoba, która przeszła zakażenie, mimo braku objawów, może zarażać innych.

Rotawirus w podróży - jak zapobiegać?

Podstawowym sposobem na zapobieganie zakażeniu rotawirusami jest przestrzeganie zasad higieny. Jeżeli podróżując, nie masz możliwości umycia rąk w toalecie, możesz wziąć ze sobą dużą butelkę wody i regularnie przemywać dłonie. Staraj się również unikać kupowania potraw z miejsc, gdzie gotujący może nie mieć dostępu do bieżącej wody, czyli między innymi w budkach ze streetfoodem. Są one szczególnie popularne w Azji Południowo-Wschodniej, na przykład w Tajlandii. 

Dodatkowym sposobem na ochronę najmłodszych jest odpłatne szczepienie przeciwko rotawirusom, które należy podać między szóstym a 24. tygodniem życia.

Polecamy: 

Apteczka w podróży - co powinna zawierać?

Z jakimi schorzeniami lepiej nie latać samolotem?

Jak pogoda zapowiada się na wakacje? Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida!





INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL