Czy e-receptę znajdziemy na profilu zaufanym?

E-recepta to dokument cyfrowy, który uprawnia pacjenta do wykupienia leków, które w aptekach wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Gdy mowa o e-receptach, wiele słyszy się o profilu zaufanym. Czy jego posiadanie jest niezbędne do wglądu do swoich elektronicznych recept? Czy na profilu zaufanym można znaleźć swoje e-recepty? Sprawdzamy!

Artykuł sponsorowany

Czym jest profil zaufany i do czego służy?

Profil zaufany jest bezpłatnym narzędziem, które wykorzystywane jest w celu potwierdzenia tożsamości danej osoby w sieci. Wprowadzenie tego rozwiązania umożliwia dostęp do dokumentacji powiązanej ze swoimi danymi osobowymi, a także podpisywanie dokumentacji kierowanej do podmiotów publicznych i wysyłanej przez Internet. Założenie profilu zaufanego wymaga wypełnienia specjalnego formularza, a następnie potwierdzenia swojej tożsamości w ciągu 12 dni w wybranym Punkcie Potwierdzającym. Inną opcją jest założenie profilu zaufanego przez bankowość elektroniczną, co nie wymaga już dodatkowego potwierdzania tożsamości, gdyż bank zrobił to wcześniej.

Reklama

Sam profil zaufany nie jest miejscem gromadzenia dokumentacji - jest podpisem, który potwierdza tożsamość osoby, która chce mieć do tej dokumentacji dostęp lub chce załatwić sprawy urzędowe, nie wychodząc z domu. E-recepta nie znajdzie się zatem na profilu zaufanym, ale ten może służyć do logowania do profilu IKP, gdzie już e-recepty danej osoby są zapisywane.

E-recepty - profil zaufany jest niezbędny?

Od kiedy e-recepty zostały wprowadzone, pojawiło się wiele nowych możliwości e-medycyny, w tym np. konsultacje z lekarzem online, których efektem może być właśnie e-recepta - umożliwia je wiele portali, w tym NaszaRecepta. Do wystawienia przez Internet elektronicznej recepty nie jest potrzebny profil zaufany, podobnie jak do realizacji e-recepty. Profil zaufany może co prawda ułatwić wgląd do IKP, jednak również osoby, które go nie posiadają mogą do IKP się zalogować - chociażby korzystając z uwierzytelnienia bankowości elektronicznej. W przypadku e-recepty realizacja może odbywać się jedynie poprzez kod otrzymany SMS-em, bez jakiegokolwiek logowania się do sieci.

Jak zrealizować e-receptę bez profilu zaufanego?

Profil zaufany nie jest koniecznością, aby w aptece mogła być zrealizowana e-recepta. Realizacja krok po kroku jest w tym przypadku bardzo prosta i nawet może nie wymagać dostępu do Internetu, co w przypadku osób starszych jest dużym ułatwieniem. Jak zrealizować e-receptę bez profilu zaufanego?

  • Wystarczy skorzystać z kodu, który wysyłany jest do pacjenta automatycznie SMS-em w chwili, gdy lekarz wystawia e-receptę. Jest to krótki kod czterocyfrowy, który należy podać farmaceucie, a następnie dokonać autoryzacji, podając dodatkowo swój numer PESEL. Kupując leki w imieniu bliskiej osoby, podajemy jej PESEL, a nie nasz.
  • Mając natomiast dostęp do sieci, można skorzystać ze swojej skrzynki e-mail, gdzie logujemy się ustawionym przez siebie hasłem, a nie profilem zaufanym. Wydruki informacyjne PDF trafiają na adres e-mail pacjenta również automatycznie, kiedy lekarz wystawia elektroniczną receptę. Na każdej e-recepcie znajduje się kod kreskowy, którego okazanie pozwala wykupić leki bez potrzeby dodatkowej autoryzacji.
  • Do kodu kreskowego e-recepty można mieć też dostęp z poziomu IKP, do którego - jak wspomniano wcześniej - nie trzeba się logować przez profil zaufany (chociaż jest to jedna z dostępnych opcji). Można skorzystać z logowania przy pomocy bankowości elektronicznej, a w kilka chwil uzyska się dostęp do e-recept, które były wystawione na nasz numer PESEL.

Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL