Tabletki na gardło – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Swędzenie, podrażnienie i pieczenie błony śluzowej gardła potrafi być bardzo dokuczliwe, dlatego warto spróbować się pozbyć tych objawów domowymi sposobami. Jednym z popularniejszych miejscowych leków na ból gardła bez recepty są pastylki do ssania. Tabletki do ssania na gardło docierają do źródła bólu, łagodząc przykre dolegliwości. Przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w przypadku bólu gardła przy przeziębieniu, anginie i grypie. Wśród tabletek na ból gardła dostępnych bez recepty są zarówno takie, które działają w przypadku infekcji wirusowej, jak i te na dolegliwości związane z zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Działanie każdych pastylek zależy przede wszystkim od składu produktu. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając tabletki na gardło? Odpowiadamy!

Dlaczego warto stosować tabletki na ból gardła?

Infekcje przebiegające z bólem i stanem zapalnym gardła są dość powszechne w okresie jesienno-zimowym, szczególnie te o wirusowym podłożu. Objawy zapalenia górnych dróg oddechowych potrafią mocno dawać się we znaki i utrudniać normalne funkcjonowanie. Na szczęście przykre objawy ze strony gardła najczęściej można skutecznie łagodzić przy pomocy leków działających miejscowo w formie tabletek1.

Tabletki na gardło w zależności od składu łagodzą ból i uczucie drapania w gardle, zmniejszają obrzęk błon śluzowych i eliminują suchość w jamie ustnej oraz chrypkę. Pamiętajmy jednak, że ból gardła może mieć wiele przyczyn, a leki na gardło takie jak pastylki do ssania zwykle jedynie łagodzą objawy, ale nie eliminują źródła dolegliwości1.

Jak wybrać tabletki do ssania na ból gardła?

W aptekach stacjonarnych, podobnie zresztą, jak i aptekach internetowych, dostępny jest szeroki wybór preparatów na gardło. Wybierając leki, trzeba więc zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Dotyczy to nie tylko tabletek do ssania, ale także syropów, aerozoli, sprayów czy płynów do płukania gardła. Należą do nich:

  • skład - substancje czynne zawarte w składzie produktu determinują jego działanie, dlatego właśnie warto go przeanalizować. Zapoznanie się ze składem jest szczególnie ważne w przypadku osób, które są uczulone na różne składniki leków;
  • działanie - może być różne i zależy od zawartości substancji czynnych i składników wspomagających. Informację o działaniu wybranych tabletek znaleźć można na opakowaniu produktu lub dołączonej do niego ulotce. Możliwe działanie to: przeciwbólowe, znieczulające, odkażające, przeciwzapalne, przeciwinfekcyjne, antyseptyczne czy nawilżające;
  • przeznaczenie - tabletki do ssania w większości działają na stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i gardła, jednak mogą być przeznaczone do leczenia infekcji o różnych przyczynach. W związku z tym trzeba sprawdzić, na jakie choroby i dolegliwości stosuje się wybrany lek;
  • wiek - tabletki do ssania stosuje się głównie w leczeniu bólu gardła u dorosłych, jedynie niektóre są przeznaczone dla dzieci. Wybierając pastylki dla małego pacjenta, trzeba więc upewnić się, że mogą być bezpiecznie stosowane u dziecka.

Co na gardło do ssania na ból będzie najlepsze?

W leczeniu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej przebiegających z objawami takimi jak ból, zaczerwienienie czy obrzęk sięgnąć można po Inaldin Gardło tabletki. Jest to lek na ból gardła dla osób dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i powyżej. Inaldin w formie pastylek działa miejscowo przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz miejscowo znieczulająco na błonę śluzową jamy ustnej. Można go więc stosować na ból gardła występujący przy przeziębieniu i grypie, a także w przebiegu innych infekcji, które mogą pojawić się niezależnie od pory roku w celu łagodzenia przykrych dolegliwości2.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Bibliografia:

  1. Skotnicka B., Wiercińska M., Angina - objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2023.01.02.)).

ChPL Inaldin Gardło tabletki (dostęp: 2023.01.02.)

Opracowano na zlecenie partnera Bausch Health Poland

Artykul sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL