Trzy złote zasady odchudzania. Stosuj, a skutecznie zrzucisz kilogramy

Podejmowanie walki z nadprogramowymi kilogramy jest trudne, a jeszcze trudniej jest trzymać się swoich postanowień, jeśli nie widać efektów w postaci utraty kilogramów. Wiele osób, które podejmują się diety i ćwiczeń rezygnuje, ponieważ nie osiągają zamierzonych celów lub powracają do swojej pierwotnej wagi. Oto trzy najważniejsze zasady, którymi powinna kierować się każda osoba na redukcji, by szybko zauważyć efekty odchudzania.

Pij wodę, by usunąć toksyny i poprawić metabolizm

Woda jest niezwykle pomocna w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Przede wszystkim przyjmowane płyny usprawniają metabolizm w całym organizmie. Ułatwia wchłanianie substancji odżywczych oraz przyspiesza pozbywanie się z organizmów produktów niepotrzebnych.

Ponadto regularne picie wody, w odpowiedniej ilości, sprawia, że dłużej czujemy się syci i istnieje mniejsze ryzyko podjadania między posiłkami. Udowodniono również, że osoby, które przed posiłkiem wypijają szklankę wody, zjadają o 20 proc. Mniejsze porcie niż te osoby, który stronią od picia przed jedzeniem.

Reklama

Picie wody, zwłaszcza chłodnej lub zimnej, pozwala na stymulowanie termogenezy organizmu. Chłodny płyn zostaje ogrzewany wewnątrz ciała, a do tego wykorzystywane są zasoby energetyczne organizmu, czyli kalorie. Pijąc wodę, spalamy je szybciej bez żadnego większego wysiłku.

Woda w połączeniu z produktami o dużej zawartości błonnika doskonale wpływa na układ pokarmowy. Po pierwsze, sprawia, że szybciej i na dłużej odczuwamy sytość, a po drugie pomaga odczyścić jelita z zalegających złogów i usprawnia wypróżnianie się.

Zbilansowana dieta - co to tak naprawdę oznacza?

Podstawą redukcji masy ciała jest oczywiście zdrowa i zbilansowana dieta, jednak mało kto wie, co tak naprawdę kryje się pod tym określeniem.

Aby zredukować masę ciała, niezbędne jest spożywanie białka w odpowiedniej ilości. Jest ono kluczowym składnikiem budulcowym wszystkich komórek naszego ciała, ale jest także niezwykle sycące i ograniczające napady głodu.

Dzienne zapotrzebowanie na białko, to aż 1g/kg masy ciała. Warto dzień rozpocząć od białkowego śniadania, które nie tylko doda energii, ale także zapewni uczucie sytości na dłużej. W trakcie diety redukcyjnej zaleca się, by zwiększyć podaż białka do 1,5g/kg masy ciała dziennie.

Ponadto białko również podkręca termogenezę organizmu. Ilość energii, jaką nasze ciało potrzebuje do spalenia białek, jest większa niż energia przyjęta wraz ze zjedzonym posiłkiem. Taki proces przyspiesza metabolizm i sprzyja redukcji masy ciała. W codziennej diecie białko powinno stanowić 25 proc. wartości energetycznej wszystkich posiłków.

Aby zatem zrzucić zbędne kilogramy, na stałe w diecie powinny zagościć mięsa, rośliny strączkowe, twaróg oraz jaja. Osoby, które nie mają czasu przygotowywać śniadań białkowych, mogą korzystać z gotowych odżywek białkowych i dodawać je do koktajlu lub pić jako shake w połączeniu z wodą lub mlekiem roślinnym.

Chudniesz, kiedy zdrowo śpisz

Szacuje się, że na każdą efektywnie przespaną godzinę, organizm spala około 70 kalorii, co oznacza, że po całonocnym odpoczynku możemy spalić nawet 500 kalorii. Ważne jest, by zapewnić sobie odpowiednią ilość godzin snu. Sen przerywany, czy krótszy niż 6 godzin sprawia, że dochodzi do rozregulowania ośrodka głodu i sytości.

Udowodniono, że osoby, które śpią krócej, częściej sięgają po przekąski między posiłkami i częściej doświadczają skosów insulinowych. Zbyt krótki sen sprawia, że zmniejszone jest wydzielanie leptyny, a zwiększone greliny. Ten pierwszy hormon odpowiada za hamowanie apetytu, a drugi - wręcz przeciwnie, zwiększa łaknienie.

Należy pamiętać, by nocny odpoczynek trwał od 6 do 8 godzin, jednak nie dłużej, bowiem zbyt długie spanie również może rozregulować rytm dobowy oraz spowolnić metabolizm organizmu.

CZYTAJ TAKŻE:

Trzy ćwiczenia lepsze niż brzuszki. Łatwo pożegnasz się z oponką

Tłuszcz trzewny utrudnia odchudzanie. Tak się go pozbędziesz

Otyłość i nadwaga. Czym się różnią i co je wywołuje?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie | efektywne odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL