5 sposobów na poprawę jakości snu

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas, niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku. Dzięki odpowiedniej ilości przespanych godzin nasz organizm może funkcjonować w prawidłowy sposób, a my jesteśmy wypoczęci, pełni energii i gotowi do działania. Niestety w obecnych czasach coraz więcej osób skarży się na problemy z zasypianiem i bezsennością. Jak poradzić sobie z tym problemem? Poznaj 5 sposobów na to, jak w prosty sposób poprawić jakość swojego snu.

Problemy ze snem - skutki

Sen to jeden z najważniejszych elementów naszego cyklu dobowego. To moment, w którym w naszym organizmie zachodzą ważne procesy regeneracyjne, a także czas, kiedy po długim i stresującym dniu możemy zrelaksować się i odetchnąć. Niestety wiele osób narzeka na problemy ze snem, które mogą mieć różne oblicza. Zbyt mała liczba przespanych godzin, problemy z zaśnięciem czy przebudzanie się w nocy - to tylko niektóre z nich. 

Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu doświadczył objawów niewyspania. Mogą objawiać się ogólnym zmęczeniem, brakiem energii, rozdrażnieniem czy bólami głowy. Jeśli jednak mają miejsce zbyt często, mogą mieć poważny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie w ciągu dnia, ale także zdrowie psychiczne i fizyczne. 

Reklama

Na szczęście istnieją sposoby na to, jak poprawić jakość swojego snu, nie budzić się przedwcześnie i w komfortowych warunkach przesypiać całe noce.  

Sposób nr 1: ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych

Telefon, tablet, praca przed komputerem, a nawet oglądanie telewizji - z tych urządzeń korzystamy codziennie, często także przed snem. Niestety każde z nich emituje niebieskie światło, które stanowi sygnał dla naszego mózgu, a dokładniej szyszynki do zatrzymania produkcji melatoniny. Melatonina to bardzo ważny hormon w naszym organizmie, który reguluje nasz cykl spania oraz dobowy rytm. Aktualnie szczególnie problematyczne w tej kwestii stają się telefony. Bardzo często korzystamy z nich już będąc w łóżku i trzymamy blisko twarzy. Przeglądamy social media, odpisujemy na wiadomości czy oglądamy filmy. Niestety ma to znaczny wpływ na jakość naszego snu. 

Jak temu zapobiec? Kluczem będzie tutaj wypracowanie sobie zdrowych nawyków. Na około 30 minut przed snem postaraj się odłożyć urządzenia elektroniczne. Możesz w tym czasie poczytać książkę lub posłuchać relaksującej muzyki. 

Sposób nr 2: nie jedz przed snem

To, co robimy przed snem, bardzo duży wpływ na jego jakość. Jednym z elementów, które mogą zaburzać nasz czas odpoczynku, jest jedzenie przed snem. Kolacja lub jakikolwiek posiłek nie powinny być spożywane później niż 4 godziny przed snem. Dotyczy to szczególnie tłustych, słonych i ciężkostrawnych potraw. Dlaczego? Spożywanie posiłków tuż przed pójściem spać aktywuje nasz układ pokarmowy, w tym wątrobę, która powinna się w tym czasie regenerować. Zamiast tego postaw na lekki posiłek na około 3 godziny przed snem. 

Dotyczy to również spożywania alkoholu czy pobudzających napojów, jak kawy, herbaty czy napojów energetycznych. Oprócz pobudzenia organizmu mogą one spowodować zgagę, która skutecznie utrudni nam sen. Jeśli musisz coś wypić przed pójściem do łóżka, sięgnij po wodę lub relaksujące napary ziołowe. 

Sposób nr 3: zadbaj o higienę snu

Także to, w jakich warunkach śpimy, może znacznie wpływać na jakość naszego snu. Dla wydajnego snu kluczowa jest odpowiednia temperatura. Ta w sypialni powinna wynosić około 20-21 stopni Celsjusza. Jeśli jest zbyt wysoka, zaczynamy się pocić i znacznie trudniej jest nam zasnąć. Postaraj się więc przed każdym pójściem spać dokładnie przewietrzyć swój pokój. 

Wpływ na nasz sen i to, czy rankiem budzimy się wypoczęci, może mieć zarówno materac, jak i pościel, pod którą śpimy. Złej jakości materac może stać się przyczyną problemów z kręgosłupem. Niskiej jakości, nieprzewiewna pościel także wpływa na nadmierną potliwość. Jak temu zapobiec? Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór pościeli wykonanej z naturalnych tkanin, na przykład bawełny lub lnu. Len będzie świetnym rozwiązaniem w czasie letnich miesięcy. 

Sposób nr 4: skorzystaj z oczyszczacza powietrza

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wpływ na bezsenność, przebudzanie się w środku nocy lub zbyt płytki sen może mieć zła jakość powietrza, jakie znajduje się w naszej sypialni. W powietrzu, które dostaje się do naszych domów, znajduje się bardzo duża ilość różnego rodzaju zanieczyszczeń. Może to być smog, pyły, roztocza, grzyby czy alergeny. Ich obecność może znacznie wydłużyć czas zasypiania, utrudniać oddychanie, a nawet stać się przyczyną bezdechu sennego lub napadów kaszlu. 

Jak rozwiązać ten problem, gdy po przewietrzeniu pokoju w dalszym ciągu znajdują się w nim zanieczyszczenia? Pomocny okaże się oczyszczacz powietrza. Umieszczony w sypialni, skutecznie oczyści powietrze z pyłów, alergenów czy innych drobnoustrojów, które mogą zakłócać spokojny sen. A jeśli o spokojnym śnie mowa, to bez obaw, cichy szum oczyszczacza niczym delikatny deszcz nie przeszkadza we śnie. Szukasz eleganckiego i dyskretnego urządzenia, które będzie wpisywać się w design Twojej sypialni? Idealnym wyborem będzie mały oczyszczacz powietrza od marki Electrolux. 

Sposób nr 5: relaks przed snem

Stałe godziny snu, a także relaksujące rytuały pomogą Ci przygotować się do snu. Odprężająca książka, audiobook, specjalna muzyka, która pozwoli Ci się odstresować i zrelaksować - nawet tak z pozoru nieistotne czynności potrafią sprawić, że zaczniesz łatwiej i szybciej zasypiać. W przygotowaniu do snu pomoże też relaksująca kąpiel lub ciepły prysznic - chłodna woda lepiej sprawdzi się rankiem, gdyż działa na nasz organizm pobudzająco. 

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL