Spójrz na obrazek. Wadę wzroku wykryjesz w mniej niż minutę

Astygmatyzm to powszechna wada wzroku. Zamglone widzenie do dali i bliży, mrużenie oczu, by lepiej widzieć - to jedne z wielu objawów, jakie z tą wadą są związane, i z jakimi warto zgłosić się do specjalisty. Jeśli uważasz, że problem cię nie dotyczy, zachęcamy do wykonania w domu prostego i szybkiego testu. Wystarczy, że spojrzysz na moment na poniższy obrazek. Astygmatyzm wykryjesz w mniej niż minutę.

Astygmatyzm - czym jest?

Astygmatyzm, zwany również niezbornością, nie jest chorobą - to jedna z najczęstszych wad wzroku. Prowadzi do niewyraźnego lub zniekształconego widzenia niezależnie od odległości, w jakiej znajdują się obserwowane przedmioty. Osoby z astygmatyzmem widzą obraz nieostry, zamglony, z rozmytymi konturami.

Wymienione problemy wynikają z nieprawidłowej budowy rogówki oka (to przezroczysta warstwa pokrywająca przednią część oka) lub soczewki (przeźroczystej struktury, która znajduje się między tęczówką a ciałem szklistym). Nie mają one regularnego, kulistego kształtu - bliżej im do piłki, jaka używana jest do gry w rugby. Jak tłumaczą okuliści, nieprawidłowa krzywizna rogówki bądź soczewki sprawia, że wpadająca do oka wiązka promieni świetlnych załamuje się i skupia w dwóch różnych punktach, w wyniku czego obraz jest niewyraźny. Najczęstszą przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowe ukształtowanie rogówki - odpowiada aż za 98 proc. przypadków.

Reklama

Mitem jest, że czytanie przy słabym oświetleniu lub oglądanie telewizji z bliska powoduje astygmatyzm lub go pogłębia. W większości przypadków astygmatyzm jest dziedziczny. Eksperci wskazują, że zwykle występuje od urodzenia i z wiekiem nie nasila się ani nie zmniejsza. Astygmatyzm może rozwinąć się również jako powikłanie po chorobie oczu, urazie oka lub operacji.

Astygmatyzmowi często towarzyszą krótkowzroczność lub dalekowzroczność. 

Rodzaje astygmatyzmu

Astygmatyzm klasyfikuje się według różnych kryteriów. Podstawowy podział, który warto zapamiętać, to podział ze względu na struktury układu optycznego oka, które nie działają prawidłowo. Wyróżnia się: astygmatyzm rogówkowy (będący skutkiem nieprawidłowości w kształcie rogówki), astygmatyzm soczewkowy (wynikający z nieprawidłowości w soczewce), a także astygmatyzm mieszany (zniekształcenie rogówki występuje z nieprawidłową budową soczewki).

W większości przypadków diagnozuje się astygmatyzm regularny. Jak czytamy w pracy "Astygmatyzm regularny - diagnostyka i korekcja", to taki, "w którym można wyznaczyć dwa prostopadłe względem siebie przekroje południkowe układu optycznego o najwyższej i najniższej mocy optycznej".

Astygmatyzm regularny może występować w trzech formach. Mówi się o:

  • astygmatyzmie regularnym prostym - występuje, gdy załamywanie światła jest silniejsze w płaszczyźnie pionowej niż w płaszczyźnie poziomej;
  • astygmatyzmie regularnym odwrotnym - silniejsze załamywanie światła dotyczy płaszczyzny poziomej;
  • astygmatyzmie regularnym skośnym - południk o największej mocy łamiącej zlokalizowany jest w przedziałach od 31 do 59 stopni lub od 121 do 149 stopni.

Astygmatyzm - objawy

Objawy astygmatyzmu obejmują:

  • zamazane widzenie przy obserwacji przedmiotów z bliska i daleka,
  • widzenie jak za mgłą,
  • mrużenie oczu dla poprawy widzenia,
  • zmęczenie podczas wysiłku wzrokowego (np. czytania czy pracy przy komputerze),
  • ból oczu,
  • łzawienie bądź pieczenie oczu,
  • bole głowy,
  • zawroty głowy,
  • pogorszone widzenie o zmierzchu i w nocy,
  • wrażliwość na reflektory nadjeżdżających samochodów.

Astygmatyzm może powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. W przypadku występowania wymienionych wyżej objawów warto skonsultować się z okulistą. Ustali on, czy przyczyną opisywanych dolegliwości faktycznie jest astygmatyzm czy też inna wada wzroku bądź choroba oczu. Doradzi też najlepszą metodę w celu poprawy widzenia. 

Najczęściej osoby z astygmatyzmem noszą okulary ze szkłami cylindrycznymi. Inną opcją są soczewki toryczne. Możliwa jest również laserowa korekcja astygmatyzmu.

Test na astygmatyzm. Spójrz na obrazek

Do wykrywania i diagnostyki astygmatyzmu wykorzystuje się wiele testów. Często korzysta się m.in. z tarczy Greena.

"Tarcza Greena składa się z dwunastu promieni mających orientację godzin tarczy zegarowej. Odległość kątowa najbliższych promieni wynosi więc 30 stopni. Każdy z promieni utworzony jest z trzech linii, których grubość i odległość odpowiadają zwykle ostrości wzroku V = 0,6" - opisuje "Optyk Polski". 

Taki test można wykonać również w warunkach domowych. Jest prosty i szybki. Na profilu jednego z salonów optycznych na Instagramie pojawiła się dokładna instrukcja.

By wykonać szybki test na astygmatyzm, należy: usiąść pół metra od ekranu, zdjąć okulary lub soczewki, zasłonić lewą ręką lewe oko i spoglądnąć na obrazek pokazany w filmie. To samo należy powtórzyć z prawym okiem. "Jeśli podczas oglądania obrazka linie wydały ci się krzywe, grubsze i cieńsze, niewyraźne i nierówne, może to oznaczać, że masz wadę wzroku" - przekazano. Jeżeli wszystkie linie postrzegane są jako jednakowe, astygmatyzm nie występuje.

Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju testy nigdy nie zastąpią wizyty u specjalisty. Jeśli wynik testu nie jest zadowalający, umów się na wizytę do okulisty. Każdy dorosły powinien odwiedzać okulistę minimum raz na dwa lata, a częściej w przypadku wad wzroku i chorób oczu. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Zwyrodnienie plamki żółtej - plaga naszych czasów

Czeka nas kolejna epidemia. Do 2050 roku ta wada będzie dotyczyć połowy ludzkości

Zabiegi poprawiające wzrok - dlaczego warto? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wady wzroku | astygmatyzm | astygmatyzm objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL