Przekrwione oczy - co to może oznaczać?
Najczęstszą przyczyną zaczerwienienia oczu są czynniki środowiskowe, takie jak zbyt długa praca przed komputerem, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach lub alergie, nie należy jednak lekceważyć tego objawu, gdyż może być on symptomem poważnej choroby. Niezbędna jest wizyta u okulisty, który pomoże dokładnie określić przyczyny i zaleci odpowiednie leczenie.
Jeśli zbyt długa praca przed komputerem powoduje przekrwienie oczu, skutecznym lekarstwem jest odpoczynek, wyjście z pomieszczenia na świeże powietrze, ograniczenie korzystania z komputera. Jeśli to niemożliwe, zaleca się aby co jakiś czas dać oczom odpocząć od monitora patrząc np. przez okno.
Innym, męczącym oczy i często wywołującym ich zaczerwienienie czynnikiem, jest dym papierosowy nagromadzony w dużych ilościach w słabo wietrzonych pomieszczeniach. Podobnie rzecz ma się w pomieszczeniach o dużym zapyleniu, lub gdy nosimy źle dobrane szkła kontaktowe czy korekcyjne.
Należy bardzo uważać, gdyż zwyczajne zmęczenie oka łatwo może przerodzić się w poważniejszy zespół suchego oka, który wymaga już leczenia u okulisty.
Charakterystyczne dla alergii jest to, że przekrwionym białkom zazwyczaj towarzyszy łzawienie i zatkany nos. Jeśli nie wiemy co nas uczula i jak sobie z alergią radzić, warto wybrać się do specjalisty, aby poznać potencjalne alergeny i dobrać odpowiednie leki.
Jeśli zaczerwienienie pojawiło się w wyniku urazu, nasila się, towarzyszy mu silny ból lub pojawia się wydzielina z oka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Może to być objaw poważnych chorób, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku.