​Przekrwione oczy - co to może oznaczać?

Najczęstszą przyczyną zaczerwienienia oczu są czynniki środowiskowe, takie jak zbyt długa praca przed komputerem, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach lub alergie, nie należy jednak lekceważyć tego objawu, gdyż może być on symptomem poważnej choroby. Niezbędna jest wizyta u okulisty, który pomoże dokładnie określić przyczyny i zaleci odpowiednie leczenie.

Po prostu zmęczenie oczu czy już zespół suchego oka?

 Jeśli zbyt długa praca przed komputerem powoduje przekrwienie oczu, skutecznym lekarstwem jest odpoczynek, wyjście z pomieszczenia na świeże powietrze,  ograniczenie korzystania z komputera. Jeśli to niemożliwe, zaleca się aby co jakiś czas dać oczom odpocząć od monitora patrząc np. przez okno. 

Innym, męczącym oczy i często wywołującym ich zaczerwienienie czynnikiem, jest dym papierosowy nagromadzony w dużych ilościach w słabo wietrzonych pomieszczeniach. Podobnie rzecz ma się w pomieszczeniach o dużym zapyleniu, lub gdy nosimy  źle dobrane szkła kontaktowe czy korekcyjne. 

Reklama

Należy bardzo uważać, gdyż zwyczajne zmęczenie oka łatwo może przerodzić się w poważniejszy zespół suchego oka, który wymaga już leczenia u okulisty.

A jeśli to alergia?

Charakterystyczne dla alergii jest to, że przekrwionym białkom zazwyczaj towarzyszy łzawienie i  zatkany nos. Jeśli nie wiemy co nas uczula i jak sobie z alergią radzić, warto wybrać się do specjalisty, aby poznać potencjalne alergeny i dobrać odpowiednie leki.

Kiedy bezzwłocznie udać się do lekarza?

Jeśli zaczerwienienie pojawiło się w wyniku urazu, nasila się, towarzyszy mu silny ból lub pojawia się wydzielina z oka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Może to być objaw  poważnych chorób, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: przekrwione oczy | problemy z oczami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL