Zespół bolesnego barku. Jak ćwiczyć, gdy dokucza ci „bark komputerowca”?

Wiele godzin spędzonych przed komputerem, w nieprawidłowej pozycji i z niedostoswanymi meblami i sprzętem do ergonomicznej pracy sprawiają, że po całym dniu pracy może pojawić się ból szyi, barków, pleców, a nawet opuchlizna nóg. U tych, którzy zawodowo pracują przed komputerem, może dojść do rozwoju zespołu bolesnego barku. Jak się objawia i jakie ćwiczenia są najlepsze, by pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości?

Zespół bolesnego barku dotyka już po 40. roku życia

Zespół bolesnego barku objawia się bolesnością w okolicy barku, a także ograniczeniem ruchowym kończyny górnej. Za najczęstsze przyczyny tego zespołu uznaje się stany zapalne okolicy stawów, nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia fizyczne czy przeciążenia stawu na skutek stałych, powtarzających  się ruchów.

Objawy zespołu bolesnego barku

Głównym objawem jest ból o charakterze kłującym i ostrym, który ogranicza ruchowo kończynę górną w stawie barkowym. Pojawiają się problemy z podniesieniem ręki oraz sięgnięciem za plecy. Dolegliwości z czasem narastają, powodując u pacjenta trudności w ubraniu się czy wykonywaniu innych podstawowych czynności. Ból może pojawiać się samoistnie, również w nocy, lub po przeciążeniu stawu barkowego czynnością fizyczną.

Reklama

Zespół bolesnego barku często dotyczy osób pracujących przed komputerem w nieprawidłowej pozycji, na stanowisku nieprzystosowanym do tego, by pracujący mógł zachować prawidłową postawę ciała, bez obciążania pleców, szyi oraz rąk.

Ponadto mogą pojawiać się bóle kręgosłupa, mrowienie i drętwienie kończyn górnych, a nawet bóle głowy.

Leczenie zespołu bolesnego barku

W przypadku silnego bólu należy niezwłocznie udać się do lekarza. Po potwierdzeniu, że pacjenta dotknął zespół bolesnego barku, lekarz może zdecydować o przepisaniu środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.

Niezastąpioną formą leczenia bólu jest w tym przypadku rehabilitacja oraz ćwiczenia fizyczne, które pacjent może samodzielnie wykonywać w domu. Należy także pamiętać, że w przypadku wykonywania pracy przy komputerze, podstawą jest zadbanie o ergonomię stanowiska pracy.

Ćwiczenia na zespół bolesnego barku

Przede wszystkim w zespole bolesnego barku warto udać się do fizjoterapeuty, by dobrał odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz poinstruował, jak najlepiej je wykonywać. Pomocny może okazać się także kinesiotaping czyli oklejanie plastrami, które są pomocne w leczeniu bólu i stabilizacji stawów.

Poniżej przedstawiamy ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu w przypadku zespołu bolesnego barku.

  1. Ustaw ciało w pozycji klęku podpartego. Przenieś ciężar ciała tak, abyś w miarę możliwości usiadł na piętach i wyciągnij maksymalnie ręce do przodu. Ruch wykonaj w optymalnym dla ciebie zakresie, nie narażając się na nasilenie bólu.
  2. Stań na wprost ściany, w jednej ręce (tej, której dotyczy ból) trzymając szmatkę. Następnie poruszaj ręką, używając stawu barkowego tak, aby imitować ruch mycia szyb W ten sposób wykonujesz ruchy w stawie barkowym na wielu różnych płaszczyznach. 
  3. Połóż się na plecach, z jedną ręką zgiętą w stawie barkowym, ułożoną na poduszce. Rękę skieruj nad głowę, a następnie przesuń ją tak, by była ułożona w stosunku do głowy pod kątem 45 stopni, leżąc płasko na poduszce. Stopy oprzyj o podłogę, kolana ugnij. Ruch polega na skręcie kolan w przeciwnym kierunku do ręki na poduszce.
  4. Stań z boku stołu i oprzyj o niego jedną rękę tak, aby część ręki od palców do łokcia przylegała do blatu. Do drugiej ręki weź małą butelkę z wodą. Rękę zajętą pozostaw zwisającą w dół, wraz z trzymanym obciążeniem. Następnie delikatnie ugnij kolana i wykonuj nimi okrężne ruchy. W ten sposób wprawisz w ruch również staw barkowy ręki zajętej.

CZYTAJ TAKŻE: 

Taki spacer najlepiej spala tłuszcz. Znaczenie ma nie tylko ilość kroków

Tak objawia się smartfonowa szyja. Wyprostujesz ją prostym ćwiczeniem

Lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem? Następny trening zaplanuj na tę porę dnia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ból szyi | bóle pleców | ćwiczenia na ramiona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL