Zatrucie sinicami. Tak się objawia

Sezon na sinice trwa w najlepsze - niemal codziennie docierają do nas informacje o kolejnych nadmorskich kąpieliskach, w których woda nie nadaje się do kąpieli. Czerwona flaga powiewająca na plaży jednak nie wszystkich odstrasza. Tylko koszty zdrowotne takiej kąpieli mogą być ogromne. Sinice są niebezpieczne dla człowieka, a lista objawów zatrucia toksynami, które wytwarzają, jest naprawdę długa. Sprawdź, po czym poznać, że doszło do kontaktu z sinicami.


Objawy zatrucia sinicami. Od czego zależą?

To, z jakimi objawami zatrucia sinicami będziemy mieli do czynienia, zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: rodzaj toksyny wytwarzanej przez sinice oraz droga, jaką doszło do skażenia. W drugim przypadku może to być kontakt ze skórą poprzez kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie lub też przypadkowe dostanie się takiej wody do organizmu za sprawą połknięcia (do takich przypadków najczęściej dochodzi podczas pływania i uprawiania sportów wodnych, np. surfingu). Dla dziecka i osoby starszej łyk wody z sinicami może skończyć się wizytą w szpitalu.

Reklama

Niebezpieczne jest również samo wdychanie toksycznego powietrza nad zielonym od sinic kąpieliskiem, dlatego warto śledzić informacje na temat tych zamykanych (znajdziemy je w Serwisie kąpieliskowym prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny).

W przypadku zakwitu sinic w Bałtyku czy innych akwenach, o czym nieustannie przypomina sanepid, zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Tych, którzy się na to zdecydują, czekają nieprzyjemne konsekwencje. 

Po czym poznać zatrucie sinicami?

Wysypka na skórze, świąd (ogólne wrażenie podrażnienia skóry, może pojawić się rumień bądź obrzęk), swędzenie i łzawienie oczu oraz zaczerwienienie spojówek - to objawy zewnętrzne kontaktu z sinicami. Czasem wysypka lub pęcherze mogą pojawić się w okolicy ust i nosa.

O zatruciu sinicami świadczą również: ból brzucha, nudności i wymioty oraz biegunka. Jeśli przez przypadek połknęliśmy wodę z sinicami, gardło będzie podrażnione. W jamie ustnej mogą także pojawić się pęcherze.

Objawami grypopodobnymi przy zatruciu sinicami są: bóle głowy, mięśni, stawów oraz gorączka i dreszcze.

Po kontakcie z sinicami może dojść do drżenia mięśni, problemów z równowagą, a także uszkodzenia mięśni oddechowych czy napadu astmy. Niewielka dawka hepatotoksyn sinicowych może z kolei przyczynić się do ostrej niewydolności wątroby, nerek, a nawet prowadzić do rozwoju guzów nowotworowych. Niewykluczone są wewnętrzne krwotoki.

Część z wymienionych wyżej objawów może zniknąć dość szybko. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak długo przebywaliśmy w skażonej sinicami wodzie lub w jakiej ilości woda z sinicami przedostała się do naszego organizmu.

Jak leczy się zatrucie sinicami? Możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Eliminację toksyn z organizmu można przyspieszyć poprzez podawanie płynów. 

Polecamy również:

Jak pogoda na wakacjach? Ta aplikacja mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play »

Sinice: Co warto o nich wiedzieć?

Sinice w Bałtyku. Widać je już nawet z kosmosu

Zemsta morskich martwych stref. Uśmiercone zanieczyszczeniami morza niszczą klimat

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sinice | kąpiel w morzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL